Angle down Atgal

Afganistaniečius gelbėti padėjusi diplomatė: neturėjome laiko bijoti

Afganistaniečius iš Talibano užimto Kabulo gelbėti padėjusi diplomatė Justina Jakavonytė sako, kad per dešimties dienų misiją baimei neturėjo laiko, o skaudžiausia buvo palikti tūkstančius žmonių, kuriems reikia pagalbos. 

Užsienio reikalų ministerijoje (URM) antradienį vykusioje apdovanojimų ceremonijoje, skirtoje pagerbti misiją vykdžiusius Lietuvos diplomatus, ji sakė, kad žinią apie rugpjūčio 26-osios sprogimą Kabule misijos dalyviai išgirdo jau palikę Afganistaną, tarpiniame oro uoste.

„Pačios misijos metu, tomis dienomis, kai tenai buvome, vietos baimės jausmui nebuvo, buvo subalansuota dozė adrenalino, buvo jaudulio, įtampos, nerimo – pavyks misija ar nepavyks, bet bijoti neturėjome laiko. Tiesiog buvome susikaupę atlikti tai, ko nuvykome. Bet išvykus iš Afganistano tų rizikų suvokimas palietė“, – sakė Rytų kaimynystės politikos departamento trečiosios sekretorės pareigas einanti diplomatė.

Pasak ministerijos, J. Jakavonytė buvo vienintelė diplomatė, kartu su dešimčia kitų tarnybų atstovų padėjusi iš Afganistano evakuoti 2005–2013 metais su Lietuvos kariuomene dirbusius afganistaniečius vertėjus ir jų šeimos narius, taip pat Europos Sąjungos (ES) atstovybės Kabule ir Jungtinių Tautų pagalbos misijos Afganistane (UNAMA) darbuotojus ir jų šeimos narius.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį padėkas taip pat skyrė URM Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriui Audriui Brūzgai, Konsulinio departamento direktoriui Audriui Bendinskui, „Globalios Lietuvos“ departamento patarėjui Mantvydui Bekešiui, Lietuvos ambasadoriui Rusijoje Eitvydui Bajarūnui ir URM Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktoriaus pavaduotojai Vilmai Dambrauskienei.

Per dešimt dienų trukusią misiją į Lietuvą pargabenta daugiau nei 170 šalies kariams talkinusių afganistaniečių vertėjų su šeimos nariais, bėgančių nuo Afganistano kontrolę perėmusio Talibano.

Jie laikinai apgyvendinti Raseinių rajono savivaldybėje. Afganistaniečių poreikiams Vyriausybė numatė skirti 600 tūkst. eurų.

Lietuvos kariai Afganistane tarnavo beveik 20 metų – 2002–2021 metais.

JAV nusprendus pasitraukti iš Afganistano ir išvedant paskutinius karius iš šios valstybės, jos kontrolę rugpjūčio viduryje perėmė Talibanas, užėmęs sostinę Kabulą. NATO pajėgoms talkinę afganistaniečiai teigė, kad jų gyvybėms gresia pavojus, dėl to juos stengtasi evakuoti iš šalies.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite