Angle down Atgal

8 dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus. Vis tik dažniausiai kenčiama nuo virškinimo trakto sutrikimų – pilvo ar skrandžio skausmo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo bei pykinimo. Toliau vartojant produktus sukeliančius šias reakcijas galima sulaukti ir rimtesnių sveikatos problemų. 

Nors maisto netoleravimo simptomų spektras yra labai platus, tačiau yra pastebima tam tikra tendencija, kad dažnai šias reakcijas skirtingiems asmenims iššaukia tie patys produktai. Pateikiame populiariausių maisto produktų aštuonetą, kurie gali būti Jūsų prastos savijautos priežastimi.

  1. Pienas ir jo produktai – tyrimų duomenimis nustatyta, jog net trečdalis Lietuvos gyventojų  netoleruoja šios produktų grupės. Įrodyta, jog šiems žmonėms trūksta fermento skaidančio laktozę.
  2. Kiaušiniai – jie naudojami labai plačiai maisto pramonėje, gali būti netoleruojamas kiaušinio baltymas arba trynys, rečiau abi šios kiaušinio dalys.
  3. Kviečiai – kviečiuose esantis baltymas – gliutenas, suteikia miltiniams produktams elastingumo bei purumo, tačiau būtent šio baltymo dažnai netoleruoja žmogaus organizmas.
  4. Žemės riešutai – ankštiniai  augalai pasižymi aukšta maistine verte, bet juose esantys baltymai yra itin dažnai netoleruojami ir sunkiai virškinami. Aukštoje temperatūroje baltymas tampa dar pavojingesniu.
  5. Medžių riešutai – ši grupė yra itin plati, tačiau jei jų netoleruojate simptomai pasirodys tik po tam tikro laiko, alergijos atveju simptomai juntami vos pavartojus.
  6. Jūros gėrybės – šiuose produktuose, kaip ir žuvyje, yra histamino, tai yra baltymas, kuris tampa dažna netoleravimo priežastimi. Pastebima, kad netoleravimas šiems produktams palaipsniui vis auga.
  7. Žuvis – šio produkto netoleruoja dažniausiai tie žmonės, kurie vartoja itin daug tuno, skumbrės ir sardinių. Tai siejama su netinkamu produktų apdorojimu.
  8. Soja – sojos pupelėse esantys baltymai yra itin plačiai naudojami įvairiuose kasdien vartojamuose maisto produktuose. Dažnai galima rasti tik sojos pėdsakų produkte, tačiau pastebėta, kad ir mažas jos kiekis, gali sukelti ne tik maisto netoleravimą, tačiau dažnai yra sunkiai apdorojamas žmogaus virškinimo sistemos.

Čia pateikti tik pagrindiniai produktai, tačiau jų yra žymiai daugiau ir įvairesnių. Pavyzdžiui,  maisto netoleravimo reakcijos priežastimi gali tapti ir maisto pramonėje naudojamos cheminės medžiagos – kofeinas, salicilatus ar histaminas, maistiniai priedai, sulfitai. Jie naudojami prailginti maisto galiojimo laiką, randami vaisiniuose gėrimuose bei vyne.

Tiesiausias kelias norint išvengti maisto netoleravimo simptomų – eliminuoti netoleruojamus produktus iš kasdienės mitybos. Tam, kad suprastumėte kokių maisto produktų netoleruojate, galima kurį laiką nevartoti tam tikros maisto produktų grupės ir stebėti, ar savijauta pagerės, tačiau tai labai ilgas ir alinantis kelias. Siūlome pasinaudoti modernios medicinos laimėjimais! Ne eksperimentuokite namuose, o atlikite maisto netoleravimo tyrimus. 

Parengta pagal pranešimą spaudai

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite