Angle down Atgal

Uo­do įgė­li­mas – ne tik er­zi­nan­tis, bet ir pa­vo­jin­gas

Vos at­ši­lus, žmo­nes pra­de­da kan­kin­ti vie­ni la­biau­siai er­zi­nan­čių vabz­džių – uo­dai. Iš pir­mo žvilgs­nio, uo­do įgė­li­mas, nors ir yra pa­kan­ka­mai ne­ma­lo­nus, ga­li pa­si­ro­dy­ti ne­ke­lian­tis di­de­lės grės­mės. Vais­ti­nės eks­per­tė Lau­ra Moc­ku­tė įspė­ja, kad šie ken­kė­jai ga­li ne tik su­kel­ti rim­tų aler­gi­nių reak­ci­jų, bet ir ki­tų svei­ka­tos su­tri­ki­mų.
 

Kas slypi už uodo įgėlimo?

Uodai gausiausiai veisiasi orui įšilus iki 20–25 laipsnių, jų daugiau aptikti galima drėgnesnėse vietose, prie vandens telkinių, miškingose teritorijose. Šie kraujasiurbiai dažniau taikosi į tuos žmones, kurių organizmai išskiria daugiau šilumos, prakaito bei anglies dvideginio, tad ne kiekvienas po iškylos gamtoje į namus grįš nusėtas niežtinčių įkandimų.

Žmonių bei gyvūnų krauju maitinasi uodų patelės, kurioms reikia kraujyje esančių baltymų kiaušinėliams formuoti. Ant odos nutūpęs ir įgėlęs uodas savo kūną pripildo aukos kraujo, o atgal įšvirkščia seilių baltymų, kurie ir sukelia niežėjimą bei odos patinimą.

„Vieniems, įgėlus uodui, susidaro tamsios dėmės, panašios į mėlynes, dar kitiems – mažos pūslelės. Vis dėlto nealergiškiems žmonėms šie simptomai praeina savaime vos po kelių dienų“, – aiškina vaistininkė.

Įgėlus uodui, labai svarbu stengtis nesikasyti, įgėlimo nedraskyti, nes lengvai galima užkrėsti įvairiomis infekcijomis. Rekomenduojama įkandimo vietą patepti specialiais pieštukais ar balzamais, kurie sumažins niežėjimą ir patinimą.

Alerginės reakcijos

Kai kuriems žmonėms uodų įgėlimus įveikti yra kur kas sudėtingiau. Pasireiškusios alerginės reakcijos gali priversti kreiptis ir greitosios medicininės pagalbos.

„Jei oda aplinkui įkandimą parausta didesniame plote, pernelyg daug ištinsta, žmogui pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, atsiranda papildomų išbėrimų, ištinsta limfmazgiai – tikėtina, kad išsivystė alerginė reakcija. Reikėtų išgerti antihistamininių preparatų bei kreiptis į medikus. Kai kuriems gali pasireikšti ir anafilaksinis šokas – tokiu atveju skubiai reikia adrenalino injekcijos bei nedelsiant vykti į skubios pagalbos skyrių“, – dalijasi L. Mockutė.

Sunkios reakcijos į uodo nuodus dažniausiai pasireiškia mažamečiams bei tiems, kurie skundžiasi įvairiais imuninės sistemos sutrikimais. Svarbu nepamiršti, kad alergijos nebūtinai atsiranda vaikystėje. Bet kuriuo gyvenimo periodu žmogui gali išsivystyti alergija maisto produktams, dulkėms, augalams ir kitiems kasdieniams alergenams.

Kaip apsisaugoti?

Yra keletas būdų, kurie padės sumažinti uodų keliamą diskomfortą ir įgėlimų skaičių. Visų pirma, prieš vykstant į gamtą, reikėtų rinktis drabužius ilgomis rankovėmis ir klešnėmis, dėvėti skrybėlę ar kepuraitę. Antra, tiek prekybos centruose, tiek vaistinėse galima įsigyti repelentų.

„Vykstant stovyklauti ar užsiimant pramogomis lauke, patartina naudoti repelentus. Jų galima rasti įvairiomis formomis – tepalų, purškalų, taip pat specialių apyrankių. Visgi, jei naudojamas purškiamas ar tepamas repelentas, po kiekvienų maudynių būtina jį reaplikuoti, taip pat atsižvelgti į aplikacijos veikimo laiką – dažniausiai jis vyrauja nuo 4 iki 8 val. Jei naudojamos apyrankės, jas patartina dėti tiek ant rankų, tiek ant kojų, taip padidinant apsaugą“, – sako
L. Mockutė.

Galima įsigyti ir kitokio pobūdžio purškalų nuo uodų – juos reikia purkšti ant šalia stovyklavietės ar buvimo vietos esančių krūmų, kad uodai būriuotųsi būtent ten, o ne prie žmonių. Taip pat veiksmingos yra specialios mašalus ir uodus atbaidančios žvakės, citrusiniai eteriniai aliejai. Visa tai padės sušvelninti nemalonią uodų keliamą situaciją ir išvengti galimų nesėkmių.

„Alergiškiems žmonėms svarbu nepamiršti su savimi turėti antihistamininių vaistų bei adrenalino, kurį paskiria šeimos gydytojas. Jis padeda sumažinti anafilaksinio šoko padarinius bei išvengti lemtingomis galinčių tapti pasekmių“, – priduria vaistininkė.

Pranešimas spaudai

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite