Angle down Atgal

Bo­bų va­sa­ra: ka­da pa­si­tai­ko daž­niau­siai ir ar bus šie­met?

Kai nuo me­džių pra­de­da kris­ti ru­de­ni­nė­mis spal­vo­mis nu­si­da­žę la­pai, o dir­vos pa­vir­šių ima kan­džio­ti pir­mo­sios šal­nos, daž­nai su­lau­kia­me ir orų at­ši­li­mo. Liau­diš­kai šį at­ši­li­mą va­di­na­me bo­bų va­sa­ra. Ta­čiau šis reiš­ki­nys nė­ra su­si­jęs tik su aukš­tes­nės oro tem­pe­ra­tū­ros grį­ži­mu.
 

Virš Azorų salų, esančių Atlanto vandenyno centrinėje dalyje apie 1 500 km į vakarus nuo Portugalijos, įprastai yra anticikloninė sritis. Kai rudenį šio anticiklono šiaurinis gūbrys nusitęsia tiek, kad pasiektų didžiąją Europos dalį, iš pietų plūsteli šiltesnis oras ir po rudeninės darganos vėl pasitaiko proga pasimėgauti giedrais ir ramiais orais. Sakome: „Užsuko vasara“, kuri Lietuvoje įgijusi liaudišką bobų vasaros pavadinimą. Kitur ji dar vadinama indėnų vasara, barchatiniu sezonu.

Įprastai bobų vasara ateina po atvėsimo ir pirmų šalnų. Tačiau atskirais metais ji būna ne tuo pačiu metu, gali trukti kelias dienas ar net kelias savaites. Be to, ji gali būti ne kiekvienais metais.

Remiantis atmosferos slėgio vidurkiu, dažniausiai bobų vasara Lietuvoje gali pasitaikyti rugsėjo 18–spalio 10 d. Šiuo laikotarpiu atmosferos slėgis yra vidutiniškai aukštesnis nei 1015 hPa (anticikloninė cirkuliacija). Galime drąsiai teigti, kad bobų vasara dažniausiai aplanko Lietuvą rugsėjo trečiąjį dešimtadienį.

Šiemet bobų vasarai būdingas atšilimas prasidėjo rugsėjo 25 d. Tačiau svarbu paminėti, kad atmosferos cirkuliacija nebuvo tipinė šiam reiškiniui ir oficialiai bobų vasaros skelbti negalima. Šis atšilimas buvo susijęs ne su Azorų anticiklono gūbriu, kuris įprastai atneša šiltesnius orus rudenį, o su šiaurės rytinėje Europos dalyje esančiu anticiklonu.

Bobų vasaros orams būdingą dvelksmą šiemet labiau pajuto rytiniai ir pietiniai Lietuvos regionai, kuriuose praėjusią savaitę buvo nusistovėjęs lietingesnis ir vėsesnis periodas nei vakariniuose. Tinkamiausias praėjusio savaitgalio pavadinimas būtų preliudija į bobų vasarą, nes tikroji bobų vasaros situacija dar pakeliui.

Skaitmeniniai prognozių modeliai rodo, jog po lietingesnio ateinančio ketvirtadienio oro srautai pasisuks iš pietvakarių ar net pietų ir Azorų anticiklono poveikis Baltijos regione sustiprės. Prognozuojama, kad susiklostys gana tipiška bobų vasarai situacija – aukšto slėgio centras susikoncentruos ties europine Rusijos dalimi, o į Centrinę bei Rytų Europą plūstelės šiluma.

Savaitgalį ir pirmadienį prognozuojama iki 14–19 laipsnių. Tiesa, rytiniai rūkai gali užsitęsti ilgiau, o pragiedrėjus vietomis suboluos šalna, tačiau įdienojus saulės netrūks. Belieka tikėtis, kad šįkart bobų vasara paviešės ilgiau.

Klimatologė Viktorija Mačiulytė

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite