Angle down Atgal

Lapkričio 25-oji prieš trylika metų: vieną Lietuvos miestelį „palaidojo“ sniegas

Lapkritis skaičiuoja paskutines dienas, jau visai netrukus įžengsime į kalendorinę žiemą. Reikia pripažinti, kad tokiu metų laiku vis dar galime džiaugtis pakankamai neblogu oru. Meteorologai lapkritį vadina vienu nepastoviausių metų mėnesių, pateikiančiu įvairiausių, ne itin malonių staigmenų: stiprus vėjas, lietus, šlapdriba, ledas.

Tačiau sniegas lapkritį tampa vis retesnis svečias. Šiemet jo sulaukėme lapkričio 23-iąją, vis dėlto, kai kur šalyje dėl vyraujančios teigiamos oro temperatūros sniegas jau spėjo ištirpti. Bet pasitaikė metų, kai tokiu laiku sniego Lietuva sulaukė gerokai daugiau, nei reikėtų.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba šį ketvirtadienį siūlo nusikelti laiku į 2008-ųjų lapkričio 25-ąją. Tuomet vieno miestelio ir jo apylinkių gyventojai atsibudę ryte negalėjo patikėti savo akimis: jie buvo palaidoti po storu sniego sluoksniu.

„2008 metų lapkričio 25 d. Nidos ir jos apylinkių gyventojai atsibudo kone palaidoti po stora sniego danga. Drėgno sniego buvo tiek daug, kad rytą kai kurie gyventojai sunkiai atidarė savo namų duris. Eismas buvo paralyžiuotas, autobusai į Smiltynę bent iki pietų neišvažiavo iš vietinės autobusų stoties.

Viso to kaltininkas – ties pajūriu lėtai besisukiojęs nedidelis ciklonas (žemo slėgio sūkurys). Būtent jis sukėlė katastrofinį meteorologinį reiškinį – labai smarkų snygį (kai per per 12 valandų ar trumpesnį laiką iškrinta >30 mm kritulių ir sniego danga padidėja >30 cm).

Remiantis mūsų duomenimis, Nidos meteorologijos stotyje iškrito net 66 mm kritulių per 12 val. ir per trumpą laikotarpį susiformavo net 45 cm storio sniego danga. Smarkiausiai snigo vėlai vakare ir pirmoje nakties pusėje: nuo 20 iki 23 val. sniego danga per 3 valandas padidėjo dvidešimčia centimetrų, o per parą net 36 cm. Tiek daug sniego per parą nebuvo iškritę bent jau nuo 1936 metų.

Įdomu dar ir tai, kad lapkričio 24 d. vakare pradėjus snigti griaudėjo perkūnija (angliškai – thundersnow). Šis reiškinys – labai retas, jį užfiksuoti ar savo akimis pamatyti nori kone kiekvienas audrų medžiotojas ir atmosferos specialistas“, – pasakoja hidrometeorologai.

Galbūt dar prisimenate šį rekordinį snygį? Ar pasiilgote gausaus sniego? Pasidalinkite komentaruose.

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite