Angle down Atgal

Akmenės ir Ramučių gimnazijų mokiniams – apie sveikatos draudimą baigus mokyklą

Ligonių kasų specialistai nuolat vyksta į susitikimus su vyresniųjų klasių gimnazistais, norėdami paaiškinti, kokias garantijas žmogui suteikia privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Susitikimų metu suteikiama svarbi informacija, kaip jaunuoliams pasirūpinti savo PSD baigus mokyklą.

Baigdama šiųmečių paskaitų ciklą Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė lankėsi Akmenės ir Ramučių gimnazijose. TLK atstovė gimnazistams paaiškino, kad PSD apsidraudęs žmogus gali jaustis saugus. Ligos atveju apdraustojo gydymo išlaidos yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Įstaigose, turinčiose sutartis su TLK dėl sveikatos priežiūros paslaugų, apdraustiesiems PSD pirminės ambulatorinės, o gavusiems šeimos gydytojo siuntimą – ir stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos yra kompensuojamos. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos.

Jaunuoliams svarbu žinoti, kad baigę mokyklą jie PSD valstybės lėšomis bus apdrausti iki rugpjūčio 31 dienos. Iškart po mokyklos pradėję studijuoti nuolatinių (dieninių) skyrių studentai Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos (ES) bei Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse ir toliau bus apdrausti valstybės lėšomis. Vykstant mokytis į Europos šalis TLK jaunuoliai turės pateikti akademinę pažymą iš aukštosios mokyklos, kurioje bus studijuojama. Kvietimas studijuoti šiuo atveju netinka. Pažymoje turi būti nurodyta studijų vieta, forma, pradžios bei pabaigos data. Pažymą TLK studentai privalo pateikti kiekvienais studijų metais. Tai galima padaryti atvykus pačiam ar per įgaliotą asmenį, paštu ar el. paštu.

I. Kvedarienė paaiškino, kad nepradėjusiems nuolatinių studijų jaunuoliams, jei jie neįsidarbina, neužsiregistruoja Užimtumo tarnyboje ar nepriklauso kitoms valstybės lėšomis draudžiamų asmenų grupėms, kas mėnesį reikia savarankiškai mokėti PSD įmokas.

Šiaulių TLK atstovė atkreipė dėmesį į tai, kad vykstant studijuoti arba keliaujant ES ar EEE šalyse bei Šveicarijoje reikėtų turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Kelionėje prireikus būtinosios medicinos pagalbos, ESDK turėtojams gydymo išlaidos apmokamos iš PSDF. Tik svarbu žinoti, kad su ESDK reikėtų kreiptis į valstybinei tos šalies sveikatos sistemai priklausančias gydymo įstaigas.

I. Kvedarienė paaiškino, kad, gaudami ligonių kasų apmokamas pirminės odontologinės priežiūros paslaugas, apdraustieji turi primokėti už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, tačiau moksleiviams už šias medžiagas mokėti nereikia. Visiškai kompensuojamos odontologinės priežiūros paslaugos, teikiamos vaikams ir dieninių bendrojo lavinimo mokyklų, profesinių mokyklų dieninių skyrių mokiniams, kol jiems sukanka 24 metai, socialiai remtiniems asmenims, pateikusiems savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą.

Ligonių kasų atstovė atkreipė gimnazistų dėmesį į tai, kad PSD apsidraudę žmonės savo sveikatą gali pasitikrinti pagal penkias prevencines programas: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Ji paragino moksleivius priminti savo artimiesiems apie galimybę išsitirti pagal šias programas. Nustatytos ankstyvos stadijos ligos yra sėkmingiau išgydomos, nei aptiktos vėliau.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite