Angle down Atgal

Nufilmavo parazitą, priverčiantį auką nusiskandinti (vaizdo įrašas)

„Po vakarykštės audros tokių sutvėrimų pilna pieva", - savo feisbuko paskyroje vaizdo įrašą paskelbė kaunietis Saulius. Vaizdo įraše matyti keistai besiraitanti, išlankstytą sąvaržėlę primenanti kirmėlė - velniaplaukis. Žmonėms ji nepavojinga, o vabzdžiams - tikras siaubas. 

Kas ši keistai besiraitanti kirmėlė?

Vieni Sauliaus draugai, pamatę įrašą, šlykštėjosi, kiti smalsavo, koks tai padaras. Treti šmaikštavo, kad kirminas - svečias iš kosmoso ar net mutavęs koronovarusas.

Vis tik, jokios paslapties čia nėra. Pasak gamtininkų - tai velniãplaukis, kuris Lietuvoje gyvena upeliuose, ežeruose, kituose švaraus vandens telkiniuose. Liaudyje velniaplaukis vadinamas „arklio plauku“.

Velniaplaukių lervos dalį savo gyvenimo praleidžia parazituodami vabzdžiuose: žygiuose, dusiose, žioguose. Šis gyvis auga vabzdžio viduje, kol galiausiai vabzdys būna paralyžiuojamas.

Velniaplaukiai sugeba paveikti savo aukos elgesį – vabzdys, kuris gyvena sausumoje, keliauja vis arčiau vandens, kad vabzdžio viduje augantis velniaplaukis galėtų pereiti gyventi į vandenį.

Paprastai sakant, velniaplaukis priverčia auką eiti nusiskandinti.

Velniaplaukio parazitavimo etapas baigiasi, kai suaugęs kirminas apsigyvena vandenyje ir ten deda kiaušinius.

Siūliškos kirmėlės būna net iki 1 m ilgio, yra maždaug 1 mm skersmens.

Žmogui ir kitiems šiltakraujams šie parazitai nepavojingi. Tik tiek, kad besimaudant vandens telkinyje rastas vadinamasis „arklio plaukas“ gali sukelti ne pačių maloniausių pojūčių.

Šis vabzdžių parazitas aptinkamas retai.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite