Angle down Atgal

PaKukutenimai apie orą. Belaukiant tvano ir ateities tinklažmogiai

Lietuvių literatūroje nedažnai sutiksi distopinio žanro pavyzdžių, tad antrasis rašytojo ir žurnalisto Marijaus Gailiaus romanas "ORO", išleistas 2018 metais ir įtrauktas į Metų knygos prozos penketuką - būtent ir siūlo pažvelgti bei pasvarstyti apie galbūt ne tokią ir tolimą mūsų laukiančią ateitį.

Šio romano veiksmas padalintas į du laikotarpius - dabartyje plėtojama detektyvinė linija bando išnarplioti paslaptingą žuvusio profesoriaus testamento mįslę, vyksta politinės intrigos, juntama gresiančios katastrofos nuojauta. Tuo tarpu šio amžiaus pabaigoje vaizduojama tvano apsemta Lietuva - Neringa ir Palanga virtusios salomis, o žmonės dažniausiai pasinėrę į virtualiąją erdvę ir susikūrę savo duomenų kūnus - tinklaodes, tarnaujančias lyg avatarai ar antrasis aš. Ateities žmonės yra pernelyg priklausomi nuo informacinių technologijų ir socialinių tinklų. Neužsikrovusi tinklaodė priverčia pasijusti pirmykščiu žmogumi, o tinklo išjungimas prilyginamas socialinei komai. Iš to atsiranda ir ateityje plačiausiai taikomas baudžiamasis nuosprendis už nesmurtinius nusikaltimus - interneto karantinas, kitaip tariant, tremtis iš antrinės tikrovės. Tad personažui susidūrus su teisėsauga gali kilti "sunki dilema: arba prarasti save tikrovėje, arba virtualybėje (p. 331)"

Didelis dėmesys knygoje skiriamas klimato kaitai bei galimoms jo pasekmėms, išaugusiam vartotojiškumui. Tačiau rašoma negriežtu tonu, pernelyg nemoralizuojant ir pasitelkus subtilų humorą. Štai kalbėdamas apie jūros vandens lygio kilimą, autorius prisimena ir nesenus didelio atgarsio sulaukusius šalies įvykius: "dvylika milimetrų per metus - tai kaip dvylika BMW skrydžių į autobusų stotelę (p.34)". Šaržuojami ir kiti epizodai - violetiniai patvoriniai, delfinistinės antraštės, nenoras įteisinti nelietuviškų raidžių rašybą: "rimta nebent dėl dvigubos vė, kuri Lietuvoj baisiau nei dvi promilės prie vairo (p. 218)". Lengvai ironizuojamas ir per didelis anglicizmo vartojimas: "Natūralumas socialinėje erdvėje sukuria artumo jausmą. Skelbk kaip didžioji dauguma - angliškai"

Romane akcentuojami ir kiti Lietuvos bei pasaulio įvykiai, aktualios problemos. Čia gausu užuominų ir apie kino bei teatro režisierius, filmus, aktorius, ar kitus literatūros kūrinius. Pavyzdžiui iš aprašomos galimybės specialioje ateities įstaigoje humanariume išsirinkti norimą kūdikį iš jų veidukų katalogo ar gausiai vartojamas psichodelines medžiagas - galima įžvelgti aliuziją ir į pasauline klasika tapusį A. Huxley antiutopinį romaną "Puikus naujas pasaulis".

Pasvarstoma ir apie lietuvio ryšį su tėvyne, jo mentalitetą, o lietuvių charakterį vienas iš personažų prilygina mūsų krepšininkams, kurie rugtynių eigoje svariai pirmaudami - lemiamais momentais praranda žaidimo kontrolę. Kita vertus, patyręs daug priespaudos ir smurto, lietuvis "per netekčių prifarširuotą istoriją išsiugdęs savotišką išlikimo instinktą, tapo atspariausia rūšimi egzistencinio absurdo akivaizdoje. Lietuvis - tai būties chameleonas (p. 228)".

Pradžioje kiek painoka romano struktūra, ilgi tekstai ar ateities žmonių vartojama naujakalbė skaitytoją gali ir sugluminti bei pareikalauti iš jo kantrybės. Vis tik siužeto eigoje skaitytojas lengviau įtraukiamas į šį detektyvinį raizginį, o nepasimesti tarp personažų gausos padeda ir specialus knygos skirtukas su personažų vardais ir jų tarpusavio ryšiais. Tad turint daugiau laisvo laiko - tai smagus ir intriguojantis skaitinys.

Teksto autorius: Paulius Banys

O komentaro autorius Kukutis murktelėjo: karšta.. dar neskaičiau, dar tik gaudau orą.. 

Ir knygynui lyg oras reikalinga Jūsų parama: https://contribee.com/keistoteka

KEISTOTEKA

..nėra to naujo, kas nevirstų į sena..

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite