Angle down Atgal

Daiva Šaučiūnienė – išskirtinė moteris, atradusi ilgalaikiškumo receptą

Gamta teikia žmogui gausybę dovanų. Tik ne apie visas jas žinome ir naudojame. Miške, pievoje, žydinčiame sode mus žavi gamtos aromatai. Vieni ramina, kiti suteikia energijos, dar kiti padeda ryškiau pajausti metų laiko žavesį.

Specialistai, kurių veikla susiję su kvapų gamyba, aromaterapija labai daug gali papasakoti apie augalų kvapus, eterinius aliejus ir jų poveikį žmogui. Apie tai ir kalbamės su profesionale Daiva Šaučiūniene.

Kas yra eteriniai aliejai ir kodėl tai tapo jūsų veikla ?

Su eteriniais aliejais susipažinau prieš 4 metus. Beveik nieko tada apie juos nežinojau ir žvelgiau gana skeptiškai. Bet greitai turėjau pakeisti savo nuomonę, įsitikinau jų poveikiu, pamačiau, kaip tai veikia mane supančius žmones ir nutariau paskirti daugiau laiko studijuoti, kas gi tie eteriniai aliejai ir kaip jie mus veikia. Taigi, eteriniai aliejai yra ekstraktai, išgaunami iš aromatinių augalų, dažniausiai distiliavimo arba spaudimo būdu. Augalų poveikis mums visiems žinomas nuo vaikystės - kas gi peršalę negėrė liepžiedžių ar aviečių arbatos?

Augalų ekstraktai veikia daug intensyviau nei arbatos. Juos sudaro daugybė cheminių junginių, todėl ir poveikis gana platus. Man labai įdomu gilintis į kiekvieną eterinį aliejų, į jų mišinius, jausti ir matyti, kaip kvapai veikia mūsų fizinį kūną, mūsų emocijas, mėgstu dalintis su kitais savo patirtimi ir atradimais. Populiarėjant eteriniams aliejams, kokybės problema tampa vis aktualesnė, o tai vienas iš svarbiausių dalykų. Netinkamų produktų netinkamas naudojimas gali sukelti sunkias pasekmes. Apie kokybę ir teisingą naudojimą pirmiausia ir pradedu kalbėtis su savo klientais.

Kaip eteriniai aliejai padeda žmonėms?

Kaip jau minėjau, eterinių aliejų poveikis gana įvairus. Pvz., tikrosios levandos (lot. Lavandula Angustifolia) eterinis aliejus turi apie 300 skirtingų cheminių junginių, geriausiai žinomas iš jų - monoterpenolis linalolis turi priešuždegiminį poveikį ir mažina skausmą, bet taip pat dauguma žmonių žino apie raminantį ir miegą gerinantį levandos poveikį. Eteriniai aliejai apima praktiškai visas žmogaus gyvenimo sritis. Tai tokia gamtos mums duota dovana, kad tenka tik stebėtis, džiaugtis ir naudotis. Eteriniai aliejai gali būti naudojami kaip profilaktinė priemonė stiprinti imuninei sistemai, gerinti miegui, gerinti nuotaikai. Juos naudojame norėdami susikaupti arba atsipalaiduoti.

Natūralūs eteriniai aliejai veikia švelniai ir mūsų organizmas priima juos lengvai. Jie saugūs vaikams ir alergiškiems žmonėms. Bet čia ir vėl primenu apie kokybę ir tinkamą vartojimą. Eterinius aliejus galime naudoti palaikyti namų oro gaivumui ir asmenininei higienai, kai kurie, pvz., vetiverijos, bosvelijos, puikiai tinka odos priežiūrai ir grožio procedūroms. Čia rasime ir meditacijai, dvasiniams poreikiams skirtų eterinių aliejų. Jie teikia netgi karjeros bei uždarbio galimybes. Taigi, kur bepažvelgsime, visur galima padėti sau natūraliomis priemonėmis.

Kaip gaminami eteriniai aliejai?

Dažniausias būdas yra distiliavimas garais arba vandeniu iš aromatinių augalų. Galime netgi namų sąlygomis pasigaminti šiek tiek eterinio aliejaus naudodami alembiką ir kvapiuosius augalus (pvz. pušis ar pipirmetės lapus). Distiliacijai naudojami augalų lapai (pvz.: mėta, eukaliptas), šaknys (vetiverija), žievė (cinamonas), žiedai (ramunėlės), mediena (pušys), dervos (bosvelija), sėklos (morkų). Šaltuoju spaudimo būdu eteriniai aliejai gaunami iš citrusinių vaisių žievelių. Iš ypač trapių augalų (pvz., jazminų žiedų) išgaunami specialių tirpiklių - ekstrahentų pagalba.

Jau minėjau apie eterinių aliejų kokybę. Pastebėta, kad eterinio aliejaus kokybei įtakos turi labai daug veiksnių - tai ir dirvožemis, ir augalo natūrali kilmės šalis, ir klimato sąlygos, trąšos, derliaus nuėmimo laikas, distiliavimo temperatūra ir trukmė. Tad tikrą, gryną ir tikrai kokybišką eterinį aliejų išgauti ne taip paprasta.

Kodėl verta naudoti eterinius aliejus?

Mūsų gyvenimas gana įtemptas, daug streso, vartojam daug dirbtinių dalykų tai neigiamai veikia savijautą, nuotaiką, darbingumą – eteriniai aliejai nuostabi pagalba nuo pervargimo, blogossavijautos.. Vis dažniau esam įspėjami apie sveikesnės mitybos ir sporto svarbą, bet ne visada tam randame laiko. Gydytojai jau perspėja dėl besaikio vaistų vartojimo. O juk yra toks paprastas, pačios gamtos mums siūlomas, natūralus pagalbininkas - eteriniai aliejai. Kaip mes jaučiamės pavaikščioję pušyne?

Ar ne prašviesėja akyse, lengviau kvėpuoti, atrodo, atsigauna kūnas ir dvasia. Tai tie patys natūraliai išskiriami pušų eteriniai aliejai veikia. Net negalvojame apie tai, o kūnas pats pasiima tas mažytes, lakias molekules ir pagerina mūsų savijautą. Tai tik vienas iš pavyzdžių. Keičiasi gyvenimo kokybė, kai bent šiek tiek pakeiti savo aplinką ir įneši ten šią gamtos dovaną.

Ar tai tapo jūsų gyvenimo tikslu?

Mano gyvenimo tikslas - būti laiminga ir padėti šalia esantiems būti laimingiems. Manau, kad tai labai svarbu. Ir laimę kiekvienas skirtingai suvokiame. Bet tai tokia vidinė būsena, kurią ir nusakyti sunku. Man gera, kai matau, kad žmonių akys prašviesėja, kai girdžiu, kaip susijaudinę jie pasakoja savo istorijas, ką atrado, ką patyrė, kaip eteriniai aliejai pakeitė jų gyvenimą. Sukūriau facebook‘o puslapį ir pavadinau jį „Aromaterapija kiekvienuose namuose”, nes labai norėčiau, kad kiekvieni namai susipažintų su šita Dievo dovana. Leistų sau šią prabangą - mėgautis gyvenimu ir gamtos dovanomis. Gal skamba ir jausmingai, pompastiškai. Bet tikrai to norėčiau.

Kaip atrasti gyvenimo tikslą?

Čia jau labai individualu. Kai kurie žmonės labai lengvai pajaučia, ką jie norėtų gyvenime veikti, kokia kryptimi judėti ir ten eina. Kai kuriems žmonėms reikia daugiau pastangų. Aromaterapija gali padėti geriau save pažinti. Kvapas mums kelia asociacijas, jis susietas su mūsų pačiais ankstyviausiais prisiminimais, kuriuos mes gal jau užmiršome, bet mūsų smegenys - ne.

Todėl vieni kvapai mums labai mieli, kiti - nemalonūs. Kvapas gali iškelti prisiminimus ir padėti atsakyti į sunkius klausimus. Manau, labai svarbu ,siekiant tikslo, būti atviriems ir stebėti, ką gauname iš aplinkos. Padėti šalin visus „aš privalau”, „aš turiu”, „aš stengiuosi”, „aš turiu būti toks”, „taip reikia” ir panašiai. Ir paklausyti savo širdies. Kartais reik ilgai klausyti, nes per daug metų tildyta širdis ne visada iš karto prakalba. Bet viskas yra įmanoma, jei tik žmogus nori.

Ką galite pasiūlyti žmonėms?

Pasiūla tikrai didelė: įvairūs produktai (eteriniai aliejai, jų mišiniai, hidrolatai, papildai ir t.t.), renginiai ir paskaitos apie eterinius aliejus, kaip juos naudoti, teminiai susitikimai, kai pasirenkama konkreti tema, pvz., moterims skirti eteriniai aliejai arba padedantys meditacijai ir maldai. Organizuoju praktinius susitikimus, kur mokomės masažų su eteriniais aliejais, gaminame natūralius individualius kvepalus, muilus, kūno šveitiklius ir pan. Dažnai susitinku su žmonėmis individualiems pokalbiams prie arbatos apie veiklos galimybes, taip pat atlieku aromatestavimus norintiems geriau suprasti savo dabartinę būseną ir kurią kryptį rinktis toliau. Klientai gali visus produktus paliesti, pauostyti, aptarti ir pasitarti vietoje.

Jūsų palinkėjimai skaitytojams

Tik vieną palinkėjimą ir teturiu - mėgaukitės gyvenimu. Leiskite sau gyventi iš tiesų ir būti laimingais. Leiskite sau liūdėti ir džiaugtis, verkti ir juoktis, pykti ir mylėti. Leiskime sau būti TIKRAIS.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite