Angle down Atgal

Vaikų literatūros skyriuje akmenys prakalbo baltiškais ženklais

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus (Gvazdikų takas 8) kiemelyje Šiaulių miesto savivaldybės remiamo projekto „Etniniai Šiauliai: kurk, keliauk, pažink“ edukacinis renginys „Akmuo, nešantis žinią“.

Šį kartą biblioteka savo jaunuosius skaitytojus pakvietė susipažinti su baltiškąja simbolika. Renginyje apie užslėptąją baltiškųjų ženklų prasmę Gegužių progimnazijos pirmokams pasakojo Gegužių progimnazijos dailės ir technologijų mokytoja Jurgita Januškevičienė. Edukatorė vaikams atskleidė, kad įvairiais ženklais nuo senų senovės buvo įprasta marginti namų apyvokos daiktus, kulto reikmenis. Taip ypatingais ženklais išpuošti buities daiktai įgaudavo senovės lietuviui visai kitą prasmę. Baltiškaisiais simboliais išmarginti namų apyvokos reikmenys mūsų protėviams jau nebuvo paprasti buities rykai, o tapdavo šeimos darnos, gausos kūrėjai, suteikiantys prasmės kasdieniam gyvenimui. Lektorė vaikams papasakojo, ką reiškia senolių pieštos saulutės, gyvatėlės, vingeliai, kryžiukai, žirgeliai. Vaikams buvo paaiškinta, kad ne tik ženklai, bet ir spalvos, kuriomis buvo piešiama, turėjo savo reikšmes. Menininkė pasakojo, kad mūsų senoliai piešė įvairius ženklus, kurdami darną ir viską įprasmindami.

Edukacijos metu mokiniai sužinojo, kad seniausių baltiškųjų ženklų galima aptikti Alkvietėse ant apeiginių akmenų. Akmenys visada buvo svarbūs mūsų protėviams. Iš akmens buvo statomi gyvenamieji būstai, gaminami darbo įrankiai. Akmuo buvo naudojamas medžioklės, karybos įrankiams. Ne mažesnė reikšmė tenka ir apeiginiams akmenims, papuošalams, amuletams.

Renginio metu įgytas žinias vaikai praktiškai pritaikė kurdami savo sėkmės talismaną. Ant iš Baltijos pajūrio atgabentų akmenų pirmokėliai piešė baltiškuosius simbolius. Naudojant vandeniui atsparius dažus, buvo kuriami maži meno kūrinėliai. Vaikų sukurti laimės talismanai net pranoko renginio organizatorių lūkesčius – labai nudžiugino vaikų kūrybiškumas ir gebėjimas pajausti piešinio svarbą.

Parodinėje lentynoje sugulę vaikų išmarginti akmenukai, bibliotekos lankytojus džiugins kelis vasaros mėnesius. Šie darbeliai – tikri mini dailės stebuklėliai, kurių dekore slypi tik kūrėjams žinoma užkoduota žinia...

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite