Angle down Atgal

Edward S. Curtis fotografijų parodos „Šešėlių gaudytojas“ pristatymas Vytogaloje

Liepos 16 d., penktadienį, 19 val. Stasio Girėno gimtinėje-muziejuje (S. Girėno g. 24, Vytogalos k., Šilalės raj.) atidaroma amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edward Sheriff Curtis fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“.

Tai unikali proga susipažinti su 30 metų trukusiu, 37 milijonus dolerių kainavusiu bei 40 tūkstančių fotografijų apimties projektu, vykdytu Šiaurės Amerikoje. XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas grūmėsi beviltiškoje kovoje su laiku, stengdamasis išsaugoti, užfiksuoti – fotoaparatu, balso įrašymo prietaisu – Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius, dar nesunaikintus baltųjų ekspansijos. Trisdešimt metų, remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, sumokėdamas didelę kainą savo šeimos ir sveikatos sąskaita, Curtisas daugybę laiko praleido tarp įvairių genčių indėnų, kol galų gale išleido neprilygstamą darbą „The Norh American Indian“ (Šiaurės Amerikos indėnai).

Parodos atidaryme dalyvaus JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Caitlin Nettleton. Pasak C. Nettleton, „Šiaurės Amerikos indėnų tautų pasaulis turtingas ir įvairus, ir yra svarbi mūsų istorijos dalis. Didžiuojamės galėdami pasidalinti šia kultūra su Lietuvos žmonėmis. Viena iš pamatinių JAV vertybių yra dėmesys ir tolerancija kultūrų įvairovei bei žmogaus teisių užtikrinimas visiems JAV piliečiams, nepriklausomai nuo jų rasės, etniškumo, kultūros, lyties. Kuo mūsų pasaulis įvairesnis – tuo jis turtingesnis, stipresnis ir labiau pasirengęs judėti į priekį. Manau, kad ši paroda puikiai atspindi JAV daugialypę kultūrą ir parodo kokia įvairi yra Amerika.“

Pirmąkart rengiamas Lietuvos aviacijos muziejaus (LAM) ir Vytogalos kaimo bendruomenės, menų festivalis „Svečiuose pas Girėną“, pasak muziejaus direktorius Mindaugo Kavaliausko, į Vytogalą pakvietė Edward Curtis parodą, nes pirmajam festivaliui pasirinkta „laukinių vakarų“ tema, kurią inspiravo muziejininkės Linos Gudeliūnienės pastebėta būsimo lakūno Stasio Girėno nuotrauka iš fotostudijos, kurioje jis pozuoja apsivilkęs Amerikos kaubojaus drabužiais. Šiuo metu atnaujinamos LAM teritorinių padalinių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimtinių-muziejų ekspozicijos, kurios artimoje ateityje lankytojams leis per dvi iškilių Lietuvos ir Amerikos lakūnų asmenybes ir jų gyvenimo istorijas geriau suprasti mus supantį pasaulį ir bendražmogiškas vertybes.

Paroda veiks iki rugpjūčio 15 d. ir bus eksponuojama dvejose erdvėse: muziejuje (S. Girėno g. 24, Vytogala) ir bendruomenės namuose (S. Girėno g. 26, Vytogala).

Parodą organizuoja JAV ambasada Lietuvoje. Parodos kuratorius Darius Vaičekauskas. Parodos partneriai: Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos aviacijos muziejus.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite