Angle down Atgal

Žydų tautos atminimas – projekto „Gyvenimo istorijos“ kelionė Lietuvoje

Tarptautinis „Laiptų galerijos“ projektas, jungiantis dailę, literatūrą ir muziką, primena, padeda pažinti, iš naujo atrasti, prisiliesti prie žydų tautos istorijos ir kultūros, žmonių gyvenimo, tradicijų, likimų.

„Gyvenimo istorijų“ projekto dėka gimė pasaulinio garso dailininko iš Ukrainos Matvei Vaisberg tapybos ciklas „Svetimi namai“, knyga su trumpais pasakojimais – prisiminimais apie Šiauliuose ir Žagarėje gyvenusius žydus – jų gyvenimą, papročius, kaimynystę, o dailę ir literatūrą palydi specialiai paruošta kamerinės muzikos programa.

Unikali Matvei Vaisberg paveikslų serija „Svetimi namai“ įkvėpė vienus ryškiausių Lietuvos atlikėjų violončelininką Gleb Pyšniak, smuikininkę Dalią Dėdinskaitę ir pianistę Simoną Zajančauskaitę prisiminti litvakų kompozitorių muziką, priderinti kūrinius ir pristatyti bendrą tapybos ir muzikos sintezę.

„Laiptų galerijoje“ tarptautinio dailės festivalio „Šîaulių Monmartro Respublika’20“metu bei Pamario krašte Kintai Arts meno rezidencijoje pristatyta M.Vaisberg virtuali paroda „Svetimi namai“ bei visus metus internetinėje platformoje gyvavęs, neseniai „gyvai“ pristatytas leidinys „Gyvenimo istorijos“ iškeliauja į Žagarę.

Rugsėjo 22 dieną Žagarės kultūros centre knygos „Gyvenimo istorijos“ ir virtualaus tapybos ciklo pristatymą vainikuos kamerinės muzikos koncertas su Glebu Pyšniak (violončelė), Dalia Dėdinskaite (smuikas), Tadu Motiečiumi (akordeonas). Skambės A. Šenderovo, C.Cui, A.Piazzolla, B.Goodman ir kt. kompozitorių kūriniai. Renginys nemokamas. Į naująją, dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą tilpo per 80 „Gyvenimo istorijų“, užrašytų žurnalisto Ričardo Vitkaus. Gyvų prisiminimų ar girdėtų istorijų pasakotojai – šiauliečiai, žagariečiai, žydų bendruomenės žmonės. Taip prisiminta gilų pėdsaką mūsų šalies ir miesto istorijoje palikusi tautinė mažuma – žydai.

Ypač įdomūs ir vertingi – labai garbaus amžiaus žmonių liudijimai, kuriuose 80–90 metų sulaukę žmonės atskleidžia savo, tėvų bei senelių patirtis – nuo šviesių iki veriančių širdį. Knygoje – ir žagariečių Sofijos ir Leono Levinskų istorija, kurių tėvai už žydų gelbėjimą pripažinti pasaulio teisuoliais. Daugiau nei 20 „Gyvenimo istorijų“ nukelia į Žagarę, kur iki Antrojo pasaulinio karo daugiau nei pusė gyventojų buvo žydai. Vieno unikaliausio Lietuvos miestelio kiekvienas namas – tai XVIII a. - XX a. istorija. Erdvė, bylojanti ir apie žmogiškuosius resursus, kūrybą, intelektą, ir apie tragediją. Po Žagarę 2019 m. vaikščiojęs Šiaulių Monmartro festivalio dailininkas Matvei Vaisberg buvo sukrėstas ir grįžęs į Ukrainą savo pojūčius perteikė tapydamas. Paveikslų ciklo esmę labiausiai atitiko „Svetimų namų“ pavadinimas. Laiptų galerijos projektas „Gyvenimo istorijos“ – tęstinis. 2016 m. galerija išleido knygelę „Miesto istorijos“, kur savo istorija dabarties momentu dalijosi sutikti šiauliečiai, miesto svečiai, iš emigracijos grįžę žmonės.

 

Projekto „Gyvenimo istorijos“ pristatymo Šiauliuose ir M.Vaisberg tapybos ciklo fotografijos: Dariaus Ančerevičiaus

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite