ESO nuotr.
Angle down Atgal

Užklupus šalčiams – visas kvartalas liko be elektros

Naujų namų kvartalas Klaipėdos priemiestyje auga kaip ant mielių. Bet gyventojai skundžiasi broku. Tačiau didžiausia nelaimė nutiko paspaudus šalčiams. Kadangi buvo suprojektuota, kad namai vandens tiekimui, šildymui ir kitiems energetiniams poreikiams naudos tik elektrą, bet nebuvo užtikrinta reikiamo galingumo įranga, įvyko gedimas transformatorinėje. Gyventojai su mažais vaikais palikti šaltyje dviem paroms.

Skundžiasi broku

Į portalą „Etaplius“ kreipėsi Klaipėdos raj., Klemiškėje, naujame namų kvartale gyvenantys žmonės. Čia pastaruosius metus vystomas šeimoms skirtas skandinaviško tipo privačių namų kvartalas „Šeimos alėja“. Gyventojai pasakoja, kad jau du metus čia gyvena ir vis susiduria su statybų broku. Namie kaupiasi drėgmė, linksta grindys. Kitiems kiekvieną kartą palijus vanduo bėga į rūsį ir patalpas.

„Jau daugiau nei pusę metų laiko dėl planavimo ir statybų broko kiekvieną kartą palijus skęstame, vanduo bėga net į vidų ir niekas nieko nedaro. Paskutinį kartą pasakė, kad tiesiog buvo padaryta klaida planuojant ir pasiūlė susidėti sistemą, kuri išspręstų problemas. Tačiau turime garantinį, o spręsti ją aš turėčiau iš savo lėšų, kas, manau, yra nepriimtina.

Dėl jų klaidos pas mus į namelį neįmanoma patekti ir iš jo išeiti, vanduo jau siekia virš pėdų ir net kauliukų. Turint tris mažamečius vaikus, tai yra sudėtinga. Visi mūsų pagalbos prašymai yra ignoruojami ir į juos nėra net atsakoma“, – skundėsi Vytenis.

Po lietaus kai kuriems gyventojams patvinsta namai.
Po lietaus kai kuriems gyventojams patvinsta namai.

Liko be elektros

Tačiau didžiausi vargai prasidėjo šiomis dienomis, kai Lietuvą sukaustė stiprus šaltis. Vystytojai numatė tik vieną energijos šaltinį – namai vandens tiekimui, šildymui ir kitoms reikmėms naudoja tik elektrą. Gyventojai pasakoja, kad dėl išaugusio energijos poreikio neatlaikė transformatorinė ir skydinės. Pastovaus elektros tiekimo gyventojai neteko gruodžio 7 d.

Gyventojai pasakoja, kad iš „ESO“ technikų gavo atsakymą, jog esama įranga netinkama, reikėtų didinti elektros linijos galingumą, kitaip problemos kartosis. Savo istorijas papasakoję gyventojai prašė neminėti pavardžių, redakcijai jų tapatybės žinomos.

„Labai pikta kai yra neparodoma visa tiesa, kurioje mes gyvename, ir sukišama visa vaidyba į reklamas, paslėpdami kaip iš tikrųjų čia tenka gyventi. Turime 3 mėnesių lėliuką, kuriam būtina šiluma ir maistas, bet parą laiko mes gyvename be elektros ir vandens prie minus 15 laipsnių. Namie viduje siekia vos 13 laipsnių šilumos, žinoma tai ir yra baisiausia.

Smagu, kad visa kaimynystė yra paslaugi, bet ar tikrai tai kaimynų darbas aprūpinti kitus vandens atsargomis, reikalingomis pamaitinti kūdikį, kai gyveni savuose namuose? Yra baisu, kai į viską žiūrima taip atmestinai ir galų gale pasakoma, kad per šalčius ir kol mes, gyventojai, šildysimės, tai nei mes, nei ESO nieko nepakeis. Lengva pasakyti suaugusiam, mąstančiam žmogui, o ką daryti vaikams ir gyvūnams, kurie taip pat visa tai turi iškęsti“, – piktinosi Viktorija.

Tvarkymas užtruko

Prieš daugiau nei dvejus metus čia atsikrausčiusi viena moteris (vardas ir pavardė redakcijai žinoma, – aut. pastaba) pasakoja, kad namą šioje vietoje įsigijo todėl, nes jai patiko skandinaviškas stilius ir galimybė gyventi priemiestyje. Tai jos šeimos pirmasis nuosavas būstas. Kraustantis teko girdėti apie problemas dėl pasitaikančio broko. Sako, gyvendami pastebėjo, kad pastatai vargiai atitinka deklaruojamą A/A+ klasę, pro duris ir terasos langus žiemą pučia vėjas. Buvo įvairių nesklandumų, bet dažniausiai problemas stengtasi spręsti draugiškai, teigia pašnekovė.

„Mūsų gatvė labai greit užsipildė, o Mėtų gatvė vis dar pildosi naujais namukais. Jie auga akyse. Dabar tai itin gausiai ir tankiai apgyvendinta gatvė“, – pasakoja pašnekovė.

Namai naudoja tik elektrą. Kvartalas užpildytas. Bet, pasak Akvilės, nei statytojams, nei ESO neužkliuvo, kad vien elektra išlaikomiems namams nebus užtikrintas reikiamas įrangos galingumas.

„Mes tą pajutome gruodžio 7 d. vėlai vakare. Dingo elektra, iškart elektrikai pradėjo darbus. Gavome pranešimą, kad elektra bus atstatyta 23 val. Po to, kad 1 val. Dar vėliau – kad kitą dieną per pietus. Nešildant krenta temperatūra, likome be vandens. Čia labai daug jaunų šeimų su mažais vaikais, kūdikiais, nes čia jaunoms šeimoms palanku įsigyti būstą su subsidijomis. Baisiausia, kad kas maitina kūdikius mišinukais, karšto vandens nėra“, – pasakojo gyventoja.

Praėjus pusvalandžiui nuo duoto termino, gedimas buvo pašalintas, bet neveikė pusė namo prietaisų. Pasak pašnekovės, technikams teko vėl atvykti. Elektra vėl buvo atjungta ir gruodžio 8 d. apie 17 val. vėl pajungta.

„Kol kas viskas tvarkoje, bet bijome, nes elektrikai sakė, kad mūsų elektros poreikis didesnis ir esant dideliems šalčiams, tikėtina, kad problema kartotis. Turim patys kreiptis į ESO, prašyti, kad didintų pajėgumą, nors statytojai dar stato ir pardavinėja namus, bet tuo nepasirūpina. Labai reali tikimybė, kad atėjus kitiems šalčiams, vėl turėsim analogišką situaciją“, – gruodžio 8 d. vakare pasakojo pašnekovė.

Tačiau tos pačios dienos naktį elektra vėl dingo – sugedo pagrindinė transformatorinė. Buvo atvežtas generatorius. Tačiau, pasak gyventojos, tik užtikrinti elektrą remontininkams.

„Vakar buvo trumpai pajungę, kol tvarkė, bet ne gyventojų poreikiams, kad galėtų sutvarkyti. Šiąnakt rado kažkaip galingesnį ir taip, tik dabar gelbėjo“, – ketvirtadienį ryte informavo moteris.

Žmogiškasis faktorius

Gruodžio 7 d. popietę „Šeimos alėja“ feisbuko paskyroje paskelbta reklama: „Projekte „Šeimos alėja“ – gyventi šilta ir jauku! Namai yra A+ energinės klasės, kurie yra labai aukšto efektyvumo tiek vertinant šiluminę varžą, sandarumą, tiek energetinį efektyvumą. Tai reiškia dar šiltesni ir modernesni namai! Šis technologinis sprendimas leidžia maksimaliai sumažinti šildymo išlaidas!“

Skelbimas socialiniame tinkle.
Skelbimas socialiniame tinkle.

Kaip portalui „Etaplius“ situaciją telefonu komentavo „Šeimos alėja“ projektų vadovas Raimundas Katutis, problema kilo dėl ESO galimai žmogiškojo faktoriaus kaltės.

„Mes ir patys ofise sėdim be elektros, kiti iš namų negalėjo dirbti, nes ir pas juos nėra elektros. Rengiant statybų projektą pateikiam ESO, kad jie paskaičiuotų, kokios galios elektros įvado reikės. Matyt kažkas pas juos apsiskaičiavo. Klausimai turėtų būti adresuojami ESO, nesuprantu, kuo mes nusipelnėme tokios garbės“, – teigė pašnekovas.

Į pastabas, kad gyventojai skundžiasi ir dėl nuolat pasitaikančio broko, užliejamų namų, netvarkingo drenažo, R. Katutis aiškino, kad aplink vyksta statybos, pasitaiko visko, problemos sprendžiamos.

„Aplink vyksta statybos, čia gyvas organizmas, jeigu pasitaiko broko, jį tvarkome“, – teigė R. Katutis.

Įvyko virtinė gedimų

AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas portalui „Etaplius“ komentavo, kad gedimas gruodžio 7 d. įvyko dėl didelių šalčių ir namų šildymo elektra staigiai išaugus transformatorinės apkrovai. Esamas 250 kVA transformatorius sugedo.

Pasak P. Kalmanto, naktį dirbo dvi brigados, kad elektros tiekimas gyventojams būtų atstatytas, buvo panaudoti du avariniai generatoriai. Energijos galingumas namų šildymui tik augo.

„Susidarė situacija, kai vietoje turimų generatorių galingumo nepakako pilnai atstatyti elektros tiekimo visiems vartotojams“, – teigė P. Kalmantas.

Gruodžio 8 d. apie pietus transformatorius buvo pakeistas į galingesnį – 400 kVA. Tačiau, pasak P. Kalmanto, vienu metu gyventojai sujungė daug elektros prietaisų (šildymą, papildomus radiatorius, vandens šildytuvus, šaldytuvus, kvartalo teritorijos apšvietimą ir t. t.), perkaito ir perdegė saugikliai transformatorinėje ir kabelinėse spintose.

„Todėl vakar dienos ir vakaro metu atsijungdavo pavienes transformatorinės linijos“, – tikino P. Kalmantas.

Atsiųstos brigados net iš Kauno

Po vidurnakčio gedimas įvyko ir galingesnėje transformatorinėje. Elektros tiekimas atstatytas tik 6 val. ryte. Gedimą šalino 7 brigados bei inžinerinis personalas, buvo pajungti 7 galingi generatoriai, atvežti iš Klaipėdos regiono ir Kauno miesto, tikino P. Kalmantas.

„Įprastai regione budi 9 operacinės brigados, o Klaipėdos rajone – viena. Į šio įvykio vietą suvažiavo beveik visos į turimos pajėgos iš Klaipėdos m., Klaipėdos r., Kretingos, Plungės, Šilutės, Tauragės ir net Kauno. Klientai šiuo metu maitinami iš generatorių, o kartu šiandieną tvarkoma ir sugedusi transformatorinė“, – teigė ESO atstovas.

Daugėja elektros klientų

Pasak P. Kalmanto, pastaruoju metu daugėja klientų, proporcingai auga tinklo apkrova, vidaus šildymas paremtas išskirtinai elektra. Situaciją blogina ir galimai prasta namų izoliacija.

„Gavosi savotiškas užburtas ratas, kai atstačius elektros energijos tiekimą, gyventojai pilnu pajėgumu įjungdavo šildymą elektra ir kitus prietaisus, kas vėl apkraudavo tinklą. Savo ruoštu itin atidžiai vertiname naujų klientų prijungimus tokiose vietose, kad išvengti panašių situacijų ateityje“, – komentavo P. Kalmantas.

„Atsiprašome gyventojų dėl patirtų nepatogumų, suprantame, kad tokiu metų laiku situacija išties sudėtinga, dėkojame jiems už supratingumą. Tai buvo iššūkis ir ESO, dėjome ir dedame visas pastangas, kad elektros tiekimas nenutrūktų“, – komentarą raštu baigė P. Kalmantas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite