Angle down Atgal

Apšvietimas ir mūsų darbingumas – kaip tai susiję?

Turbūt nereikia sakyti, kad mūsų savijautą veikia šviesa. Juk prasidėjus rudeniui ir niūrajam metų sezonui, ne vienas imame skųstis depresine nuotaika, apatija, demotyvacija ir kitomis neigiamomis emocijomis.

Taip pat galime jaustis ir patalpose, jei apšvietimas nėra tinkamas darbui – tad ką reikia žinoti norint, kad šviesa veiktų darbingai ir suteiktų energijos?

Svarbiausia – šviesos kiekis

Būtent nuo šio rodiklio priklauso, kokia šviesa bus patalpoje. Remiantis higienos normomis, biuruose turėtų būti apšvietimas, kurio šviesos srautas būtų bent 500 lx. Toks šviesos kiekis yra tinkamas darbo zonoms, kuo lx mažiau, tuo šviesa patalpose yra blankesnė. Namuose įsirengiant darbo kambarį, šviesos kiekis turėtų būti 300-400 lx, tuomet patalpa atrodys natūraliai apšviesta, neakins ir neišsiskirs iš kitų namų patalpų, kuriose šviesos kiekis bus mažesnis.

Spalvinė temperatūra

Geltona šviesa biuruose nėra tinkama, nes ji skirta namų erdvėms, kadangi kuria raminančią ir migdančią aplinką. Darbo kambariuose ir biuruose šviesa turėtų būti ryški balta, vadinama dienos šviesa. Ryški šviesa aktyvina smegenų veiklą, todėl norint atlikti svarbius, didelio susikaupimo reikalaujančius darbus, lengviau tai bus atlikti, kai patalpoje itin šviesu.

Tad jeigu šviesos spalva yra iki 3500 K, ją reikėtų keisti intensyvesne, t. y., 4000-4500 K šviesa. Biurų apšvietimui itin tinkamos ir vienos populiariausių yra Amstrong tipo panelės – tinkamos įvairioms luboms ir efektyviai apšviečiančios patalpas.

Papildomi šviesos šaltiniai

Apie tai reikėtų pagalvoti, jei darbuojatės namuose, bet šviestuvų keisti nenorėtumėte. Stalinis šviestuvas yra geras variantas, kuomet reikalinga intensyvesnė šviesa dirbant kompiuteriu ar atliekant kitus smulkius darbus. Vertėtų įsigyti reguliuojamo šviesos intensyvumo šviestuvą, kurio spektrą galėtumėte keisti pagal poreikį. Tokį stalinį šviestuvą galima neštis ir į darbo vietą biure – jie dažniausiai yra nedideli ir lengvai transportuojami.

Kaip sako apšvietimo projektuotojas Julius Blavaščiūnas, atlikti tyrimai rodo, kad net 68 % darbuotojų yra nepatenkinti biuruose esančiu apšvietimu. Daug kur vis dar galime pamatyti blankią, geltoną šviesą, kuri nukelia bent 20 metų atgal ir tikrai nedidina darbuotojų produktyvumo.

Tad jei esate darbdavys ir manote, kad darbuotojai galėtų būti produktyvesni – pakelkite akis aukštyn, gal apšvietimas ir yra tai lemianti problema?

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite