Angle down Atgal

Nuotoliniuose susitikimuose su moksleiviais – apie privalomojo sveikatos draudimo teikiamas garantijas

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK), surengusi nuotolinių paskaitų ciklą Šiaulių ir Telšių apskričių gimnazijų baigiamųjų klasių mokiniams, pateikė naudingos informacijos, kurią turėtų žinoti būsimieji studentai. Gimnazistai domėjosi, kokias garantijas suteikia privalomasis sveikatos draudimas (PSD) bei kaip reikėtų pasirūpinti savo draudimu, išvykus studijuoti į kitas Europos šalis.

Šiaulių TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė atkreipė nuotolinių paskaitų dalyvių dėmesį, kad apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu ir prie gydymo įstaigos prisirašiusiems asmenims nemokamai teikiamos šeimos gydytojo paslaugos, nemokamai atliekami šeimos gydytojo paskirti tyrimai, nes už visa tai sumokama ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Nemokamai teikiamos ir pirminės ambulatorinės odontologo paslaugos, tarp jų – dantų protezavimas bei pirminė ambulatorinė psichikos sveikatos priežiūra.

Paskaitose priminta, kad už odontologo paslaugas mokėti nereikia vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims, pateikusiems gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą.

Apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims, turintiems šeimos gydytojo siuntimą, gydytojų specialistų paslaugos taip pat teikiamos nemokamai.

Be siuntimo galima kreiptis į gydytoją dermatovenerologą. Nemokamai suteikiama konsultacija ir tuomet, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai – kai tęsiamas tyrimas ar gydymas, jei pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam reikalinga ilgalaikė stebėsena, jei pacientui reikalinga būtinoji medicinos pagalba.

Turintiesiems gydytojo siuntimą stacionarinės paslaugos, tyrimai, vaistai, medicinos pagalbos priemonės taip pat yra nemokami.

Visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu turi teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas be papildomo mokesčio. Gydymo įstaigoms už apdraustiesiems suteiktas paslaugas sumoka ligonių kasos, tad antrąkart už tai mokėti nereikia.

Moksleiviams paaiškinta, kad kiekvienoje gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su ligonių kasomis dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo PSDF lėšomis, turi būti skelbiamas išsamus nemokamų sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų pagal sutartį su TLK, sąrašas bei šių paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos. Be to, gydymo įstaiga privalo informuoti, kad šių paslaugų išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis ir teikiamos be jokio papildomo mokesčio.

Nemokama paslauga apdraustiesiems turi būti pasiūlyta pirmiausia. Jeigu pacientas šios informacijos neranda, jis turėtų pats tuo pasidomėti – klausti savo gydančiojo gydytojo. Jei gydytojas neatsakys, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.

Kaip reikėtų pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu, išvykus studijuoti į kitas Europos šalis?

I. Kvedarienė pabrėžė, kad studijuojantieji ES šalių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino bei Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės arba dieninės studijų formų studijų programas yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, tačiau patiems studentams nepasirūpinus jų draudimą liudijančių dokumentų pateikimu – asmuo lieka neapdraustas. Tokiu atveju už gydymą svetur gali tekti nemažai susimokėti.

Studijuojančiųjų ES šalių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose draudimas valstybės lėšomis įsigalioja, kai teritorinei ligonių kasai (TLK) pateikiama universiteto išduota oficiali akademinė pažyma, patvirtinanti, kad jaunuolis studijuoja šiame universitete. Aukštosios mokyklos kvietimas studijuoti šiuo atveju netinka.

Šiaulių TLK atstovė atkreipė dėmesį, kad studentams išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Turėdami ESDK studentai gali būti garantuoti, kad prireikus jie gaus būtinosios medicinos pagalbos paslaugas ES šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje.

Nuotolinėse paskaitose pristatyta ir nauja ligonių kasų paslauga – galimybė savarankiškai susiformuoti kortelę pakeičiantį sertifikatą. Apdraustasis gali pats elektroniniu būdu užpildyti nustatytos formos prašymą ir gauti sertifikatą, laikinai pakeičiantį kortelę. ESDK pakeičiantis sertifikatas, kaip ir sveikatos kortelė, patvirtina apdraustųjų teisę visose Europos Sąjungos (ES) šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. Studijų ar viešnagės šiose valstybėse metu staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, gavus traumą, patekus į eismo įvykį ir panašiais atvejais keliautojui suteiktų medicinos paslaugų išlaidas visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos.

Užsisakyti ESDK ar sertifikatą galima čia: https://e.vlk.lt

Šiaulių teritorinės ligonių kasos nuotoliniuose susitikimuose dalyvavo Šiaulių universitetinės ir Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos baigiamųjų klasių mokiniai, taip pat Kulių, Akmenės, Papilės Simono Daukanto gimnazijų vyresniųjų klasių mokiniai, Plungės technologijų ir verslo mokyklos moksleiviai. Susitikimai tęsis ir ateityje – artimiausia nuotolinė paskaita Radviliškio Lizdeikos gimnazijos moksleiviams numatyta balandžio 20 dieną.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite