Angle down Atgal

Lietuvoje dyzelinu su priedais prekiauja tik viena bendrovė

Europos Sąjungai sujudus uždrausti naudoti palmių aliejų biodegalų gamyboje, mūsų šalies vairuotojai turėtų žinoti, kad Lietuvoje dyzelinu su priedais, kuriuos Europoje ketinama uždrausti, prekiauja tik viena bendrovė.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias naujienas!

Pasak Lietuvos biodegalų asociacijos vadovo Mindaugo Palijansko, Lietuvoje dyzelinius degalus, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus pagrindu gaminamas dyzelinas, parduoda tik Suomijos bendrovė „Neste“. Lietuvos gamyklose gaminami biodegalai naudojant riebalų rūgščių metilo esterį (RRME), gaunamą iš rapsų.

Biodyzeliną Lietuvoje gamina bendrovės „Mestilla” ir „Rapsoila” (gamybos pajėgumai siekia apie 140 tūkst. tonų), o bioetanolį - „Biofuture” ir „Kurana” (gamybos pajėgumai - apie 60 tūkstančių tonų).

Pasak M. Palijansko, Lietuvos įmonės „Rapsoila“ bei „Mestilla“ biodegalus gamina iš mūsų šalyje užaugintų rapsų. Skirtingai nei palmių miškų kirtimas, rapsų auginimas nedaro jokio žalingo poveikio aplinkai, be to, turi teigiamą ekonominį poveikį: žaliava užauginama ir produkcija pagaminama vietoje - trumpesnė tiekimo grandinė, pakankami kiekiai žaliavos ir produkcijos sandėliuojami Lietuvoje, nesudėtinga gamybos kontrolė ir auditas. Taip pat gerinamas šalies importo ir eksporto balansas ir tuo pačiu kaupiamas rezervas, nes tiek gamyba, tiek žaliava yra Lietuvoje.

Taigi iš rapsų auginimo darbo ir pajamų gauna Lietuvos ūkininkai, mūsų šalies pramonės įmonės bei sukuriama pridėtinė vertė Lietuvoje.

Tuo tarpu Europos Sąjunga jungia raudoną šviesą palmių aliejaus naudojimui biodegalų gamyboje - neseniai Europos Parlamentas didele balsų dauguma balsavo už atsisakymą naudoti palmių aliejų kaip energetinę žaliavą nuo 2020 metų, o Prancūzija praėjusį mėnesį paskelbė griežtai ribosianti jo naudojimą biodegaluose. Norvegijos parlamentas yra priėmęs dar griežtesnį sprendimą - uždrausti viešuosiuose pirkimuose pirkti biodegalus, kuriuose naudojamas palmių aliejus.

Naujienų agentūros „Reuters“ teigimu, Prancūzijos aplinkos ministras Nikolia Hulo (Nicolas Hulot) pareiškė, kad palmių kirtimas aliejaus gavybai daro nepataisomą žalą ekologinei sistemai tose šalyse, kur jos auga.

„Mes panaikinsime galimybę per biodegalus importuoti miškų naikinimą į Prancūziją“, - sakė jis.

Didžiausio Europoje biodyzelino gamintojo „Avril Group“, degalams gaminti daugiausia naudojančio Prancūzijoje auginamus rapsus, vadovo Žano Filipo Puigo (Jean Philippe Puig) manymu, Prancūzijos pavyzdys turėtų būti pritaikytas europiniu lygmeniu.

Norvegija - pirmoji šalis pasaulyje, priėmusi sprendimą neįsigyti viešųjų pirkimų būdu biodegalų su palmių aliejumi. Kaip rašoma tinklalapyje „ePure Daily Press Review“, šis sprendimas pagrįstas tuo, kad biodegalų su palmių aliejumi gamyba daro net keletą kartų didesnę neigiamą įtaką aplinkai nei iškastinis kuras, nes naikinami didžiuliai palmių plotai Indonezijoje ir Malaizijoje. Europos Parlamentas taip pat patvirtino ataskaitą dėl Palmių aliejaus ir atogrąžų miškų naikinimo.

Europos Komisija yra įpareigota imtis sureguliuoti, kad nuo 2020 metų palmių aliejaus nebeliktų degalų rinkoje. Tuo tarpu rapsų ir saulėgrąžų aliejaus, pagaminto iš Europoje užaugintų kultūrų, naudojimas biodegalams gaminti ir toliau bus skatinamas.

Panašu, kad biodegalams, kuriems naudojamos palmės, lemta išnykti jau netolimoje ateityje, nepaisant visų privalumų, kuriuos ne visai sąžiningai nuolat bando pabrėžti jų gamintojai.

Palmių aliejaus pagrindu gaminant biodegalus naudojamas netvarus palmių aliejus ir šalutiniai palmių produktai - palmių atliekos. Mokslininkams didžiausią rūpestį kelia tai, kad, skirtingai nei deklaruojama, naudojant palmes labai lengva „sukurti“ atliekas - sugadinti gerą produktą ir paskui pavadinti tai atliekomis.

Pasak tarptautinės aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace”, tokie procesai vyksta labai sparčiai, dėl to naikinami didžiuliai miškų plotai, daugiausiai Malaizijoje ir Indonezijoje. Didžiausias pasaulyje palmių aliejaus vartotojas ir biodegalų su palmių aliejumi gamintojas yra „Neste Oil“, užimantis 69 proc. šio segmento rinkos ir gaminantis biodegalus Porvo (Suomija), Roterdame (Olandija) ir Singapūre esančiose gamyklose.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite