Angle down Atgal

Daž­nas šla­pi­ni­ma­sis – rim­tas per­spė­ji­mas

Nors šla­pi­mo ne­lai­ky­mas yra daž­na pro­ble­ma, su ku­ria su­si­du­ria dau­gy­bė įvai­raus am­žiaus žmo­nių, dau­ge­lis ją vis dar yra lin­kę slėp­ti ir spręs­ti sa­va­ran­kiš­kai. Gy­dy­to­jas uro­lo­gas Vi­ta­li­jus Va­ry­gi­nas per­spė­ja, kad, lai­ku neiš­siaiš­ki­nus li­gos prie­žas­čių ir tin­ka­mai ne­si­gy­dant, ga­li at­si­ras­ti šla­pi­mo pūs­lės už­de­gi­mas ir kil­ti in­fek­ci­jų, ku­rias bus ga­li­ma iš­gy­dy­ti tik ope­ra­ci­jos me­tu.

Nors šlapimo nelaikymas pasireiškia abiejų lyčių atstovams, dėl anatominių ypatybių moterys šia liga serga du kartus dažniau nei vyrai. Vyrams šlapimo nelaikymas dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje. Jį nulemia įvairios prostatos ligos.

Priežastimi gali tapti net šaltas vanduo

Gydytojas urologas sako, kad šlapimo nelaikymas dažnai pasireiškia moterims, patyrusioms gimdymo traumų, ar menopauzės metu, nes susilpnėja šlapimo pūslės raumenys. Taip pat žmonėms, sergantiems radikulitu, cukriniu diabetu ar turintiems aukštą kraujo spaudimą bei skydliaukės sutrikimų. Šlapimo nelaikymą skatina ir tam tikrų vaistų, tokių kaip antidepresantai ir raminamieji, vartojimas bei kofeinas.

„Šią nemalonią ligą gali sukelti ir nusilpęs organizmas. Tokiu atveju ilgiau ant šaltos žemės pasėdėjęs ar vėsiame vandenyje išsimaudęs žmogus, tikėtina, greitu metu pajus pirmuosius šlapimo nelaikymo simptomus“, – pasakoja V. Varyginas.

Jis priduria, kad kartais dėl šlapimo nelaikymo gali būti kaltas ir stresas. Tokiu atveju nevalingas šlapinimasis dažniausiai pasireiškia lipant laiptais, sportuojant, juokiantis, čiaudint ar šokinėjant.

Nereikėtų vengti skysčių

Pagrindinė klaida, kurią daro žmonės, susidūrę su šlapimo nelaikymu, – skysčių vengimas. Tačiau šis sprendimas daro jiems meškos paslaugą, nes, negeriant vandens, šlapimas koncentruojasi ir tik dar labiau dirgina šlapimo pūslę.

„Vartojant mažiau skysčių, dažnas noras šlapintis nesumažės – tiesiog jūs šlapinsitės mažais lašais. Tuomet dėl pustuštės šlapimo pūslės atsiras skausmo ir spazmų, kurie sukels nuolatinį nepasišlapinimo jausmą. Skysčių trūkumas taip pat lėtina inkstų funkciją. Tai reiškia, kad jie pradeda kaupti dienos metu gautą vandenį ir jei vakare žmogus išgeria vieną ar du puodelius arbatos, jam tenka naktį dažnai keltis į tualetą. O tai sutrikdo normalų miegą“, – sako gydytojas urologas.

Prevencijai – Kėgelio pratimai

Susiduriantiesiems su šlapimo nelaikymu gydytojas rekomenduoja stiprinti tarpvietės raumenis, atliekant Kėgelio pratimus.

„Sutraukite tarpvietės raumenis ir laikykite, kol suskaičiuosite iki 10, o tada atpalaiduokite. Kad žinotumėte, kaip atlikti pratimus tinkamai, rekomenduoju mankštinti tarpvietės raumenis šlapinimosi metu, t. y. kelis kartus sustabdyti šlapimo tekėjimą. Taip geriau suprasite, kokius raumenis svarbu įdarbinti, ir vėliau galėsite treniruoti juos, vaikščiodami lauke, maitindami kūdikį ar gamindami valgyti“, – pasakoja V. Varyginas.

Labai dažnai žmonės Kėgelio pratimus padaro vieną ar du kartus ir sako, kad šis būdas jiems nepasiteisino. Tačiau juos pradžioje reikėtų kartoti po 2–3 kartus per dieną. Po to – po 10 kartų ir taip bent 3–6 mėnesius.

Norint išvengti nemalonių šlapimo nelaikymo simptomų, reikėtų vengti gazuotų gėrimų ir kofeino. Taip pat nepiktnaudžiauti maisto produktais, kuriuose gausu prieskonių, cukraus ar rūgšties, ir citrusiniais vaisiais. Ne mažiau svarbu stiprinti imunitetą bei tinkamai rūpintis asmenine higiena.

Taikomas ir gydymas vaistais

Jei žmogus kenčia nuo hiperaktyvios šlapimo pūslės – dažno ir staigaus noro šlapintis, tačiau jo šlaplės vožtuvas ir tarpvietės raumenys yra pakankamai stiprūs, tuomet jam gali būti skiriamas medikamentinis gydymas.

„Yra vaistų, kurie užblokuoja šlapimo pūslės receptorius ir šlapimo pūslė tampa vangesnė. Todėl žmogui nebeužeina staigus noras šlapintis ir jis gali ilgiau išbūti nenuėjęs į tualetą. Tačiau, norint, kad vaistai visam laikui išspręstų problemą, labai svarbu, jog nebūtų papildomų dirgiklių: pavyzdžiui, cukrinio diabeto ar padidėjusio kraujo spaudimo. Tokiu atveju vaistai padės tik iš dalies arba juos reikės naudoti kasdien“, – pasakoja gydytojas urologas.

Medikamentinis gydymas gali padėti ir tada, kai šlapimo nelaikymas atsiranda dėl šlapimo pūslės uždegimo arba, išsigydžius infekciją, vis dar pasireiškia staigus ir dažnas noras šlapintis.

Kartais, kai konservatyvieji metodai nepadeda, liga gali būti gydoma atliekant operaciją. Moterims dar taikomas ir gydymas injekcijomis, kai specialia adata į šlaplės rauko zoną suleidžiami preparatai, pagerinantys šlapimo sulaikymą, arba į šlapimo pūslės raumenį suleidžiamos jį paralyžiuojančios botulino toksino injekcijos.

Parengta pagal pranešimą spaudai

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite