Angle down Atgal

2020-ųjų negandų sąrašą pildo „širšių žudikių“ invazijos

Dabar greta pandemijos ir beveik precedento neturinčios globalios ekonominės krizės, panašu, kad ramiai miegoti nebegalėsime ir dėl šį negandų sąrašą papildžiusių „širšių žudikių“.

Oficialiai, tai yra Azijos gigantiškosios širšės.

Jų nuodingi įgėlimai kasmet Japonijoje pražudo apie 50 žmonių. Jos maitinasi nuplėšdamos bičių galvas ir skraidindamos suniokotus jų kūnus savo jaunikliams. Nors jos yra kilusios iš pietrytinės ir rytinės Azijos, tačiau pastaruoju metu jos ėmė rodytis ir JAV Vašingtono valstijoje bei Kanadoje, rašo gizmodo.com.

Mokslininkai vis dar suka galvas, kodėl ir kaip taip nutiko.

Entomologai teigia, kad tai yra šokiruojančiai didelės širšės, kurios kelia pavojų sveikatai, o svarbiausia – yra plėšrūnės, tykančios naminių bičių.

Mūsų bičių ir taip tyko daug pavojų, šios Azijos gigantiškosios širšės vos per kelias valandas, panaudodamos savo aštrius, ryklių pelekus primenančius, žandikaulius, gali sunaikinti visą bičių avilį.

Praėjusią žiemą gyventojai iš skirtingų Vašingtono valstijos Whatcom County apygardos vietų pastebėjo negyvų šios rūšies vabzdžių, praneša „Times“.

Atsakingos institucijos vėliau išaiškino, kad dar viena šios rūšies širšė lapkritį buvo pastebėta už Kanados sienos, White Rock mieste, Britų Kolumbijoje, o dar kiek anksčiau Vankuverio saloje buvo aptiktas ir sunaikintas ištisas jų avilys.

Kaip praneša „The Guardian“, Vašingtono valstijoje gruodį iš viso fiksuoti keturi šių širšių pastebėjimo atvejai.

Institucijos kelis jų pavyzdžius išsiuntė tyrimams į Japoniją, kur buvo patvirtinta, kad tai Azijos gigantiškosios širšės. Prie šios mįslės prisidėjo ir tai, jog laboratorija nustatė, kad širšės iš Whatcom County ir Vankuverio salos nebuvo susijusios, kas reiškia, kad rūšys čia atsirado dviejų skirtingų incidentų metu.

Šis atradimas perša siaubingas išvadas.

Širšių karalienė gali užaugti iki 5 centimetrų ilgio, o jų geluonyse esantys nuodai yra tokie nuodingi, kad užpuolus šių širšių spiečiui, tai galėtų būti prilyginama nuodingos gyvatės įkandimui.

Priešingai nei bitės, šios širšės gali gelti kelis kartus, o tam jos naudoja geluonį, kurio ilgis prilygsta poodinei medicininei adatai.

Ir kaip jau galite įsivaizduoti, šie įgėlimai ne tik gali baigtis mirtimi, bet ir yra labai skausmingi. Jos gali gelti net per bitininko kostiumą.

© vespidae_wasps | Instagram
© vespidae_wasps | Instagram

Tačiau net ir šiuo atveju, daugeliui bitininkų ir entomologų, jų pačių sugėlimas yra mažiausias rūpestis. Jiems labiausiai rūpi, kad šios įsibrovėlės visiškai sunaikins naminių bičių avilius.

Kad užkirstų tam kelią atsakingos institucijos susivienijo ir paskelbė karą šiai potencialiai invazinei rūšiai.

Apie balandžio mėnesį iš žiemos miego pabunda širšių karalienė, tuo tarpu jos darbininkės apylinkėse ieško vietos ir stato požemines lindynes. Jų griaunamoji jėga savo piką pasiekia vėlyvą vasarą ir ankstyvą rudenį, kuomet darbininkės, siekdamos išlaikyti kitų metų karalienę, pašėlusiai medžioja maistą, o tai apima viską nuo bičių iki maldininkų ar net kitų širšių rūšių.

Kad išvengtų širšių įsitvirtinimo Vašingtono regione atsakingos institucijos neseniai pradėjo įrenginėti laikinus jų spąstus, kuriems panaudoti skaidrūs ąsočiai su apelsinų sulčių ir ryžių vyno, rauginto pieno ir vandens, kitų eksperimentinių jaukų mišiniai.

Šie spąstai buvo pakabinti medžiuose ir specialiai pažymėti, o per artimiausius mėnesius ruošiamasi jų įrengti dar kelis šimtus. Šiuo metu institucijos eksperimentuoja bandydamos suvokti šių bičių spiečių elgseną.

Šiam tikslui įgyvendinti Vašingtono valstijos žemės ūkio departamentas bendradarbiauja su vietos bitininkais ir mokslininkais iš Vašingtono valstijos universiteto, o invazinės rūšies sekimui pasitelkė ir vietinius apylinkių gyventojus. Visi, pastebėję aplink dūzgiančias širšes, gali pranešti apie tai naudodamiesi WA Invasives programėle.

Taip mėginama kuo greičiau susidoroti su egzistuojančiomis populiacijomis, kurios kol kas dar yra nedidelės.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite