Angle down Atgal

Tiek orai, tiek verslas - permainingas kovas Lietuvoje ir pasaulyje

Ir nors verslo bei ekonomikos sritis buvo gausi pranešimų ir įvykių praeitą mėnesį, vienas dalykas vykęs be pertraukų nuo antrojo pasaulinio karo vis tik neįvyko.

Dėl visame pasaulyje siautėjančio viruso Vilniaus Kaziuko mugė šiemet nerengiama. Nežinau ar buvo išgirstos senamiestyje gyvenančių ponų ir ponių pasipiktinimo maldos dėl taikomojo liaudies meno  prekeivių ir pirkėjų kiekvienakart užkemšančių senamiestį, tačiau jie tikrai nelinkėjo tokio šalutinio produkto kaip COVID-19 virusas. Užpuolusio visą pasaulį

Na, o dėl galimo šalutinio poveikio bei dėl mažai ištirto veiksmingumo asmenims virš 55 metų amžiaus, dabar meldžiasi tiek EU šalių vyriausybės, tiek ”AstraZeneca” kompanijos vadovybė. Mėnesio pradžioje mūsų SAM, kaip ir nemažai EU valstybių, spėjo paneigti neigiamą šalutinį vakcinos poveikį sukeliantį trombozę, sustabdyti skiepijimą, bei atšaukti skiepijimo sustabdymą, bei pradėti plataus masto reklaminę kompaniją skatinančia skiepytis bet kurio gamintojo vakcina. Ir visa tai per mažiau nei 24 valandas.

Beje, pastaroji vakcina teigiamos rinkodaros ir komunikacijos sumetimais jau oficialiai spėta pervadinti į “Vaxzevria”. Ir nežinau, kodėl per visą tą laiką nebuvo galima atlikti papildomų tyrimų vyresniems nei 55 metų amžiaus žmonių grupėms ir įrodyti, kad vakcina saugi, tačiau linkime sėkmės. Vyriausybei ir “AstraZeneca” kompaijai. Ir ne mažesnės kaip gėlių augintojams.

Mat pastariesiems dabar pats pavasarinis darbymetis. Dėl užsidariusių sienų, sumažėjusių kelionių ir atostogų žmonės tapo labiau linkę investuoti ir kurti grožį savo namų aplinkoje. O sumenkęs gėlių tiekimas iš Lenkijos ar Olandijos Lietuvos augintojams leidžia plėsti savo verslus. Vieni plečia šiltnamius, kitiems šiaip netrūksta darbo. O labiausiai tikisi, kad dabar jau vėl grėsmingai augantys COVID-19 susirgimų skaičiai nevirs trečiąja banga, nes tuomet nebus kam realizuoti viso gražiažiedžių derliaus.

Internetinė prekyba galėtų būti išeitis, tačiau gėlių pardavimas ir pristatymas tiesiai iš savo šiltnamio per kompiuterį atrodo koplikuota misija. Gal todėl Lietuvos valdžia puolė padėti gerbiamiems notarams ir jų paslaugų vartotojams. Beveik vienbalsiai priimtu įstatymu nuo liepos 1 d. notarai turės teisę atlikti nuotoliniu būdu visus notarinius veiksmus, išskyrus testamentų tvirtinimą, oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų ir asmeninių testamentų priėmimą saugoti, bei fakto, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinimą. 

Asmeniui paprašius atlikti notarinį veiksmą nuotoliniu būdu, dėl notarinio veiksmo atlikimo būdo spręs notaras. Atsisakymas atlikti notarinį veiksmą nuotoliniu būdu neskundžiamas. Laukiama notarų biurų kova Google paieškos variklyje - gera žinia skaitmeninio marketingo paslaugų tiekėjams.

O štai dar gerų žinios maitinimo paslaugų tiekėjams. Iki 9% ketinamas sumažinti PVM mokestis taptų ženklia parama nuo sausio 1 dienos už patalpų nuomą subsidijos nebegaunantiems maitinimo verslams. Maitintojai sako galės padengti 15% kylančias produktų kainas, nors pigiausių maisto prekių krepšelio kaina sumažėjo nuo praeitų metų kovo apie 7%. Tik prieš Velykas kainos šiek tiek paaugo, nes prekybos tinklai mano, kad klientai neatkreips į tai dėmesio ir negailės pinigų šventiniam stalui. Mes tikimės, kad atsivėrus valgykloms, kavinėms ir restoranams kainos jose mažės dėl sveikos konkurencijos  ir eilės prie jų bus geras (ir saugus) ženklas.

Ne taip kaip šiuo metu prie Baltarusijos sienos susidariusi virš 1,5 tūkstančio vilkikų eilė abejomis kryptimis. Ir kalta šiuo atveju ne Baltarusijos vyriausybė, bet praėjusį savaitgalį sutrikusios Muitinės sistemos. Tačiau sistemos atkurtos, eilės mažėja.

Kaip ir atkimštame Sueco kanale, kur dėl žmogiškosios klaidos, technikos gedimo bei gamtos stichijos užstrigo su Panamos vėliava plaukiojantis, Japonams priklausantis, vienas didžiausių pasaulyje laivų “MV Ever Given”. Jo ilgis 400 metrų, plotis 59 metrai, talpa - 20000 jūrinių konteinerių. Laivas virš savaitės blokavo ir šimtams kitų laivų neleido praplaukti per Egipto nacionalizuotą Sueco kanalą, pagrindinį jūros kelią iš Kinijos į Europą.

Viena kanalo uždarymo diena sustabdė krovinių judėjimą, kurių vertę apie 9 mlrd. dolerių (7,6 mlrd. eurų). Tiesa, kad visas prekių tiekimo grandinės vėlavimas ties Egiptu persikels į Europos (gal net Klaipėdos) uostus. Tad iš pradžių Europos uostai gali stovėti prastovose, o vėliau gali susidaryti eilės norinčių išsikrauti laivų. Prognozuojama, kad dėl šio incidento Kinijoje net gali pritrūkti konteinerių, nes gamyba šioje šalyje nestojo ir gamyklų kaminai sėkmingai rūko toliau.

O štai mūsų šalyje sustojo neskaidrūs pirkimai sveikatos apsaugos srityje. Bent laikinai. Šaunuoliai STT pričiupo ir pareiškė kaltinimus net 34 asmenims. Prisidirbo Vilniaus Šeškinės poliklinikos bei Vilniaus klinikinės ligoninės vadovai. Taip pat sulaikyti Kėdainių ligoninės vadovas ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė, Nemenčinės poliklinikos vyr. gydytojas. Pas Plungės ligoninės vadovą Antaną Martusevičių atlikta krata. Niekadėjai prasuko daugiau nei 3 milijonus litų apyvartos ir buvo rasta beveik 300 tūkstančių eurų kyšių. 

Viskas veikė pagal klasikinę viešųjų pirkimų schemą - tu iš valstybinių pinigų pirk prekę iš manęs, aš tau mokėsiu asmeniškai sumokėsiu “atkatą”. Iš tų pačių valstybinių pinigų. Mano ir Jūsų sumokėtų mokesčių. Dažnu atveju brangi medicininė įranga ligoninei net nebūdavo reikalinga - nupirkta tiesiog dulkėdavo sandėlyje. Džiugu, kad vis daugėja tokių neteisėtų viešųjų pirkimų atvejų išaiškinimų. Tikėkimės, kad senoji nesažiningų žmonių karta bus išgaudyta kuo greičiau, o juos pakeisiantis jaunimas turės geriau suderintą moralinį kompasą.

Tad norisi būti optimistu ir tikėti šviesia ateitimi bei prezidento žodžiais, kad iki Mindauginių būsime paskiepyti. Kad jau atsidarys parduotuvės, teatrai ir baseinai, tačiau nuojauta sako, kad ne taip jau greitai viskas grįš į savo vėžias. Ir jei išvis grįš. Tačiau mes, lietuviai esame stiprūs ir tai pakelsime. Pakelsime ir prisitaikysime. Tai svarbiausia.
 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite