Angle down Atgal

Unikaliai Kalėdų miniatiūrų tradicijai – 27-eri!

Ilgametė tarptautinės miniatiūrų parodos tradicija „Laiptuose“ likusi vienintelė Lietuvoje.

„Laiptų galerija“ jau 27-ąjį kartą organizuoja ir pristato tarptautinę Kalėdų miniatiūrų parodą. Renginys „Jau atvažiuoja Šv. Kalėda“ - vienas mėgiamiausių ir laukiamiausias šiauliečių, miesto svečių kalėdinio periodo renginių paletėje. Tarp daugiau nei ketvirtį amžiaus gyvuojančios Kalėdų miniatiūrų parodos autorių – Žibuntas Mikšys (1923-2013), Algirdas Petrulis (1915-2010), Živilė Bardzilauskaitė – Bergins, Mikalojus Povilas Vilutis, Rimas Zigmas Bičiūnas, Gintaras Palemonas Janonis, Jūratė Mykolaitytė, Ričardas Bartkevičius, Mindaugas Šnipas ir kt. Miniatiūras kasmet sukuria per pusšimtis garsių Lietuvos ir užsienio dailininkų. Atidarant tarptautinę miniatiūrų parodą renginio „Jau atvažiuoja šv. Kalėda“ metu apdovanojami įdomiausių miniatiūrų autoriai. Po parodos išleidžiamas miniatiūrų darbų katalogas. Menininkams, kuriantiems kitokio formato darbus, sutalpinti savo idėją miniatiūriniame pasaulyje, tampa iššūkiu. Pasak menotyrininkės Michalinos Adomavičienės, „mažas formatas nėra lengvinanti kūrybai sąlyga, priešingai, ne vienas pajunta, kokia tai sudėtinga, minimalių išraiškos priemonių reikalaujanti sritis, talpinanti savyje visaapimantį minties, idėjos ir estetikos proveržį“.

Maloniai kviečiame gruodžio 5 d. (ketvirtadienį), 18 val. į „Laiptų galeriją“ (Žemaitės g.83, Šiauliai.

JAU ATVAŽIUOJA ŠV. KALĖDA programoje:

27 - osios tarptautinės Kalėdų miniatiūrų parodos atidarymas

Poezijos ir muzikos vakaras "Žiba žiba žibelė ir žiba lai". Dalyvauja poetas Donaldas Kajokas, VŠDT aktorė Monika Šaltytė, groja Čiurlionio kvartetas.

Įdomiausių miniatiūrų darbų autorių nominacijų ceremonija.

Folkloro ansamblio "Salduvė" kalėdinių dainų koncertas.

Besirenkančius į šventinį vakarą „Jau atvažiuoja šv. Kalėda“ pasitinka šviesos instaliacija „Laiptų galerijos“ sode. Didžiojoje salėje poezijos ir muzikos vakaro „Žiba žibelė ir žiba lai“svečias - Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Donaldas Kajokas. D.Kajoko eiles skaitys VŠDT aktorė Monika Šaltytė, muzikuos Čiurlionio kvartetas.

Pasimėgavę poezijos ir muzikos darna kilsime į III a. parodų salę. Skambės folkloro ansamblio „Salduvė“ atliekamos kalėdinės dainos. Atidarant tarptautinę Kalėdų miniatiūrų parodą bus skelbiamos nominacijos ir iškilmingai apdovanojami originaliausių miniatiūrų autoriai. Kalėdinę nuotaiką padės sukurti tradiciškai lietuviškai puošta eglė, žvakių šviesoje skambanti muzika, sušalusius šildys karšto vyno taurė. Juk turi būti metuose bent viena diena, kuri mums primintų, kad esame ne vien dėl savęs, bet ir dėl kitų. Kalėdos – ir mūsų virsmas. Juk laukiame šviesos, meilės, gerumo – Kalėdų stebuklo.

P.S. Miniatiūra – mažo formato dailės kūrinys arba rankraštinių knygų iliustracijos. Senovėje apie 250-300m. egiptiečiai kūrė fajansinius amuletus, graikai - kamėjas, medaljonus su miniatiūriniais iki 4cm dydžio portretais. Sparčiai miniatiūros plito viduramžiais, renesanso laikotarpiu Prancūzijoje, Anglijoje. Lietuvoje miniatiūriniai portretai buvo tapomi ant vario plokštės, rečiau - ant medžio. Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto užsakymu Lukas Kranachas jaunesnysis nutapė 10 valdovo šeimos portretų (19,5 – 17,5 cm.), kurie saugomi Krokuvoje. XVIII – XIX a. buvo portretinių miniatiūrų aukso amžius. Miniatiūrose plinta ir siužetinės kompozicijos, peizažai, natiurmortai, skulptūrinės kompozicijos atliekamos įvairiose medžiagose. Sakoma, kad miniatiūra turi tilpti delne, bet ne tik dydis svarbus. Miniatiūra skiriasi ypatinga atlikimo precizija, estetika.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite