Angle down Atgal

Iki 2100-ųjų vasaros Šiaurės pusrutulyje gali gerokai išsitęsti

Nededant pastangų švelninti klimato kaitos, iki 2100 metų vasaros Šiauriniame pusrutulyje gali tęstis šešis mėnesius, kas gali turėti plataus masto pasekmių žemės ūkiui, žmonių sveikatai ir aplinkai.

Tyrime, paskelbtame žurnale „Geophysical Research Letters“, nustatyta, kad Viduržemio jūros regionas ir Tibeto plokščiakalnis patyrė didžiausius sezoninių ciklų pasikeitimus.

Mokslininkai teigia, kad praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje keturi metų laikai Šiauriniame pusrutulyje atkeliavo gana nuspėjamai ir tolygiai.

Vis dėlto, šiuo metu klimato kaita lemia dramatiškus ir nereguliarius sezonų ilgio ir jų pradžios datų pasikeitimus, kurie ateityje, pagal įprastinį klimato kaitos scenarijų, gali tapti dar ekstremalesni.

„Dėl globalaus šiltėjimo vasaros tampa ilgesnės ir karštesnės, o žiemos trumpesnės ir šiltesnės,“ – sakė vadovaujantysis autorius Yuping Guan iš Kinijos mokslų akademijos.

Mokslininkai naudojo istorinius kasdienius klimato duomenis iš laikotarpio nuo 1952 iki 2011 metų, kad išmatuotų keturių metų laikų trukmės ir pradžios pasikeitimus šiauriniame pusrutulyje.

Siekdami nustatyti, kaip metų laikai keisis ateityje komanda naudojo nusistovėjusius klimato kaitos modelius.

Tyrimo metu nustatyta, kad laikotarpiu nuo 1952 iki 2011 metų vasaros trukmė pailgėjo nuo 78 iki 95 dienų, tuo tarpų žiemos – susitraukė nuo 76 iki 73 dienų.

Taip pat susitraukė ir pavasario bei rudens sezonai, atitinkamai nuo 124 iki 115 dienų ir nuo 87 iki 82 dienų.

Savo ruožtu pavasaris ir vasara prasidėjo anksčiau, o ruduo ir žiema prasidėjo vėliau.

Jei šios tendencijos toliau tęsis be jokių pastangų sušvelninti klimato kaitą, mokslininkai prognozuoja, kad iki 2100 m. žiema jau truks mažiau nei du mėnesius, o pereinamieji pavasario ir rudens sezonai taip pat dar labiau trauksis.

„Daugybė tyrimų jau demonstruoja, kad besikeičiantys metų laikai sukelia žymias aplinkosaugines ir sveikatos grėsmes,“ – sako Guan.

Anot tyrėjų, pavyzdžiui, paukščiai keičia savo migracijos modelius, o augalai auga ir sužydi skirtingais laikais. Šie fenologiniai pasikeitimai gali sukurti neatitikimus tarp gyvūnų ir jų maisto šaltinių, sutrikdyti ekologines bendruomenes.

Sezoniniai pokyčiai taip pat gali sukelti sumaištį žemės ūkyje, ypač kuomet apgaulingi pavasariai ar vėlyvos sniego audros pažeidžia sprogstančius augalų pumpurus.

Dėl ilgesnio augimo sezono, žmonės įkvėps daugiau alergijas sukeliančių žiedadulkių, o ligas nešiojantys uodai gali praplėsti savo teritorijas tolyn į šiaurę.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite