Angle down Atgal

Kom­pen­sa­ci­ja už ne­tin­ka­mas ka­li­ni­mo są­ly­gas tam­pa išim­ti­mi

Nuo­sek­liai ke­le­rius me­tus ma­žė­jan­čios su­mos, ku­rias teis­mai pri­tei­sia as­me­nims už ne­tin­ka­mas ka­li­ni­mo są­ly­gas Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­riu­je (ŠTI), 2021 m. nu­kri­to į re­kor­di­nes že­mu­mas.
 

Per visus praėjusius metus teismuose izoliatoriuje kalintys ar kalėję asmenys prisiteisė 3 469 Eur – keturis kartus mažiau nei 2020-aisiais (14 685 Eur), 18 kartų mažiau nei 2019-aisiais, kai priteista suma siekė 62 332 Eur ir net 35 kartus mažiau nei 2018-aisiais, kai kompensacijoms išmokėti prireikė 121 333 Eur.

Tai nereiškia, kad į teismus save laikantys nukentėjusiais nuteistieji kreipiasi rečiau – skundų skaičius išlieka stabilus, mažėjimo tendencijos – nežymios. Tačiau pareiškėjams vis sudėtingiau įtikinti teismą, kad jų kalinimo sąlygos prastos ir kad valstybė už tai jiems turi sumokėti dešimtis tūkstančių.

„Galime teigti, kad investicijos į infrastruktūrą ir kalinimo sąlygų gerinimą atsiperka. Per paskutiniuosius trejus metus padarėme išties nemažai: suremontuoti pasivaikščiojimo kiemai, kasmet savo jėgomis atnaujiname apie 20 gyvenamųjų kamerų, per ketvirtojo aukšto sienas į režiminį pastatą nebepatenka vanduo, nes įrengta hidroizoliacija, užbaigti darbai, susiję su ventiliacijos pagerinimu, baigiame įrengti papildomas dušines, kad kalintieji galėtų dažniau praustis po dušu“, – svarbiausius kalinimo sąlygas ženkliai pagerinusius darbus įvardijo įstaigos vadovas Saulius Rajunčius.

Veiklos organizavimo skyriaus teisininkė Elvina Brūzgė pastebi, kad surinkti įrodymus, leidžiančius užginčyti besiskundžiančiųjų argumentus, neva laikymo izoliatoriuje sąlygos prastos ir už tai būtina jiems atsilyginti pinigine kompensacija, yra paprasčiau, nes įstaiga išties daug padarė, kad sąlygos pagerėtų.

„Nebėra prasmės skųstis dėl pelėsio kamerose ar „nugyventų“ pasivaikščiojimo kiemų apsilupusiomis sienomis, nes tai jau praeitis. Siunčiame teismams nuotraukas, įrodančias, kad tokie skundai neatitinka tikrovės, tad didžioji dalis besikreipiančiųjų dėl kompensacijų neigiamą atsakymą gauna jau pirmosios instancijos teisme“, – sakė E. Brūzgė.

Ji pripažino – prognozuoti, kad artimiausiu metu pavyks visai išgyvendinti tokias kompensacijas, sudėtinga, nes paveldosauginių įstatymų saugomas izoliatorius skaičiuoja 111-uosius gyvavimo metus, o infrastruktūros palaikymas, pritaikymas šiuolaikiniams reikalavimams kasmet reikalauja vis daugiau lėšų ir priežiūros.

„Stengiamės kovoti dėl kiekvieno valstybės euro. Kalintieji nesikuklina, jų prašomos sumos išties įspūdingos. Žemesnės instancijos teismui priteisus piniginę kompensaciją, kuri gali svyruoti nuo keliasdešimties eurų iki kelių šimtų, ieškome argumentų, kaip šį sprendimą pakeisti aukštesnės instancijos teisme“, – sakė E. Bruzgė.

Pavyzdžių, kad ŠTI apeliaciniai skundai tenkinami, ne tiek jau ir mažai. Viena iš naujausių sėkmingų bylų, kai ŠTI prašymu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo kalinčiajam buvo priteista 490 Eur kompensacija už netinkamas laikymo sąlygas.

ŠTI informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite