Angle down Atgal

Kauno klinikose atlikta 100-oji kepenų transplantacija

Transplantacijų procesas nenutrūko ir COVID-19 pandemijos metu. Šiemet Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose atlikta jau 10 kepenų transplantacijų, o per porą dešimtmečių jų atlikta net šimtas.

Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Juozas Kupčinskas pabrėžia, kad 100-oji kepenų transplantacija, atlikta Kauno klinikose, įrodo aukštą gydytojų kvalifikaciją, profesionalumą ir gerą komandinį darbą: „Kepenys transplantuojamos, nustačius negrįžtamus pakitimus jose, arba sergant kepenų vėžiu, todėl džiaugiamės, kad galime pacientams suteikti viltį naujam gyvenimui.“

100-oji kepenų transplantacija atlikta Kauno klinikų pacientui Broniui, kuris ilgą laiką nė neįtarė, kad serga klastinga liga – hepatitu C. „Prieš kelerius metus apsilankiau pas šeimos gydytoją dėl profilaktinių kraujo tyrimų. Atlikus juos, gydytoja liepė nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją gastroenterologą“, – pasakoja vyras. Kauno klinikose atlikus išsamiai ištyrus jo sveikatos būklę, paaiškėjo, kad jam – dekompensuota kepenų cirozė, kurią sukėlė hepatitas C. Žinia apie ligą pacientui buvo netikėta, nes iki tol jo savijauta buvo puiki, ir neturėta jokių nusiskundimų. Po diagnozės vyro gyvenimo būdas pasikeitė, - teko daug laiko praleisti ligoninėje.

Prof. J. Kupčinskas sako, kad hepatitas C – klastinga liga, nes ankstyvose stadijose nesukelia jokių simptomų. „Taip nutiko ir šiam pacientui, kuriam diagnozavus kepenų cirozę, liga jau buvo pažengusi, kepenys stipriai pažeistos, jos nebepajėgė atlikti savo funkcijų, – aiškina profesorius. – Buvo pritaikytas medikamentinis hepatito C gydymas, tačiau kepenys buvo stipriai pažeistos, todėl nuspręsta jam atlikti kepenų transplantaciją“.

„Šios transplantacijos – vienos sudėtingiausių pilvo operacijų, tačiau svarbi ne vien procedūra, bet ir paciento paruošimas prieš operaciją, jo būklės stebėjimas operacijos ir anestezijos metu , o taip pat paciento pooperacinis gydymas. Visi šie procesai – sudėtingi ir reikalauja ypatingo gydytojų profesionalumo“, – sako Kauno klinikų Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas doc. Tomas Vanagas.

Sėkminga kepenų transplantacija – daugiadalykės komandos darbo rezultatas. Atliekant 100-ąją kepenų transplantaciją, dalyvavo Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojai, gydytojai kraujagyslių chirurgai, gydytojai anesteziologai reanimatologai. Prie organų transplantacijos proceso visada prisideda Organų donorų koordinatoriai ir transplantacijų koordinatoriai. Pooperaciniu laikotarpiu pacientu rūpinosi Intensyviosios terapijos klinikos gydytojų komanda, o tiek prieš operaciją, tiek po jos – Gastroenterologijos klinikos gydytojai.

Kauno klinikose kepenų transplantacijos atliekamos jau daugiau nei 20 metų ir išlieka viena iš prioritetinių ligoninės veiklos sričių. Per kelis dešimtmečius transplantologijos sritis vystėsi, tobulėjo, joje vis diegiami moderniausi diagnostikos bei gydymo metodai. Dažniausiai kepenys persodinamos dėl virusinių hepatitų, kepenų vėžio bei autoimuninių kepenų ligų, ir dažnai tai yra vienintelis gyvybę gelbstintis gydymo metodas.

Anot Kauno klinikų atstovės Jovitos Gudelevičiūtės, virusiniu hepatitu C, kuris negydomas sukelia kepenų cirozę, Lietuvoje serga apie 1-2 proc. visų šalies gyventojų.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite