Angle down Atgal

Skūpus moka du kartus: 5 kritinės klaidos, renkantis nuotekų valymo įrenginį

Renkantis nuotekų valymo įrenginį daugelis tautiečių pirmenybę teikia kainai – siekiant sutaupyti, ieškoma pigesnio varianto. Tačiau ne visada atkreipiamas dėmesys į labai svarbius aspektus. Todėl neretai žmonių bandymas „apsisukti“ pigiau atsigręžia prieš juos pačius ir tenka dar labiau paploninti piniginę. Kad taip nenutiktų, turėtumėte vengti kelių esminių klaidų.

Nepatikimas gamintojas

Neretai žmonės iš taupumo net nepasidomi ir pasirenka nepatikimus gamintojus. Jei įmonė siūlo lenkiškus, čekiškus valymo įrenginius, yra  tik ką pradėjusi veiklą, visada reikėtų „įjungti“ budrumą ir atkreipti į tai dėmesį.

Įrenginiais kartais prekiauja ir kažkada egzistavusios, bet bankrutavusios, o dabar tiesiog pakeitusios pavadinimus įmonės. Pasitaiko net tokių atvejų, kai ant paprastų talpų uždedami gerai žinomo gamintojo lipdukai ir gudraujama, neva parduodamas šio gamintojo įrenginys.

„LZT Group“ įmonės „Vandenvala“ specialistai įspėja – pasirinkus tokius gamintojus, galite būti tikri, kad ateityje turėsite daug nemalonumų. Kartais net nežinodami žmonės pasirenka septikų tipo valymo įrenginius be orapūčių, CE ženklu paženklintus kitų šalių. Tik štai  Lietuvoje jų eksploatuoti aplinkos apsauga jau seniai neleidžia.

„Lietuvos rinkai netinka septikai, jie tik dalinai atskiria vandenį nuo nuotekų, po septiko valymo didžioji dalis nuotekų nusodinama į gruntą, patenka į gruntinius vandenis ir šulinius“, – sako „Vandenvalosekspertai.

Aplinkosaugininkai, užtikę jūsų sklype tokį valymo įrenginį, tikrai paragins jį iškasti ir susimontuoti naują.

Įrenginys neatitinka aplinkosaugos reikalavimų

Dauguma gaminančių, parduodančių ar montuojančių įmonių skelbia, kad jų valymo įrenginiai valo fosforą ir azotą. Didžioji dalis įrenginių tikrai valo, bet nepakankamai, kad išvalyto vandens kokybė atitiktų reikalavimus.

„Yra nustatytas bendras minimalus išvalymo efektyvumas. Nuotekų tvarkymo reglamente nurodoma, kad mažųjų biologinio valymo įrenginių, kurių pajėgumas per parą neviršija 5 kubinių metrų, momentinis išvalymo normatyvas fosforo junginiams turi būti ne mažesnis kaip 5 miligramai litre, azoto junginiams – 25 miligramai litre“, – primena specialistai.

Dauguma pigesnių įrenginių gamintojų skelbia, kad įrenginiai efektyviai išvalo vandenį iki keliamų reikalavimų, bet iš tiesų taip nėra. Kad išvalymo kokybė atitiktų reikiamus parametrus, dažniausiai reikia naudoti papildomus priedus, taigi neišvengiamai išauga bendra valymo įrenginio kaina.

Taigi, jei turite tokį nuotekų valymo įrenginį, žinokite, kad jį būtina keisti arba tobulinti, nes siekiant sumažinti šalies vandenų taršą – tiek vidaus, tiek Baltijos jūros – nuo 2019-ųjų lapkričio 1 dienos įsigaliojo griežtesni nuotekų valymo reikalavimai.

Neaišku, kas rūpinsis įrenginio eksploatacija

Ekspertai perspėja, kad visada reikia atkreipti dėmesį, ar valymo įrenginys yra gaminamas Lietuvoje. Tai labai svarbu, nes kitu atveju, iškilus problemai gali nebūti kam jo tvarkyti.

Rinkoje yra tokių gamintojų, kurie labai gražiai reklamuojasi ir skelbia visas kainas, net kompleksines, tai yra, siūlo įrenginį su montavimo paslaugomis itin pigiai. Iš pirmo žvilgsnio tai skamba patraukliai, tačiau kai klientai vėliau ieško pagalbos sugedus ar prižiūrint įrenginį, net geriausios serviso tarnybos atsisako pagelbėti.

„Mes aiškiai kliento telefonu paklausiame, koks įrenginio modelis, nes su daugybe nekokybiškų įrenginių tiesiog nedirbame. Kai žmonės klausia, kodėl negalime jiems padėti, aiškiai pasakome, kad dėl tokių įrenginių kreiptųsi į gamintoją. Priežastis labai paprasta  –netinkamų įrenginių gero veikimo užtikrinti tiesiog neįmanoma“, – teigia  „Vandenvalos“ atstovai.

Nesirūpinama kokybišku montavimu

Tinkamam įrenginio veikimui labai svarbus kokybiškas montavimas. Nesvarbu, ar nusprendėte montuoti patys, ar renkatės pigias komandas, kurios žada greitai atlikti darbą, labai svarbu, kad montavimas būtų atliktas remiantis gamintojo instrukcijomis bei atitiktų visus reikalavimus.

Specialistai sako, kad vis rečiau, tačiau dar pasitaiko atvejų, kai žmonės taupumo sumetimais bando įrenginį montuoti patys, tačiau pridaro klaidų ir galiausiai kreipiasi pagalbos į profesionalus.

„Dažniausiai pasitaikanti klaida yra kreivai sumontuotas valymo įrenginys, kuomet jis būna sukrypęs į vieną ar į kitą pusę. Persipylimo kamerose tuomet necirkuliuoja nuotekos, užsistovi teršalai.

Kartais tenka šiek tiek pakoreguoti persipylimo kamerų briaunas arba, jeigu pakrypimas minimalus, užtenka šiek tiek pakoreguoti oro padavimo srautą į tam tikras kameras. Kartais pasitaiko elektros instaliacijos problemų, kurios taip pat nesunkiai ištaisomos. Yra buvę atvejų, kad po įrenginiu nebuvo gelžbetoninio pado, todėl išlinko jo  dugnas. Teko permontuoti tą patį valymo įrenginį teisingai“, – žmonių daromas klaidas vardija specialistai.

Labai svarbu ir teisingai nuspręsti, kur bus išleidžiamas išvalytas vanduo. Tam yra daug sprendimų, bet ne visi jie tinkami ir atitinkantys keliamus reikalavimus, tad tik patikima ir ilgametę patirtį turinti įmonė gali užtikrinti, kad darbai bus atlikti kokybiškai, atsižvelgiant į visus aplinkosaugos ir statybos reglamentus.

Nepasidomima teikiamomis garantijomis

Prieš įsigyjant nuotekų valymo įrenginį, labai svarbu pasidomėti teikiamomis garantijomis. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad garantija būtų teikiama ne tik įrenginiui, bet ir montavimo darbams.

Montavimo garantijas teikiančių įmonių vis dėlto yra labai mažai, nes darbus turi atlikti ilgametę patirtį turintys specialistai, galintys atsakyti už teikiamų paslaugų kokybę. Vartotojui taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, ar įmonė turi serviso tarnybą. Taip tikrai palengvinsite sau gyvenimą, mat nereikės blaškytis ieškant, kas galėtų įrenginį prižiūrėti ar remontuoti.

Ko gero vienintelė įmonė Lietuvoje, siūlanti pilną ir užtikrintą  paslaugų paketą su garantijomis visoje šalyje, yra „Vandenvala“. Dauguma kitų firmų dirba tik ribotuose regionuose arba veikia trumpiau nei 5 metus, todėl deklaruodamos 10 metų garantijas, garantuoja už laikotarpį, kai dar net nedirbo.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite