Angle down Atgal

Svarbiausi trečiadienio įvykiai: nauja vakcina ir pamaldos bažnyčioje

Pateikiame svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Nauja vakcina. Europos vaistų agentūra suteikė leidimą Europos Sąjungoje platinti JAV bendrovės „Moderna“ sukurtą vakciną nuo  koronaviruso. Tai antrieji ES patvirtinti skiepai. ES šiuo metu yra užsakiusi 80 mln. „Moderna“ vakcinos dozių. Jau anksčiau šią vakciną patvirtino JAV, Kanada ir Izraelis. Šis preparatas turi būti laikomas esant -20 Celsijaus laipsnių temperatūrai – daug mažesniame šaltyje negu „Pfizer-BioNTech“ vakcina, kuriai reikalinga -70 °C temperatūra. Dėl šios priežasties „Moderna“ vakcinos logistika yra paprastesnė.

Pamaldos bažnyčiose. Lietuvos vyskupai nusprendė kol kas neatnaujinti viešų pamaldų su žmonėmis. Anksčiau Katalikų bažnyčia planavo jas atnaujinti nuo kitos savaitės, tačiau šis sprendimas sulaukė kritikos. „Solidarizuojamės su visais, kuriems šis laikas yra itin sunkus, ypač su ligoniais, gydytojais, slaugytojais“, – sakė Lietuvos vyskupų konferencijos vadovas Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.

Koronaviruso situacija:

* Per parą patvirtinti 2717 koronaviruso atvejai, mirė 27 žmonės. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad šiuo metu dar trūksta duomenų įvertinti pandemijos dinamiką, nes testavimo apimtys šventiniu laikotarpiu buvo sumažėjusios. Vyriausybė karantino sąlygas žada peržiūrėti sausio 17 dieną. 

* Paskelbta detali tvarka, kaip bus skiepijamos skirtingos visuomenės grupės. Persirgę asmenys skiepijami nebus, prioritetas teikiamas medikams ir didžiausios rizikos pacientams. Nacionalinis vėžio institutas sukritikavo sprendimą išskirti kraujo vėžio pacientus jiems suteikiant aukštesnį prioritetą nei sergantiems kitomis vėžio formomis. I. Šimonytė sako, kad tvarka gali būti peržiūrima ir koreguojama, bet esminių pokyčių tikėtis nereikėtų.

* Jungtinėse Valstijose antradienį mirė daugiau kaip 3,9 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių – daugiausiai per vieną dieną nuo pandemijos pradžios.

Parama druskininkiečiams. Vyriausybė siūlo skirti tikslines išmokas Europos Sąjungos sankcijų paveiktos Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojams, nusprendusiems palikti darbą šioje įstaigoje. Galutinį sprendimą turės priimti Seimas. Ateityje Vyriausybė žada paruošti detalesnę tvarką, kaip būtų elgiamasi su sankcijų sulaukusiais verslais.

Mokestinės lengvatos. Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė daugiau kaip 67 tūkst. įmonių sąrašą, kurioms mokestines pagalbos priemones taikys ateinantį pusmetį. Daugiau kaip 50 proc. įmonių mokestinės pagalbos priemonės yra pratęstos, jos buvo taikomos ir anksčiau. Sąrašas yra skelbiamas VMI interneto svetainėje.

Demokratų pergalė. Jungtinių Valstijų Demokratų partija trečiadienį laimėjo vieną iš dviejų mūšių Džordžijojos valstijoje dėl vietų Senate. Tai leido jiems priartėti prie tikslo užsitikrinti Kongreso aukštųjų rūmų kontrolę – tam jiems reikėtų pergalių ir dėl antrosios pozicijos. Partijos kandidatas Jonas Ossoffas paskelbė laimėjęs ir antrąją pergalę, tačiau to kol kas nepatvirtino nei vietos žiniasklaida, nei jo priešininkas respublikonas. Demokratams pelnius abi vietas, jie įgytų kontrolę abejuose Kongreso rūmuose.

Kinijos pozicija. Pasaulio sveikatos organizacija išsakė nusivylimą, kad Kinija dar nedavė leidimo atvykti jos komandai aiškintis pandemijos ištakų. Kinų pareigūnai nuo platesnių komentarų susilaiko, tik sako, kad leidimas bus patvirtintas „atlikus būtinas procedūras ir atitinkamai pasirengus“.

Kvotos moterims. Vokietijos koalicinė vyriausybė susitarė dėl įstatymo projekto, kad į biržos sąrašus įtrauktos įmonės, turinčios keturis ar daugiau vadovų, privalės į savo valdybas paskirti bent vieną moterį. Sprendimas grindžiamas tuo, kad savanoriškos bendrovių pastangos nepadėjo pašalinti lyčių nelygybės.

Kritika Europai. JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sukritikavo Europos Sąjungos pasiektą investicijų susitarimą su Kinija. „Mūsų vertinimu, tai yra silpnas susitarimas. Jis neapsaugos Europos darbuotojų nuo Kinijos komunistų partijos gruobuoniškumo“, – pareiškė M. Pompeo interviu „Bloomberg“.

Sulaikymai Honkonge. Honkonge pagal naująjį nacionalinio saugumo įstatymą sulaikyta daugiau kaip 50 žmonių. Skelbiama, kad tarp jų – ir JAV pilietis, dirbantis advokatų kontoroje. Europos Komisija paragino Kiniją paleisti sulaikytuosius ir užsiminė, kad jai gali būti įvestos naujos sankcijos dėl represijų. 

„Grammy“ ceremonija. Muzikos apdovanojimų „Grammy“ įteikimo ceremonija, turėjusi vykti sausio 31 dieną Los Andžele, dėl Kalifornijoje sparčiai plintančios koronavirusinės infekcijos COVID-19 buvo atidėta iki kovo.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite