Angle down Atgal

Pristatytas būsimojo paminklo Dainavos apygardos partizanams maketas

Gegužės 25 d. savivaldybės vadovams, administracijos specialistams, partizanams ir kitiems Laisvės kovų dalyviams buvo pristatytas būsimojo paminklo Dainavos apygardos partizanams maketas. Šis paminklas bus statomas Senamiesčio skvere.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, paminklo Dainavos apygardos partizanams pastatymo vietos ir paties paminklo projekto klausimą visuomenė ir valdžios struktūros svarsto nuo 1997 metų.

Paminklo Dainavos apygardos partizanams pastatymo Alytuje pasitarimas vyko 2019 m. liepos 24 d. Alytaus miesto Senamiesčio skvere ir Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje. Jame dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės ir savivaldybės administracijos vadovai, LGGRTC vadovai ir darbuotojai, Lietuvos partizanai, turintys kario savanorio statusą ir gyvenantys Alytuje, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (toliau – LPKTS) ir LPKTS Alytaus filialo vadovai ir atstovai, miesto visuomenės ir žiniasklaidos atstovai. Šio pasitarimo metu nutarta siūlyti Alytaus miesto savivaldybės tarybai priimti sprendimą dėl leidimo įamžinti Dainavos apygardos partizanų atminimą Alytuje ir pastatyti jiems skirtą paminklą Senamiesčio skvere.

Alytaus miesto savivaldybės taryba 2019 m. rugpjūčio 19 d. priėmė sprendimą Nr. T-229 „Dėl paminklo Dainavos apygardos partizanams Alytuje“, kuriuo leido įamžinti ir pastatyti paminklą Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere, Alytuje, ir balsavo už tai, kad Alytaus miesto savivaldybės 2020 metų biudžete būtų numatytos lėšos paminklo Dainavos apygardos partizanams pamato projektui ir aplinkos sutvarkymo projektui parengti ir įgyvendinti.

Paminklo Dainavos apygardos partizanams pastatymo Alytuje pasitarime, vykusiame 2019 m. lapkričio 5 d. Lietuvos šaulių sąjungos Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės namuose, dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės politikai, savivaldybės administracijos vadovai ir atstovai, Lietuvos partizanai, turintys kario savanorio statusą ir gyvenantys Alytuje, LPKTS Alytaus filialo vadovai ir atstovai. Pasitarime nutarta siūlyti, kad paminklas būtų 4 m aukščio ir ant jo būtų užrašai: „Dainavos apygardos partizanams 1944–1953“ ir „Tikėjimas. Laisvė. Nepriklausomybė. Santarvė“. Pasitarimo dalyviai nusprendė kreiptis į LGGRTC dėl informacinio stendo apie Lietuvos partizanų Dainavos apygardą įrengimo Senamiesčio skvere, Alytuje, prie paminklo Dainavos apygardos partizanams, kai jis bus pastatytas.

Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje 2019 m. gruodžio 11 d. įvyko susitikimas su Alytaus miesto visuomenės atstovais. Jo metu paminklo Dainavos apygardos partizanams autorius skulptorius Gintautas Jonkus, paminklo aplinkos sutvarkymo autoriai – Klaipėdos universiteto Architektūros, urbanistikos ir dizaino centro „Baltijos kraštovaizdžiai“ architektas prof. dr. Petras Grecevičius, kraštovaizdžio architektas doc. dr. Jonas Abromas pristatė paminklo Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere projektą. Šio susitikimo dalyviai iš esmės pritarė paminklo Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere projektui ir pasiūlė atsižvelgti į pateiktus pasiūlymus.

Kūrybinė grupė – skulptorius Gintautas Jonkus, Klaipėdos universiteto architektas prof. dr. Petras Grecevičius ir Klaipėdos universiteto doc. dr. Jonas Abromas Alytaus miesto savivaldybei 2019 m. gruodžio 18 d. dovanojimo aktu padovanojo paminklo Dainavos apygardos partizanams Alytaus Senamiesčio skvere projektą. Pirmiau paminėta kūrybinė grupė su Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriumi Rolandu Juoniu 2020 m. sausio 20 d. sudarė paramos sutartį, kuria kūrybinė grupė perdavė paminklo Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere projektą Alytaus miesto savivaldybės administracijai, o ši įsipareigojo pagal pateiktą projektą pastatyti paminklą Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere, Alytuje.

Alytaus miesto savivaldybės administracija su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru 2020 m. vasario 5 d. sudarė sutartį Nr. SR-249, kurioje Alytaus miesto savivaldybės administracija įsipareigojo įrengti paminklo Dainavos apygardos partizanams pamatą ir sutvarkyti pastatyto paminklo aplinką, pasirūpinti paties paminklo pagaminimu ir pastatymu bei autorinės priežiūros atlikimu, o LGGRTC – finansuoti paminklo Dainavos apygardos partizanams gamybos ir pastatymo darbus.

Įvykdžius viešųjų pirkimų procedūras, Alytaus miesto savivaldybės administracija su konkurso laimėtoja UAB „Kisinai“ 2020 m. balandžio 16 d. sudarė rangos darbų sutartį Nr. SR-887, pagal kurią rangovas iki 2020 m. rugsėjo 16 d. įsipareigojo pagaminti ir pastatyti paminklą Dainavos apygardos partizanams Senamiesčio skvere, Alytuje.

Alytaus miesto savivaldybės administracija ir paminklo Dainavos apygardos partizanams autorius skulptorius Gintautas Jonkus 2020 m. balandžio 29 d. sudarė statinio projekto vykdymo priežiūros sutartį, pagal kurią įsipareigojo vykdyti paminklo Dainavos apygardos partizanams Alytaus Senamiesčio skvere projekto vykdymo priežiūros paslaugą.

Alytaus Senamiesčio skvere 2020 m. gegužės 25 d. Alytaus miesto savivaldybės vadovams, Lietuvos partizanams, turintiems kario savanorio statusą ir gyvenantiems Alytuje, LPKTS Alytaus filialo vadovams ir nariams, visuomenės ir žiniasklaidos atstovams paminklo Dainavos apygardos partizanams autorius skulptorius Gintautas Jonkus ir UAB „Kisinai“ direktorius Arūnas Beržanskis pristatė natūralaus dydžio paminklo Dainavos apygardos partizanams Alytaus Senamiesčio skvere maketą.

Paminklas bus apšviestas LED šviestuvais. Šalia jo – įrengti trys suoliukai, informacinis stendas lietuvių ir anglų kalbomis. Jo aplinką puoš puslankiu įrengta dviejų pakopų gyvatvorė iš visžalių augalų.

Alytaus miesto savivaldybės administracija gegužės 26 d. pradėjo paminklo Dainavos apygardos partizanams pamato įrengimo ir numatomo pastatyti paminklo aplinkos sutvarkymo viešųjų pirkimų procedūras. Tikimasi, kad darbų rangos sutartis bus pasirašyta liepos mėnesį.
Atidengti paminklą planuojamą lapkričio mėnesį.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite