Angle down Atgal

Mamos neviltis: hiperaktyvų sūnų vadina neišauklėtu laukiniu, o ją – netikusia motina

Dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas – tokią diagnozę kasmet išgirsta vis daugiau vaikų visame pasaulyje. Deja, šis neurologinis sutrikimas visuomenėje vis dar labai stigmatizuotas, o reikiamos pagalbos negauna ne tik vaikai, bet ir kenčiantys jų tėvai.

Pagrindiniai šio sindromo požymiai yra nenumaldomas vaiko noras judėti, jam sunku sutelkti dėmesį, elgesys be galo impulsyvus, kartais pasireiškia agresija. Nors sutrikimas gali pasireikšti ir vyresniems, dažniausiai jis išryškėja vaikystėje.

Šie vaikai ir jų tėvai nuolat susiduria su piktais komentarais ir pasmerkimu iš visuomenės, mat toks elgesys dažnam asocijuojasi su elementariomis auklėjimo spragomis. Hiperaktyvus vaikas pamokoje gali bėgioti po klasę, šūkauti, trukdyti kitiems vaikams mokytis. Todėl daugelis nesivargina aiškintis, jog tai susiję su neurologine liga, o vaiką paprasčiausiai vadina laukiniu ir neišauklėtu.

Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Kathryn Jacobs  visą šį košmarą patyrė savo kailiu. Jos sūnui Danieliui dabar yra 14 metų. Nuo mažens jam pasireiškė hiperaktyvumas ir įvairūs elgesio sutrikimai, tarp jų – pyktis ir agresija. Nors mama įsitikinusi, jog dabar jau paauglį nuo mažens kamuoja dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas, oficialios diagnozės gauti taip ir nepavyksta. Vietoj to gydytojai Danieliui nustatė prieštaraujančio nepaklusnaus elgesio sutrikimą, nuo kurio specifinio gydymo nėra.

Vaikas mokykloje nuolat kentė tiek pedagogų, tiek kitų mokinių, tiek jų tėvų drausminimus ir panieką, o mama nuolat sulaukdavo komentarų, kad jos sūnus tikras laukinis ir kad ši nesugeba jo normaliai auklėti.  Šiuo metu paauglys mokyklos nebelanko, dažniausiai miega dieną, o atsibunda atėjus vakarui. Jaunuolis kartais būna agresyvus, tačiau yra emociškai išsekęs ir jam reikalinga profesionali pagalba.

„Užuot diagnozavus jo būklę, jis siunčiamas į elgesio pamokas, o visi man sako, kad tai mano kaltė ir kad aš esu baisi mama. Bijau, kad negavęs gydymo jis taps smurtautoju, įsivels į problemas ir dienas baigs kalėjime“, - graudinasi moteris.

Dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas gali būti pradėtas gydyti tik po tikslios diagnozės. Gydymas yra kompleksinis, skiriami tiek medikamentai, tiek psichoterapija. Taip pat svarbu užtikrinti galimybes tokiam vaikui mokytis kartu su bendraamžiais, kad galėtų integruotis ir nesijausi nepilnaverčiu, nurašytu. Turėtų būti lavinami vaiko bendravimo įgūdžiai, jam reikalinga specialiojo pedagogo pagalba. Psichologinę paramą svarbu užtikrinti ir tokio vaiko tėvams.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite