Angle down Atgal

Beždžionių raupų didelio išplitimo grėsmė „labai maža“: Europoje veikiausiai išplito lytiniu keliu (papildyta)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) pirmadienį paskelbė, kad tikimybė, jog beždžionių raupų protrūkis paveiks didelę visuomenės dalį, yra „labai mažai“, bet ši grėsmė yra didelė tam tikros gyventojų grupėms.

„Dauguma dabartinių atvejų pasireiškė lengvi ligos simptomai, o išplitimo platesnėje visuomenėje tikimybė labai maža“, – sakė šios Europos Sąjungos sveikatos apsaugos agentūros direktorius Andrea Ammonas (Andrėja Amonas). Jis pridūrė, kad išlieka „didelė“ tikimybė, kad ši virusinė liga toliau plis tarp asmenų, palaikančių lytinius santykius su daugeliu partnerių.

Pastarosiomis savaitėmis užsikrėtimo beždžionių raupais atvejų buvo aptikta keliose Europos šalyse, Jungtinėse Valstijose, Australijoje ir Kanadoje.

Sergantiesiems beždžionių raupais pasireiškia tokie simptomai kaip karščiavimas, raumenų skausmas, limfmazgių patinimas, šaltkrėtis, išsekimas ir į vėjaraupius panašus bėrimas ant rankų ir veido.

Gydymo nuo šio susirgimo nėra, tačiau simptomai paprastai išnyksta po 2–4 savaičių. Liga laikoma endemine 11-oje Afrikos valstybių.

PSO ekspertas: beždžionių raupai Europoje veikiausiai išplito lytiniu keliu

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertas precedento neturintį retų beždžionių raupų protrūkį išsivysčiusiose šalyse apibūdino kaip „atsitiktinį įvykį“, kurį galima paaiškinti rizikingu seksualiniu elgesiu per du neseniai vykusius masinius renginius Europoje.

Buvęs PSO ekstremalių situacijų departamento vadovas epidemiologas Davidas Heymannas (Deividas Heimanas) sakė, kad labiausiai tikėtina, kad virusas išplito lytiniu keliu tarp homoseksualių ir biseksualių vyrų, dalyvavusių dviejuose masiniuose renginiuose Ispanijoje ir Belgijoje.

Beždžionių raupai anksčiau nėra sukėlę panašių užsikrėtimo protrūkių už Afrikos ribų.  Liga laikoma endemine 11-oje Afrikos valstybių.

„Mes žinome, kad beždžionių raupai gali išplisti per artimą kontaktą su užsikrėtusio asmens odos pažeidimais, ir panašu, kad lytinis kontaktas paspartino šį (užkrato) perdavimą“, – nurodė D. Heymannas.

Tai yra reikšmingas nukrypimas nuo tradicinių ligos plitimo ribų centrinėje ir vakarų Afrikoje, kur žmones dažniausiai užkrečia gyvūnai – dažniausiai graužikai ir laukiniai primatai – tačiau liga paprastai neplinta į kitas valstybes.

Vokietijos vyriausybės ataskaitoje įstatymų leidėjams, su kuria susipažino AP, teigiama, kad tikimasi išaiškinti daugiau užsikrėtimo atvejų. Joje nurodoma, kad didžiausią riziką užsikrėsti beždžionių raupais „atrodo, kelia lytiniai santykiai tarp vyrų“.

Keturi  Vokietijoje patvirtinti užsikrėtimo atvejai yra susiję su kontaktais „vakarėliuose, įskaitant (renginį) Gran Kanarijoje ir Berlyne, kur būta lytinių santykių“, – rašoma pranešime.

Iki šiol PSO yra registravusi daugiau nei 90 užsikrėtimo beždžionių raupais atvejų keliolikoje šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, Ispaniją, Izraelį, Prancūziją, Šveicariją, JAV ir Australiją. Pirmadienį apie pirmą registruotą užsikrėtimo atvejį pranešė Danija, Portugalijoje užsikrėtusiųjų padaugėjo iki 37, dar vienas atvejis buvo fiksuotas Italijoje.

Vienas Madrido aukšto rango sveikatos priežiūros pareigūnas sakė, kad Ispanijos sostinėje patvirtinta 30 užsikrėtimo atvejų. Pasak jo, valdžios institucijos tiria galimą ryšį tarp neseniai Kanarų salose įvykusio gėjų parado, kuriame dalyvavo apie 80 tūkst. žmonių, ir atvejų vienoje Madrido saunoje.

Penktadienį D. Heymannas pirmininkavo skubiam PSO patarėjų infekcinių ligų klausimais grupės posėdžiui padėčiai įvertinti. Pasak jo, nėra jokių įrodymų, kad beždžionių raupai galėjo mutuoti į labiau užkrečiamą formą.

Beždžionių raupai paprastai sukelia karščiavimą, šaltkrėtį, bėrimą ir veido ar lytinių organų odos pažeidimus. Jais galima užsikrėsti per glaudų kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu arba jo drabužiais ar patalyne, tačiau užkrato plitimas lytiniu keliu dar nebuvo užfiksuotas.

Dauguma užsikrėtusių žmonių pasveiksta per kelias savaites ir jiems nereikia hospitalizacijos. Nuo ligos veiksmingai apsaugo skiepai nuo raupų, taip pat yra kuriami antivirusiniai vaistai.

 

BNS

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite