Angle down Atgal

A. Ramanausko-Vanago premija skirta J. Jakavoniui-Tigrui

Kitą šeštadienį, gegužės 15 d., minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, Varėnoje jau ketvirtą kartą bus įteikta Adolfo Ramanausko–Vanago premija, pranešė Varėnos rajono meras Algis Kašėta.

Komisijos sprendimu, šis garbingas apdovanojimas atiteks partizanui Juozui Jakavoniui–Tigrui.

Būdamas dvidešimties metų, 1945m.rudenį, kartu su kitais partizanais, jis tėvų sodyboje Kasčiūnų kaime įrengė Merkio rinktinės partizanų štabo vadavietę. 1945–1946 m. drauge su Merkio rinktinės vadu A. Ramanausku - Vanagu joje kurį laiką slapstėsi bei dirbo ir Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus–Kazimieraitis. Čia buvo leidžiamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“. J. Jakavonis - Tigras ėjo štabo ryšininko pareigas. A. Ramanauskas - Vanagas Merkio rinktinės štabo dienoraštyje rašė: „Sužinom, kad š. mėn. (gruodžio) 8 d. pas ūkininką paimtas gyvas ryšininkas partizanas Tigras... Tigras daug žino. Jeigu išduotų, būtų blogai. Tačiau juo pasitikim. Jis neišduos“. Šiame dienoraštyje Tigras, kaip patikimas, veiklus partizanas ir ryšininkas, minimas daug kartų. Už partizaninę veiklą Juozas Jakavonis-Tigras buvo suimtas, žiauriai kankinamas ir dvylika metų praleido Sibiro lageriuose bei tremtyje.

J. Jakavonis didžiausios pagarbos vertas ir už ilgametį pilietinį bei patriotinį jaunimo ugdymą. 1997 m. gimtojoje sodyboje atstačius vadavietę, nepaisant garbaus amžiaus, jis sodyboje dažnai apsilankantiems žmonėms nepailsdamas pasakoja, kokia sunki ir tuo pačiu prasminga buvo partizanų kova už Lietuvos laisvę.

2005 metais J. Jakavonis išleido prisiminimų knygą „Šalia mirties“. Knygoje – ne tik jo gyvenimo istorija, bet ir daug svarbių Lietuvos pokario istorijos detalių.

A. Ramanausko - Vanago premija skirta J. Jakavoniui - Tigrui Kitą šeštadienį, gegužės 15 d., minint Partizanų...

Posted by Algis Kašėta on 2021 m. gegužės 7 d., penktadienis
comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite