Angle down Atgal

Kybartai – Tėvo dienos orų rekordų sostinė

Birželio pradžia, kai ir švenčiama Tėvo diena – kalendorinės vasaros pradžia, orai tokiu laikotarpiu gali būti pakankamai kontrastingi. Klimatologai, birželio pirmąjį sekmadienį minėdami Tėvo dieną ir tęsdami tradiciją papasakoti apie svarbių dienų orų rekordus, apžvelgia, kokie orų rekordai yra pasitaikę šią dieną per paskutinius 70 metų.

„Beje, klimatologiškai šios dienos orų rekordų įvertint negalime, kadangi Tėvo diena švenčiama pirmąjį birželio savaitgalį ir nėra pastovi. Anksčiausiai ši diena gali būti minima birželio 1 d., o vėliausiai – birželio 7 d.“, – sakoma Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) pranešime.

Birželio pradžios orai gali būti pakankamai kontrastingi. Nuo 1961 m. iki dabar aukščiausia oro temperatūra Tėvo dieną registruota 1998 m. Kybartuose, kai dieną oras buvo įkaitęs iki 31,2 laipsnio. Ši diena buvo labai karšta visoje Lietuvoje, dalyje pietvakarinės, pietinės, pietrytinės Lietuvos maksimali oro temperatūra viršijo 30 laipsnių šilumos, o vidutinė paros temperatūra visose meteorologijos stotyse buvo aukštesnė nei 20 laipsnių.

Žemiausia Tėvo dienos oro temperatūra, kaip teigia klimatologai, registruota 2004 m. Varėnoje, kai ankstų rytą oro temperatūra buvo nukritusi iki nulio laipsnių. Šią Tėvo dieną naktis buvo vėsi visoje Lietuvoje, tačiau diena pasitaikė pakankamai šilta, todėl vėsiausia Tėvo diena derėtų laikyti 1975-ųjų – tuomet vidutinė paros temperatūra Lietuvoje buvo vos 8,9 laipsnio šilumos.

Daugiausiai kritulių Tėvo dieną iškrito Kybartuose 2013 m. – 37,2 mm. Tačiau tą dieną gausiau lijo tik Pietvakarių Lietuvoje, o likusioje šalies dalyje kritulių buvo nedaug arba nebuvo visai. Per 60 metų buvo 5 metai (1969, 1980, 1983, 2001, 2009 m.), kai krituliai registruoti visose 18 meteorologijos stočių, o lietingiausia diena visoje šalyje galima laikyti 2009 m. Tačiau kur kas dažniau pasitaikė dienų be kritulių. Per 60 metų laikotarpį buvo net 17 metų, kai krituliai nebuvo registruoti nei vienoje iš į analizę įtrauktų 18 meteorologijos stočių.

2013 m. Tėvo diena Kybartuose pasižymėjo ne tik rekordiniu šios dienos kritulių kiekiu, bet ir stipriu vėju: tą pačią 2013 m. Tėvo dieną buvo registruotas ir didžiausias vėjo greitis, gūsiuose pasiekęs 26 m/s greitį.

Tai tikriausiai tik sutapimas, nesusijęs su tėčio dienos šventimu, bet net trys rekordai – aukščiausia oro temperatūra, didžiausias vėjo greitis, gausiausi krituliai – iš keturių apžvelgtų buvo registruoti Kybartuose. O gal tai kaip nors susiję su tėčiais Kybartuose?.. Kol šie rekordai nepagerinti, Kybartus galime vadinti Tėvo dienos orų rekordų sostine, sako LHMT specialistai.

Tėvo dieną oficialiai pirmiausiai pradėjo švęsti JAV. Judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. sukūrė Louisa Dodd. Jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką, ir tuomet jos tėvas vienas užaugino visus vaikus. Tiesa, iki pripažinimo nacionaline švente ir sulyginimo su Motinos diena tėčiams teko laukti daugiau kaip pusę amžiaus – iki pat 1974 m. Šiandien tėčius pagerbia dauguma pasaulio šalių, dalyje jų tai valstybinė šventė, kitur – simboliška data ir įsitvirtinęs paprotys. Daugelyje šalių Tėvo diena švenčiama trečiąjį birželio sekmadienį, o Lietuvoje – pirmąjį šio mėnesio sekmadienį.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite