Angle down Atgal

Svarbiausi savaitgalio įvykiai: Seimo vadovybė, koronavirusas, protestai Baltarusijoje

Pateikiama svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalga:

Koronaviruso situacija:

* Per šeštadienį ir sekmadienį Lietuvoje užfiksuota 2903 nauji koronaviruso atvejai, mirė 24 žmonės. Sekmadienio duomenimis, ligoninėse gydomi 1255 užsikrėtusieji COVID-19, 92 iš jų – reanimacijoje.

* Kas dieną nustatant po daugiau nei tūkstantį atvejų, Nacionalinis visuomenės sveiktos centras nespėja atlikti jų visų epidemiologinių tyrimų: šeštadienį neištirti buvo apie pusė visų naujų atvejų. Centras akcentuoja, jog vienas žmogus per dieną gali atlikti 4-6 tyrimus, o dalis prie neištirtų priskaičiuojamų atvejų į sistemą patenka naktį, kai epidemiologiniai tyrimai nevykdomi.

* Koronaviruso genomo tyrimą atliekantys Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai nustatė, jog pirmosios ir antrosios bangos sukėlėjai skiriasi, vienu metu įmanoma užsikrėsti keliomis koronaviruso atmainomis. Genomo tyrimai būtini siekiant sukurti vakciną, vaistus ar diagnostinius metodus.

* Lenkija šeštadienį užfiksavo didžiausią paros mirčių nuo COVID-19 skaičių nuo pandemijos pradžios – 548.

* Išrinktojo Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno suburto patariamojo komiteto dėl COVID-19 narys epidemiologas Michaelas Osterholmas sako, jog beveik visa Jungtinių Valstijų teritorija šiuo metu yra intensyvaus koronaviruso užkrato plitimo zona. Jis apgailestavo, kad kai kurie Amerikos gyventojai vis dar rimtai nevertina krizės. 

E. Pašilio karjera. Paaiškėjo, kad Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos atrinktai generalinio prokuroro Evaldo Pašilio kandidatūrai į Europos Sąjungos Bendrojo teismo teisėjus ir pateikė ją prezidentui Gitanui Nausėdai. Šiai kandidatūrai Vyriausybė bendru sutarimu pritarė ministrų kabineto posėdyje. Klausimas svarstytas kaip riboto naudojimo, apie šį Vyriausybės sprendimą ir teikimą institucijos informacijos neplatino.

Seimo vadovybė. Per pirmąjį naujojo Seimo posėdį penktadienį Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen išrinkta Seimo pirmininke. Jos pavaduotojais išrinkti konservatorius Jurgis Razma ir „darbietis“ Andrius Mazuronis. A. Mazuronio kandidatūrą Seimo vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen teikė kaip opozicijos atstovo, tačiau kitos opozicinės „valstiečių“ ir socialdemokratų frakcijos jos nepalaikė. Jie stebėjosi, kad į parlamento vadovybę teikiamas mažiausios opozicinės frakcijos atstovas, nors jai išvis nepriklausytų vicepirmininko pareigos.

Kariniai sraigtasparniai. Lietuva penktadienį pasirašė sutartį su Jungtinėmis Valstijomis dėl keturių karinių sraigtasparnių „Black Hawk“ įsigijimo. Pirmieji sraigtasparniai Lietuvą turėtų pasiekti 2024 metų pabaigoje.

Parama D. Trumpui. Apie 10 tūkstančių JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkų šeštadienį mitinge Vašingtone skandavo „Dar ketveri metai“ ir dėl prezidento pralaimėjimo rinkimuose kaltino sukčiavimą. Pro šalį su savo kortežu pravažiavo pats D. Trumpas. Jis sekmadienį tviteryje pareiškė, kad J. Bidenas laimėjo, nes rinkimai buvo suklastoti. Remiantis naujausiomis JAV televizijų prognozėmis, J. Bidenas yra užsitikrinęs 306 Rinkikų kolegijos narių balsus, o D. Trumpas – 232.

Kalnų Karabachas. Kalnų Karabache gyvenantys etniniai armėnai šeštadienį ruošdamiesi dalies ginčijamo regiono perdavimui Azerbaidžanui prieš pasitraukdami į Armėniją degino savo namus. Pagal šalių susitarimą, Azerbaidžanas teritorijos kontrolę perima sekmadienį. Per šešias savaites trukusius karinius veiksmus regione žuvo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių. Armėnija paskelbė, kad kare dėl Kalnų Karabacho žuvo 2 317 jos karių. Armėnijoje po prieštaringai vertinamo taikos susitarimo su Azerbaidžanu tęsiasi politinė suirutė, areštuotas ir premjero nužudymo rengimu apkaltintas opozicijos lyderis Arturas Vanecianas.

Protestai Baltarusijoje. Savaitgalį Baltarusijoje toliau tęsėsi protestai prieš autoritarinį lyderį Aliaksandrą Lukašenką. Sekmadienį pranešta apie mažiausiai 300 sulaikytųjų. Protestuotojai Minske rinkosi viename daugiabučio kieme, kurį opozicija praminė „Permainų aikšte“ arba „Permainų kiemu“, o pareigūnai šiurkščiai stūmė protestuotojus.

Neramumai Etiopijoje. Antrojoje pagal gyventojų skaičių Afrikos šalyje Etiopijoje per ginkluotą išpuolį prieš keleivinį autobusą nužudyti mažiausiai 34 žmonės. Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ anksčiau skelbė apie šimtus Tigrėjaus regione žiauriai nužudytų žmonių, čia vykstant karinei operacijai prieš regione veikiančias pajėgas. Tuo tarpu šio regiono lyderis sekmadienį prisiėmė atsakomybę už raketų paleidimą į kaimyninės Eritrėjos sostinės oro uostą.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite