Angle down Atgal

Gegužės 15-oji: vardadieniai, astrologija

Gegužės 15-oji – Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena. Šv. Izidorius, sėjos pabaiga. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena.

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba Vilniuje priėmė nutarimą dėl Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Teisiškai valstybė pripažinta tik 1920 m. gegužės 15 d., kai buvo paskelbta Steigiamojo Seimo rezoliucija. Tad šiemet minimas į pirmąjį posėdį susirinkusio Steigiamojo Seimo šimtmetis.

Steigiamasis Seimas buvo pirmasis Lietuvos parlamentas, išrinktas tiesioginiuose demokratiniuose visuotiniuose lygiuose ir slaptuose rinkimuose. Juose kandidatavo ir balsavo tiek vyrai, tiek moterys. Pradėjęs darbą 1920 m. gegužės 15 d., Steigiamasis Seimas užbaigė ilgokai užtrukusį valdžios laikinumo metą ir atvertė naują valstybės gyvenimo lapą. Lietuva tapo demokratine respublika su nuolatine Konstitucija, sava valiuta litu, aiškiomis valstybės institucijų galiomis, Seime priimamu valstybės biudžetu.

Gegužės 15-oji – Šeimos diena. Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu ji minima nuo 1994 metų. Daugumai žmonių šeima – saugumo ir laimės vieta, kur visi išmoksta solidariai gyventi. Nepaisant greitų socialinių pokyčių, šeima – kiekvienos visuomenės stabilumo centras. Kiekvienoje kultūroje šeima yra žinoma kaip patikimiausia solidarumo forma, garantuojanti visuomenės išlikimą.

Sėjos pabaigos dieną nuo senovės lietuviai pabaigdavo sėjos darbus, o lauko pakraščiuose ant kuolo pamaudavo raguočio kaukolę. Tikėta, kad taip laukai bus apsaugoti nuo nemalonių. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena paskelbta Izidoriaus varduvėmis. Šv. Izidorius laikomas artojų globėju. Tikėta, kad jis padeda dirbti laukų darbus. Izidorius skulptūrose būdavo vaizduojamas su šiaudine skrybėle ant galvos, drobiniais marškiniais ir su sėtuve rankose. Kartais jis vaizduotas ariantis dviem arkliais ir iš paskos lydimas angelo. Šv. Izidorius (1070-1130) gimė Madride. Visą gyvenimą jis tarnavo pas ūkininkus, išgarsėjo doru gyvenimu ir atsidavimu kitiems. Po mirties buvo paskelbtas šventuoju.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena dar tarpukario Lietuvoje buvo tradiciškai minima trečiąjį gegužės sekmadienį. Šią dieną pagerbiami Lietuvos partizanai, kovęsi už Lietuvos nepriklausomybę. Lietuvos prezidentas įteikia apdovanojimus nusipelniusiems piliečiams. Tarnaujančius kariuomenėse karius aplanko namiškiai. Organizuojami rengiami, kurių metu visuomenė supažindinama su karine technika, vaišinama kareiviška koše ir pan.

Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena. Pirmą kartą ji buvo paminėta 1983 m., kai dar nebuvo aptiktas AIDS sukėlėjas. Lietuvoje pradėta minėti 1994 m. Šią dieną įvairiose pasaulio šalyse vyksta konferencijos, diskusijos šia tema. Siekiama pagerbti mirusiuosius nuo AIDS, paskatinti žmones imtis palaikymo veiklos ir keisti AIDS padėtį.

Gegužės penkioliktoji, sekmadienis – 135-oji metų diena (paskutinė 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 230 dienų.

Savo vardadienius šiandien švenčia Algedas, Jaunutė, Izidorius, Sofija, Sofronija, Žygvilas, Žygvilė;

rytoj: Bitė, Debora, Melita, Ubaldas, Vaidmantas, Vaidmantė;

poryt: Bazilė, Gaila, Gailas, Gailė, Nedinga, Nerdingas, Paskalis, Virkanta, Virkantas, Virdvaldas.

**************

Dangaus kūnai:

Saulė šiandien teka 05.15, leidžiasi 21.16. Dienos ilgumas – 16.01.

Šiandien – antroji Mėnulio pilnaties diena.

Saulė Jaučio ženkle.

**************

Protingos mintys:

„Valdžia nieko negadina. Gadina baimė... baimė prarasti valdžią“ (Dž. Steinbekas).

**************

Astrologinė prognozė gegužės 15-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Tai gali būti problemiška diena, ypač jei turite skolų ir krinka jums svarbūs santykiai. Nenusiminkite, sulaukę kritikos, nepritarimo. Tokiu atveju greičiau ateis suvokimas, ką darote ne taip.

JAUTIS. Gali pasikeisti požiūris į pažįstamą asmenį, ypač jei jis jums yra skolingas arba galėtų kažkaip padėti, tačiau atsisako. Apskritai, būsite gana nedraugiškai nusiteikę ir sutuoktinio, partnerio atžvilgiu. Galimi rimti šeiminiai konfliktai, traumos.

DVYNIAI. Šiandien daug dėmesio skirsite ir mitybai, dietai, sveikatos ir grožio profilaktikai. Rūpesčių gali kilti dėl augintinių. Jeigu esate kelionėje, tikėtini incidentai.

VĖŽYS. Regis, pasiklysite tarp įvairių asmeninių poreikių ir pagundų. Gali būti, kad sulauksite pavydo scenos ar nemalonaus santykių aiškinimosi. Vertėtų labiau kontroliuoti savo elgesį, kalbą, tuomet greitai galėsite viską vėl sureguliuoti.

LIŪTAS. Tai gali būti nervinga diena. Dėl kažkokių priežasčių galite pasijusti pralaimėję, pažeminti ar tiesiog neįvertinti. Galbūt norėsis kažkam kibti į atlapus, tačiau patys suvoksite, kad tokiu būdu problemų neišspręsite.

MERGELĖ. Šiandien jausitės nesaugiai, kad ir kur būtumėte. Jums labai reikės jausti artimų žmonių palaikymą, supratimą. Atsargiai kelyje bei kontaktuojant su neprognozuojamais asmenimis.

SVARSTYKLĖS. Regis, labai norėsis komforto, grožio savo aplinkoje. Tikriausiai jūsų poreikiai viršys galimybes, arba tiesiog neatsispirsite pagundai išlaidauti. Virtualiai užsisakyta prekė gali nuvilti. Labiau rūpinkitės vaikais.

SKORPIONAS. Nuotaikos bus gana prieštaringos, o diena nelengva. Gali varginti prasta savijauta, nepaaiškinamas nerimas. Reikia saugotis pavojingų avarinių situacijų, atidžiai prižiūrėti vaikus.

ŠAULYS. Ūkinės, techninės problemos šiandien gali vesti jus iš pusiausvyros, jaukti planus. Jeigu ne jos, tai darbe laiku neatlikti darbai neleis atsipalaiduoti savaitgaliui. Tausokite savo ir kitų nervus.

OŽIARAGIS. Prastą mylimo žmogaus ar draugo nuotaiką galima bus įveikti draugiškai pabendravus, o galbūt – atsiprašius, pamaloninus originaliu siurprizu. Tik nepraraskite saiko leisdami pinigus.

VANDENIS. Emociškai įtempta diena ir namuose, ir už jų sienų. Įvykiai bei gaunama informacija kels susirūpinimą. Be to, jums gali atrodyti, kad visi pašnekovai jums oponuoja, nepritaria ar netgi yra atvirai priešiški.

ŽUVYS. Diena bus turininga. Galbūt teks tvarkyti su išsilavinimu, kultūra, migracija, idėjiniais įsitikinimais susijusius klausimus. Tai, ką šiandien sužinosite, suteiks moralinių dilemų. Tikrinkite informaciją, nebūkite patiklūs. Atsargiai kelyje. Saugokite sveikatą.

Geros dienos!

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite