Angle down Atgal

Daugiabučių renovacija – didžiausia nauda gyventojams

Šiuo metu Raseinių rajono savivaldybėje jau baigti renovuoti 8 daugiabučiai namai: 7 – Raseinių mieste, 1 – Viduklėje. Antrame daugiabučių namų renovacijos etape yra numatyta renovuoti dar 7 daugiabučius. Šių namų renovacijos procesas jau yra prasidėjęs – prie kai kurių daugiabučių stovi pastoliai, kitiems – dar tik ieškomas rangovas ir tvarkoma reikalinga dokumentacija.

Kuruojančio daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) procesą Savivaldybėje Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausiojo specialisto Romualdo Morkevičiaus teigimu, jau yra patvirtinti sąrašai daugiabučių, kurie bus renovuojami trečiame etape. Šį norą galės įgyvendinti dar 7 Raseinių miesto daugiabučių gyventojai, su kuriais vyksta susirinkimai, pristatomi jų namų renovacijos investiciniai planai, derinamos darbų apimtys. Šių namų renovaciją tikimasi pabaigti ateinančiais metais.

Tačiau atnaujinti savo daugiabučių neskuba Ariogalos gyventojai. Šiame mieste yra nemažai pastatų, kurie suvartoja daug šilumos energijos. Gyventojai, kurie dar nori renovuoti savo daugiabučius su valstybės finansine parama, turėtų suskubti išreikšti savo valią.

Iki renovacijos šildo orą

„Stengiamės, kad mūsų rajone kuo daugiau gyventojų pasinaudotų šia galimybe. Raseiniuose – daugiabučiai namai yra seni, sovietmečio palikimo, naujausias – turbūt 1988 ar 1990 metų statybos, todėl tokie statiniai gali būti avarinės būklės. Jiems būtinai reikia kapitalinio remonto, bet kai kurių jų savininkų sąmonėje dar giliai įsišaknijęs senovinis įsitikinimas stabdo šį procesą, nors jis visiškai neatitinka dabarties realijų. Tokie žmonės sako, kad jie neturi lėšų renovacijai, o kreiptis į bankus bijo. Todėl jie ir toliau gyvena pastatuose, kurie po statybos turbūt nematė remonto su kiaurais pusrūsiais, neapšildytomis sienomis, stogais ir moka už švaistomą šilumą, jų žodžiais tariant, „kosmines kainas“, – tvirtino Savivaldybės įmonės „Raseinių butų ūkis“ direktorius Gytis Šulinskas.

Pasak direktoriaus, renovuotų namų gyventojai yra ramūs dėl namo sandarumo, įstiklintų balkonų, sutvarkytų šildymo, šalto ir karšto vandens bei nuotekų tinklų. Kol dar negrąžintas kreditas bankui, jų sąskaitos yra panašios, kaip ir prieš renovaciją, bet šiuo atveju jiems nereikia mokėti už šildomą orą, jie gyvena patogiai ir jaukiai. Dar didesnė nauda – kai baigiasi banko kredito grąžinimo terminas – tada kainuoja tik komunalinės paslaugos, o apie 50 proc. renovacijai skirtos sumos jau atitenka šeimos biudžetui.

Iš pagrindų atnaujinamam namui jo gyventojai skiria savo lėšas, bet prie to prisideda ir valstybės parama, todėl jie turi pranašumų prieš privačių valdų savininkus, kuriems tenka vieniems investuoti į savo gyvenamojo būsto remontą. Be to, daugiabučio pastato renovacija šiandien jau asocijuojasi ne tik su energijos taupymu, bet ir su padidėjusia nekilnojamojo turto verte. Ekspertų teigimu, šiuo metu atnaujintas būstas vertinamas iki trečdalio brangiau. Be to, modernizuoto daugiabučio pastato eksploatacijos laikas pratęsiamas iki 30 metų, o jo priežiūros išlaidos sumažėja iki 70 proc.

Kaina – derybų objektas

SĮ „Raseinių butų ūkis“ vadovo teigimu, šiuo metu banko paskolos daugiabučių renovacijai palūkanos nėra tokios didelės, kaip atrodo nežinančiam žmogui – 3 proc. Dėl informacijos stokos gyventojai išsigąsta ir pirmųjų investicinių planų. Juos projektuotojai rengia pagal atitinkamas programas, metodikas ir visos medžiagos bei darbai būna suskaičiuoti maksimaliomis kainomis. Tačiau tikrovėje jos kinta.

„Neseniai per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO) organizavome viešąjį pirkimą. Jį laimėjo rangovas, kurio pasiūlyta kaina buvo net 48 proc. mažesnė nei buvo suskaičiuota investiciniame plane. Rangos darbų kaina, manyčiau, sumažėjo todėl, kad pastaruoju metu tarp rangovų yra didelė konkurencija – pavyzdžiui, to namo renovacijai savo paslaugas siūlė net 15 įmonių“, – pabrėžė G.Šulinskas.

Gyventi jauku ir patogu

Renovuotais namais džiaugiasi ne tik raseiniškiai, bet ir atokiau gyvenantys žmonės. Antai Viduklėje, Gamyklos gatvės 2-uoju numeriu pažymėtas sovietmečiu statytas daugiabutis pastatas po renovacijos pakeitė savo išorę ir dabar švyti kaip naujas. Teritorijos sutvarkymu ir apželdinimu pasirūpins Savivaldybė. Sutikta prie namo jo gyventoja teigė, kad prieš renovaciją čia gyvenimas atrodė baisus ir be perspektyvų.

„Kartais lauke žiemą oro temperatūra būdavo vos keli laipsniai šalčio arba nulis, bet radiatoriai kaitindavo lyg per didžiausius šalčius ir mes jausdavomės tarsi pirtyje. Negelbėdavo net lengvi drabužiai, todėl turėdavome laikyti atidarytus langus ir rizikuoti mūsų mažo vaiko bei savo sveikata. Šildėme lauko orą ir už tai dar mokėjome didelius pinigus. Dabar patys galime reguliuoti šildymą pagal savo poreikius ir galimybes“, – pasakojo moteris.

Šiame name gyvenantis Renatas Visockis skirtingai nei jo kaimynė žiemą kentė šaltį, nors taip pat mokėjo didelius mokesčius už šildymo sąskaitas. Vyras pasidžiaugė daugiabučio įgaliotine Alma Dauniene, kuri puikiai bendrauja su gyventojais, moka juos sutelkti bendram reikalui, todėl jie tokie supratingi ir bendruomeniški. Dauguma jau buvo susiremontavę savo būstus, tačiau net ir vyresnio amžiaus žmonės nutarė pasinaudoti galimybe renovuoti seną daugiabutį.

„Žengėme labai teisingą žingsnį – kas žino, gal po metų kitų valstybė neskirs paramos namų renovacijai ir ji tikrai taps finansiškai nepakeliama našta. Dabar mums yra ramu – gyvename ir jaukiai, ir patogiai. Kol kas už šildymą mokame tiek, kiek ir ankstesniais metais, bet dabar nereikia žiemą šalti arba kęsti didelį karštį. Laikas bėga greitai ir net nepajusime, kai grąžinsime kreditą bankui. Palūkanos nėra tokios didelės, racionaliai gyvendami susimokame ir į skolas nelendame. Man būna keista, kai žmogus nieko neišsiaiškina apie renovaciją, prie jos neprisideda, o tik kaltina valdžią ir šilumos tiekėjus dėl didelių kainų. Šiluma negali pigti, nes yra brangus kuras, todėl reikia ieškoti būdų, kaip šildyti savo namus, bet ne lauko orą. Renovacija – pats geriausias būdas, kaip pagerinti savo gyvenimo kokybę“, – įsitikinęs R.Visockis.

Mokesčių skirtumas – akivaizdus

Vidutinės faktinės 2017 m. kovo mėn. kainos, kurias teko mokėti už 1 kv. m šildomą plotą kai kuriuose renovuotuose ir nerenovuotuose daugiabučiuose.

Nerenovuoti daugiabučiai:

- Dominikonų g. 4, Raseiniai – 1,73 Eur/m2;

- Vytauto Didžiojo g. 3, Raseiniai – 1,41 Eur/m2;

- Dariaus ir Girėno g. 26, Raseiniai – 1,40 Eur/m2;

Renovuoti daugiabučiai:

- Pieninės g. 7, Raseiniai – 0,31 Eur/m2;

- V. Kudirkos g. 3, Raseiniai – 0,48 Eur/m2;

- V. Kudirkos g. 9, Raseiniai – 0,48 Eur/m2;

Šildymo sąnaudos renovuotuose ir nerenovuotuose daugiabučiuose namuose skiriasi 3–4 kartus. Taigi savo namų renovavimu pirmiausia turėtų susirūpinti tų daugiabučių gyventojai, kurių energijos šildymo sąnaudos yra pačios didžiausios.

Kokia dar yra modernizacijos nauda

Sunaudojama mažiau šilumos energijos.

Efektyvesnė namų eksploatacija.

Gerėja gyvenimo kokybė.

Didėja nekilnojamojo turto vertė.

Raseinių rajono savivaldybės informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite