Angle down Atgal

Pasvalio krašte tvarkomi žiemgalių piliakalniai

Šiaurės Lietuva nėra turtinga piliakalniais, tad kiekvienam skiriamas ypatingas dėmesys – jie gerbiami ir prižiūrimi. Pasvalio krašte yra du žiemgalių piliakalniai – Ąžuolpamūšės ir Migonių (Šimonių). Žemdirbyste garsėjančiame regione daugiau jų galėjo tiesiog neišlikti.

Ąžuolpamūšės piliakalnis su gyvenviete (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 23833) stūkso įspūdingame trijų upių – Mūšos, Tatulos ir Ūgės – suformuotame kraštovaizdyje. Kita vertus, piliakalnį skalaujantys vandenys daro jam nepataisomą žalą, tai akivaizdu pavasario polaidžio laikotarpiu. Dar 2001 m. archeologas dr. Gintautas Zabiela sutvirtino pietinį piliakalnio šlaitą, kuriam Ūgės vanduo tapo nepavojingas.

Piliakalnis priklauso Biržų regioniniam parkui. Įprastine jo priežiūra rūpinasi Saločių seniūnija: šienauja, šalina nulūžusius ir pavojingus medžius. Ypač virsta seni sergantys uosiai. Šio pavasario vėtros paguldė didžiulį medį, kuris iki šiol nebaigtas sudoroti, nes lietingą pavasarį technika negalėjo privažiuoti arčiau. Talkomis piliakalnį gražina asociacija „Aktyvus Pasvalys“, aplinkinių kaimų bendruomenės. Šiais metais regioninio parko iniciatyva ir lėšomis buvo atnaujinti mediniai laipteliai, per pylimus vedantys į piliakalnio aikštelę. Taip pat įrengta krypties rodyklė bei informacinis stendas apie šią lankytiną vietą. Ilgus metus didžiausia Ąžuolpamūšės piliakalnio bėda buvo privažiavimo keliukas.

Pasvalio molis klampino lankytojus kiekvieną pavasarį ar po smarkesnio lietaus. Nenorintiems bristi tekdavo paėjėti keletą šimtų metrų per pievą. Džiugu, kad tai – jau slogi praeitis. Pasvalio rajono savivaldybės lėšomis keliukas sutvarkytas, įrengta tvirto pagrindo skaldos danga, taip pat grioviai bei pralaidos vandeniui nutekėti. Stovėjimo aikštelė leidžia turistams patogiai išlipti iš automobilio ir sausomis kojomis pasiekti piliakalnį.

Kitas Pasvalio krašto piliakalnis – Migonių, arba Šimonių – yra ant Mūšos kranto, netoli miesto, todėl tai mėgstama poilsio vieta vasarą bei žiemos sporto oazė šaltuoju metų laiku. Piliakalnio kompleksu (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 40678) rūpinasi Pasvalio apylinkių seniūnija. Šlaituose nuolat želia atžalos, dygsta krūmokšniai, todėl kas keleri metai organizuojamos talkos. Jose dalyvauja Pasvalio mokyklų mokiniai, bendruomenių žmonės. Šį pavasarį į talką susirinko jau minėtos asociacijos „Aktyvus Pasvalys“ nariai.

Piliakalnio šlaituose iškirsti menkaverčiai želdiniai, pašalintos nudžiūvusios medžių šakos, aikštelėje sugrėbta sausa pernykštė žolė. Piliakalnis vėl džiugina savo natūraliomis formomis, kurių neužgožia krūmynai, o lankytojus pasitinka naujas informacinis stendas, įrengtas Pasvalio savivaldybei įgyvendinus turizmo infrastruktūros plėtros projektą. Kadaise žiemgalių gyvenamas Pasvalio kraštas tausoja protėvių palikimą, jam neabejinga ir visuomenė.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite