Angle down Atgal

Saulius Filipavičius: „Negi žmonės yra tokie debilai?“

Trečiadienį, baigiantis Utenos apylinkės teismo Anykščių rūmų posėdžiui, kuriame nagrinėjama Troškūnų klebono Sauliaus Filipavičiaus baudžiamoji byla, liejosi emocijos.

Finansinių nusikaltimų tarnybos specialistė Nijolė Leonavičienė kalbėjo, kad jai gėda dalyvauti procese, o kaltinamasis S.Filipavičius piktinosi, kad kaip debilams reikia tą pati nuolat kartoti.

"Labai nemalonu, labai neskanu. Praėjau visą šitą procesą nuo pat pradžių, nuo šito surinkto šiukšlyno. Matome vienas auditorius pradžioje tas klaidas taisė, paskui kitas. Viskas vyko proceso metu ir tai labai nemalonu. Buhalterinę apskaitą reikia tvakyti ne dėl VMI, ne dėl FNTT, o dėl savęs... Kokia čia ekonomika parapijos ..." - kalbėjo FNTT specialistė. Ji pateikė iš interneto atspausdintą medžiagą, kurioje Krekenavo parapijos finansinė ataskaita. "Viešoje erdvėje Krekenavos bazilika, 2018 metų ataskaita. Taip aiškiai surašyta, kiek per kasą, kiek per banką gavo. Kiek sakramento lėšų surinkta, jokių valstybinių paslapčių, jokių sostų nutarimų. Viskas aiškiai išvardinta. Darykim viešai, kiek gavo pajamų, kur išleido ir nekils tokie procesai. Surinkot aukas - pridėkit. Kokie čia kriminalai, kokie čia vyskupo leidimai. Kodėl Krekenava tvarkingai daro, o Troškūnams - paslaptis. Vyskupo leidimo reikia prašyti. Aš aukoju, turi visuomenė žinoti. Atsiprašau, man labai gėda. 21 metai dirbu, man gėda šitam procese dalyvauti." - kalbėjo FNTT atstovė N.Leonavičienė.

Emocijų neslėpė ir pats kaltinamasis S.Filipavičius. Jis teisme sakė: "Noriu specialistei pasakyti, ji, pasirašydama liūdytojo apklausos protokolą, kur buvo apklausiamas Panevėžio vyskupas, davė priesaiką kaip liudytoja nemeluoti. Vyskupas labai aiškiai pasakė, kad aukos už religinius patarnavimus - už mišias, už krikštus, už laidotuves - neapskaitomos, nedeklaruojamos ir neampokestinamos, nes tai yra kunigo alga. Aš neklausiu, kur ponia Leonavičienė padeda savo algą. Jeigu taip sunku būnant specialistu suvokti, kas yra sąvoka "auka už religinį patarnavimą", tai mes negalime apie nieką kalbėti. Jei Krekenavos bazilika deklaruoja aukas - jų reikalas, bet tai neprivaloma. Tai daugybę kartų sakė vyskupas. Kai paklausiau vyskupo, ar negali dar kartą parašyti, jis sakė, kiek kartų galima rašyti tą patį. Negi žmonės yra tokie debilai, kurie nesupranta, kas aiškiai reglamentuojama bažnyčios vidinėje tvarkoje?"

Kaltinamąjį pertraukė valstybės kaltinimą palaikantis Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Kęstutis Greiciūnas. "Teisėja, kaltinamasis negražiai pradeda vadinti prokurorą ir specialistę. Išgirdau žodį "debilas". - į bylą nagrinėjančią teisėją Zitą Gavėnienę kreipėsi prokuroras. Teisėja kunigo barimo nesiėmė, o S.Filipavičius tikino, kad debilu jis prokuroro nevadino. "Aš neturiu omenyje jūsų. Turiu omenyje bendrai." - aiškino S.Filipavičius.

Trečiadienio posėdyje kaip liudininkai apklausti kratą Troškūnų klebonijoje atlikę FNTT pareigūnai Asta Stankuvienė ir Vaidas Baltušnikas bei auditorius, bendrovės "Verus Auditus" vadovas Česlovas Miciulevičius.

Troškūnų klebonas S.Filipavičius kaltinamas neteisėtu pinigų skolinimu bei aplaidžiu parapijos buhalterijos ir asmeninio ūkio buhalterijos tvarkymu.

Prokuroras K.Greiciūnas teisme kalbėjo, kad jam kyla įtarimų, jog Troškūnų parapijos kasos knyga bei ūkininko S.Filipavičiaus žurnalas už dešimties metų laikotarpį užpildyti tuo pat metu. Pasak prokuroro, abiejuose žurnaluose "yra rašiklių spalvų žaismas". Prokuroras paprašė teismo paskirti abiejų dokumentų ekspertizę. Abu S.Filipavičiaus advokatai aiškino, jog šis užsiėmimas yra beviltiškas, ekspertai kol kas neturi galimybių nustatyti, kada padaryti įrašai. "Ekspertai nelabai į tokius klausimus atsako. Panašu į laiko gadinimą." - sakė advokatas Romualdas Mikliušas. Kitas prokuroro prašymas - išsireikalauti iš Panevėžio vyskupijos finansinę ataskaitą apie rinkliavas ir aukas.

Ar prokuroro prašymai bus patenkinti, teismas atskira nutartimi paskelbs ketvirtadienį.

Plačiau apie S.Filipavičiaus bylą - "Anykštoje".

Vidmantas ŠMIGELSKAS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite