Angle down Atgal

Vyriškos lyties viščiukų naikinimo uždraudimas – kol kas tik ambicingas planas?

Paukštininkystės pramonėje tikimasi nors ir mažų, bet svarbių pokyčių. Sausio pabaigoje Prancūzija paskelbė daug vilčių teikiančius planus nuo 2021 m. pabaigos paukštynams uždrausti naikinti vyriškos lyties viščiukus. Prancūzija – ne pirma šalis, planuojanti žengti tokį žingsnį. Šių metų pradžioje apie tai oficialiai paskelbė ir Šveicarija.

Vyriškos lyties viščiukai nededa kiaušinių ir šioje pramonėje nėra auginami mėsai, todėl didžioji jų dalis yra sunaikinama. Vos pirmąją gyvenimo dieną jie sulaukia negailestingo nuosprendžio – gyvi sumetami į mechaninius smulkintuvus arba uždusinami dujomis. Jau dešimtmetį staigią viščiukų mirtį sukeliantys paplitę naikinimo būdai paukštynuose yra toleruojami ir leidžiami ES įstatymo. Svarbiausia atsižvelgti tik į tai, kad viščiukas nebūtų vyresnis nei 3 dienos.

Skaičiuojama, kad per metus visame pasaulyje tokiu būdu sunaikinama apytiksliai 7 mlrd. viščiukų. Daug gyvūnų teisių organizacijų kritikos sulaukia požiūris į vyriškos lyties viščiukus kaip į nereikalingas atliekas, kurios nejaučia skausmo, baimės, todėl turi būti sunaikinti.

Permainų paukštininkystės pramonėje tikimasi jau ilgai. Nuo 2016-ųjų, siekdamos rasti būdų sužinoti dar neišsiritusio viščiuko lytį, Vokietija ir Prancūzija tyrimams investavo 4 mln. eurų. Alternatyvių sprendimų paieškai ateinančiais metais Prancūzija planuoja skirti papildomus 300 tūkst. eurų, ir nors 2017 m. tarptautinėje agroverslo parodoje Vokietija jau buvo pristačiusi viščiukų lyties nustatymo įrenginio prototipą, panašu, kad šis metodas kol kas nepasiteisino.

Prie tyrimų prisideda JAV ir Kanada, šios šalys taip pat tikisi uždrausti išsiritusių viščiukų naikinimą iki šių metų pabaigos, jei bus rastas sprendimas. Technologija infraraudonaisiais spinduliais testuotų ką tik padėtą kiaušinį. Vyriškos ir moteriškos lyties viščiukų embrionai turi skirtingą ląstelių pasiskirstymą, todėl įmanoma, kad ateityje lytį bus galima atskirti prieš viščiukams išsiritant. Svarbu, kad technologija būtų komerciškai perspektyvi ir gebėtų patikrinti tūkstančius kiaušinių per valandą.

Dėl šiuo metu paukštininkystės pramonei tinkamo metodo neradimo Prancūzijos vyriausybės planai sulaukia ir kritikos. Gyvūnų teisių organizacijos teigia, kad nors planai yra ambicingi, jiems trūksta apibrėžtumo ir konkretaus veiksmų plano. Iš vyriausybės laukiama ir greito įstatymo priėmimo, apibrėžiančio draudimus. Baiminamasi, kad pokyčių nebus tol, kol mokslininkai neišras ir sėkmingai nepritaikys lyties atskyrimo technologijos.

Abejojantys įsigaliosiančiais draudimais taip pat teigia, kad didesnis dėmesys turi būti skiriamas pagrindinėms problemoms, su kuriomis kasdien susiduria paukštininkystės pramonė. Dauguma paukštynuose gyvenančių vištų išgyvena vos kelerius metus, o dienas turi leisti ankštuose narvuose be menkiausios galimybės išvysti dienos šviesą. Laisvai laikomų vištų etiketės ant kiaušinių pakuočių ne visada garantuoja būtent tokias vištų laikymo sąlygas. Vis dėlto Prancūzijos ir kitų šalių žengtas žingsnis yra sveikintinas, nes atkreipia dėmesį į problemą ir suteikia optimizmo, kad netolimoje ateityje realiais veiksmais bus prisidedama prie geresnio ir mažiau kančių sukeliančio rytojaus paukštininkystės pramonėje.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite