Angle down Atgal

Pasakė, kuo skiriasi kofeinas kavoje ir arbatoje: kurį geriau rinktis?

Kava ir arbata yra visame pasaulyje plačiai vartojami gėrimai, tačiau sveikatos specialistai įspėja, kad kai kuriems žmonėms reikėtų atkreipti dėmesį į juose esantį kofeino kiekį.

Nors kofeiną vartoti iš esmės yra saugu, didelis jo kiekis organizme gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus – nerimo sindromą, nemigą ir t.t. Tuo tarpu saikingai vartojama ši medžiaga gali pakelti nuotaiką, padidinti budrumą ir pagerinti sportinius pasiekimus. Štai viskas, ką turėtumėte žinoti apie kofeiną kavoje ir arbatoje.

Kiek kofeino yra kavoje ir arbatoje?

Arbatos lapuose yra 3,5 proc. kofeino, o kavos pupelės turi 1,1-1,2 proc. šios medžiagos. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog kavos paruošimo procese naudojamas karštesnis vanduo, kuris iš kavos pupelių „ištraukia“ daugiau kofeino. Taigi, gerdami kavą jo gaunate daugiau.

Arbatos rūšys ir paruošimas

Juodosios, žaliosios ir baltosios arbatos lapai yra išgaunami iš to paties augalo – Camellia sinensis, bet skiriasi jų nuėmimo laikas ir oksidacijos lygiai. Juodi arbatos lapai yra oksiduoti, ir būtent šis procesas suteikia jiems stipresnį skonį. Tuo tarpu baltosios ir žaliosios arbatos lapai nėra oksiduoti.

Puodelis juodos arbatos turi 47 mg kofeino, žalios – 20-45 mg, o baltosios – nuo 6 iki 60 mg kofeino. Kofeino kiekį nulemia ir arbatos paruošimo būdas. Kuo ilgiau arbatžolės yra laikomos karštame vandenyje, tuo daugiau kofeino išsiskiria.

Kavos rūšys ir paruošimas

Vidutinis puodelis kavos turi apie 95 mg kofeino. Anksčiau buvo manoma, kad daugiau šios medžiagos turi iki tamsios spalvos skrudintos kavos pupelės, tačiau pastarųjų metų tyrimai parodė, kad pupelių skrudinimas niekaip neįtakoja kofeino kiekio. Vis dėlto, espresso kava turi daugiau kofeino, o kuo karštesniu vandeniu užpilamos pupelės, tuo daugiau kofeino išsiskiria.

O kiek kofeino yra saugu suvartoti per dieną? Remiantis moksliniais tyrimais, manoma, kad sveikiems suaugusiems saugus kiekis yra iki 400 mg kofeino, o tai yra maždaug 4 puodeliai kavos arba 8 puodeliai arbatos.

Parengta pagal Pinkvilla.com

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite