Angle down Atgal

Ar kraujo grupės gali lemti didesnę galimybę susirgti COVID-19?

COVID-19 žmogui gali pasireikšti rimtai arba švelniai – kartais nebūna net jokių simptomų, o kartais žmonės miršta. Naujas tyrimas atskleidė, kad kraujo grupės gali suvaidinti gan svarbų vaidmenį organizmo atsakui.

Portalo DW teigimu, pats faktas, kad COVID-19 liga gali pasireikšti tokiais skirtingais būdais, apsunkina susirgusiųjų ir jau turinčiųjų imunitetą paieškas. Todėl neužfiksuotų susirgimų skaičius yra atitinkamai gerokai didesnis.

Dėmesys kraujo grupėms

Vokietijos ir Norvegijos tyrėjai išanalizavo skirtingas kraujo grupes dėl tikimybės susirgti COVID-19 ir, panašu, jiems pavyko surasti tam tikrų dėsningumų.

„New England Journal of Medicine“ išleistame tyrime buvo analizuojama, kokią įtaką kraujo grupės gali turėti ypač sunkią ligos formą turintiems asmenims.

Tyrimo metu buvo išanalizuoti 1610 pacientų su dėl COVID-19 sutrikusia kvėpavimo takų veikla Italijoje ir Ispanijoje, ypač ten, kur virusas kirto smarkiausiai: Milane, Moncoje, Madride, San Sebastiane ir Barselonoje. Visi pacientai turėjo labai rimtą ligos formą, o kai kurie neišgyveno.

A kraujo grupė kelia didžiausią riziką

Pirmas tyrimo atradimas buvo, kad žmonės su A kraujo grupe turi ypač didelę riziką susirgti rimta COVID-19 forma. Lietuvoje apie 37,8 proc. žmonių turi šią grupę. Šiems žmonėms yra dvigubai didesnė tikimybė, kad koronaviruso susirgimo atveju jiems prireiks deguonies tiekimo ar plaučių ventiliacijos nei žmonėms su 0 kraujo grupe, kurią Lietuvoje turi apie 33,5 proc.

Būtent 0 kraujo grupės turėtojai gali save laikyti laimės kūdikiais: nors jie nėra apsaugoti nuo pačios infekcijos, remiantis tyrimu, jie turi mažiausią riziką susirgti rimta ligos forma.

Žmonės su 0- kraujo grupe taip pat vaidina ypatingą vaidmenį kraujo donorystėje: jie yra laikomi „universaliais donorais“ ir gali paaukoti kraujo visiems, kuriems jo reikia.

B ir AB kraujo grupių asmenų yra gerokai mažiau, tačiau tikimybė jiems susirgti rimtesnės formos COVID-19 yra kažkur tarp 0 ir A kraujo grupių.

Gydymo pasekmės

Šie tyrimo rezultatai gali padėti kuriant skirtingas gydymo strategijas. Tyrėjai jau anksčiau yra naudoję panašią prieigą ieškant gydymo kitoms ligoms.

Tarkime, maliarijos atveju mokslininkai surado ryšį tarp ligos ir skirtingų kraujo grupių. Pavyzdžiui, buvo žinoma, kad 0 kraujo grupės asmenys labai retai suserga rimtesne ligos atmaina.

Kitų ligų atveju jau kitos kraujo grupės apsaugo žmogaus organizmą. Pavyzdžiui, sergant maru, A kraujo grupę turintys asmenys turi ir švelnesnius simptomus.

Ilgą laiką COVID-19 tyrimai orientavosi į aukštą riziką turinčius asmenis: tie, kurie turi jau egzistuojančius negalavimus arba jau yra pasiekę tam tikrą amžių. Rūkaliai taip pat buvo atidžiau stebimi kaip potencialiai didesnės rizikos grupė. Dabar tyrėjai šioje koronaviruso dėlionėje bando į viską žiūrėti kitu kampu.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite