Angle down Atgal

Kino pavasaris. Filmo apžvalga: „Que vadis, Aida?“ (2020)

Toliau tęsiant pažintį su kino festivalio „Kino pavasaris“ šių metų filmais, neabejotinai, vienas geriausių pasirinkimų – karinė drama „Quo Vadis, Aida?“, pasakojanti apie įvykius Bosnijoje 1995-ųjų vasarą, nedideliame Srebrenicos mieste.

Užbėgdamas už akių paminėsiu, kad skirtingai nuo įprastų karinių filmų, čia pasakojimas pateikiamas iš paprastos civilių gyventojų šeimos pusės, kas filmą padaro išskirtiniu ir tam tikra prasme dar labiau sukrečiančiu. Čia neišvysite nei vienos realios kovos scenos, miestų bombardavimų, skaudulio išdarkytų kūnų, tačiau po filmo liksite giliuose apmąstymuose, kokį siaubą turėjo išgyventi įvykių sūkuryje dalyvavę Srebrenicos miestelio gyventojai.

Taigi, pagal tikrus faktus (nors pagrindinė herojė išgalvota) bosnių kino režisierės Jasmilos Žbanic sukurtas filmas chronologiškai atpasakoja rodomos Selmanagič’ių šeimos likimą, pradedant nuo priverstinio išsikraustymo iš gimtųjų namų, serbų kariuomenei užėmus miestelį, iki besikeičiančių įvykių JTO būstinėje, kurioje prieglobsčio ieško dar bent 4-5 tūkstančiai civilių. Pagrindinė filmo herojė Aida (aktorė Jasna Duričic) vertėjauja Juntinių Tautų stovykloje, kurioje tuo pačiu bando gelbėti ir savo šeimos likimą apsaugant vyrą ir du beveik suaugusius sūnus.

Galima išskirti ir puikią pagrindinės aktorės Jasn’os Duričic vaidybą, kuri praktiškai visose scenose tiesiog tobula. Asmeniškai nesu matęs jokio filmo su ja, nes anksčiau bosnių kinui tiesiog neskyriau didesnio dėmesio, tačiau šiame filme savo įtaigios vaidybos pagalba ir realistiškumo dėka filmo kūrėjai gali priversti žiūrovą kartais net sudvejoti , kad žiūri kino filmą, o ne specialią dokumentiką apie įvykius Serbijos – Bosnijos karo metu. Tiesa, besidomintys žinos, kad kare dalyvavo ir Kroatija, tačiau filme iš esmės pateikiamas tik serbų kariuomenės dalinio, vadovaujamo generolo Ratko Mladic’iaus susidūrimas su bosnių civiliais gyventojais ir JTO stovykla Srebrenicoje.

Filmo premjera įvyko 77-ajame Venecijos tarptautiniame kino festivalyje, kur režisierė Jasmila Žbanic jau gavo kelis apdovanojimus. Tačiau bene pats reikšmingiausias galėtų būtų šiemetinėje Oskarų apdovanojimų ceremonijoje, kur kino juosta „Quo Vadis, Aida?” nominuota geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

Apibendrinant, „Quo Vadis, Aida?”, kas išvertus šią lotynišką frazę reikštų „Kur eini?” - moters akimis detaliai ir smulkiai parodomas karo siaubas, tuo metu daugybės kritikos strėlių sulaukęs JTO bejėgiškumas bei iki paskutinės minutės neblėstanti viltis išvysti taikų ir ramų rytojų. Geros peržiūros!

P.S. Atsiliepimas pateiktas bendradarbiaujant su „Kas Gero Ekranuose” ir kino festivaliu „Kino Pavasaris”.

Apžvalgos autorius Agnius Atstopas

IMDB

Kas gero ekranuose?

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite