Angle down Atgal

Ar mums turėtų rūpėti Atlanto vandenynas?

Tarša yra viena didžiausių pasaulinių problemų, kuri atnešė daugybę neigiamų pasekmių. Šis reiškinys vyksta dėl masinės žvejybos, naftos gręžinių eksploatavimo, jų išsiliejimo, nuodingų medžiagų, besaikio vartotojiškumo ir t. t.

Plastiko patekimas į ekosistemą ir atliekos, išmetamos paplūdimiuose, taip pat ne mažesnė problema. Įvairūs teršalai, kaip ir plastikas, patenkantys į vandenynus, daro didžiulę neigiamą įtaką tiek gyvūnijai ir augalijai, tiek ir pačiai žmonijai. Kad sustabdyti plastiko patekimą į vandenynus, kur jis išsilaiko ištisus šimtmečius ir išsiskaido į mažesnes daleles, reikia geriau suprasti jo šaltinius ir kaip jis veikia patekęs į vandenį.

Todėl gegužės 2–6 d. Šiaulių profesinio rengimo centro mokiniai dalyvavo tarptautiniame mokinių ir mokytojų susitikime Porto mieste, Portugalijoje, kurio tema buvo Atlanto vandenynas ir jo ekosistema. Lietuvos mokiniai kartu su mokytojais iš Italijos, Bulgarijos, Portugalijos gilino žinias apie šį didingą vandenyną.

Pirmąją mobilumo dieną jie sužinojo, kad Atlantas – tai graikų titanas, kuris Dzeuso paliepimu savo pečiais remia ir laiko dangaus skliautą. Iš čia kilo ir Atlanto vandenyno vardas. Šis milžiniškas vandens telkinys apima net penktadalį mūsų planetos paviršiaus ir net 29 proc. viso Žemės vandens paviršiaus ploto. Atlanto vandenyno flora ir fauna atlieka pagrindinį vaidmenį savo aplinkoje ir yra nepaprasta bei įdomi ekosistema. Taršos sukeltos pasekmės paveikė vandenyno florą ir fauną. Prie išnykimo ribos atsidūrė daugybę gyvūnų bei augalų rūšių. Įvairios asociacijos, judėjimai, moksliniai tyrymų institutai vykdo veiklą, kuri stengiasi apsaugoti šias vandenynų ekosistemas.

Susitikimo dalyviai lankėsi CIIMAR – vandenyno tyrymų institute, kuriame buvo supažindinti su jo veikla, darbuotojų bei studentų pastangomis išanalizuoti ir apsaugoti Atlanto vandenyno ekosistemą. Mokiniai taip pat dalyvavo laboratoriniame praktikume, kuriame tyrė midijų užterštumą mikroplastiku.

Kitomis dienomis projekto dalyviai lankėsi GAIA natūralios gamtos rezervate. Čia jie sužinojo apie kintančią ekosistemą, saugomus, gyvūnus bei augalus, žmogaus įtaką visiems šiems pokyčiams. Buvo aplankyta ir įvairiausių Porto apylinkių paplūdimių, tyrynėti jų ypatumai, žvejybos istorijos muziejus, žuvies turgus, žuvų muziejus. Žinoma, neapsieita ir be Porto istorinių vietovių bei įžymybių.

Atlanto vandenyno flora ir fauna – viena didžiausių ir svarbiausių jūrų ekosistemų pasaulyje dėl jai būdingos įvairovės, todėl turėtume ją saugoti ir neniokoti kaip ir visos Motinos-Gamtos, nes gamtoje viskas susiję

Tik didelis noras ir maži darbai gali nuversti kalnus, nes kiekvieno iš mūsų pareiga rūpintis savo aplinka, pažinti ją, o svarbiausia elgtis su ja atsakingai ir moraliai. Tik bendros pastangos atneš teigiamų rezultatų: turėsime švarią aplinką, kurioje bus gera gyventi pačioms įvairiausioms gyvybės formoms!

Šiaulių profesinio rengimo centro mokytojos Kristina Lašienė ir Jūratė Baltutienė

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite