Angle down Atgal

Svarbiausi pirmadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Karantinas:

* Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija pasiūlė pratęsti karantiną iki kovo pradžios. Ministrų kabinetas galutinį sprendimą turėtų priimti trečiadienį. Kitą savaitę Vyriausybė gali svarstyti karantino sušvelninimus, vėliau situaciją žadama peržiūrėti kas dvi savaites. Vyriausybės atstovai svarsto, kad nuo vasario vidurio galima būtų leista bendrauti dviem namų ūkiams, nuo vasario antrosios pusės svarstoma apie pradinukų grįžimą į mokyklas ir leidimą veikti ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko.

* Opoziciniai „valstiečiai“ pateikė savo koronaviruso krizės valdymo planą. Jie siūlo judėjimo ribojimus tarp savivaldybių taikyti tik prognozuojant didelius srautus, pavyzdžiui, artėjant Velykoms, leisti prekybą mažoms parduotuvėms ar paslaugų teikėjams, turintiems atskirą įėjimą iš išorės, kartu numatant reikalavimą reguliariai testuoti darbuotojus. 

Koronaviruso situacija:

* Lietuvoje nustatytas 541 naujas COVID-19 ligos atvejis, mirė 15 žmonių. Ligoninėse šiuo metu gydoma 1690 COVID-19 pacientų, 170 iš jų – reanimacijoje.

* Lietuvą pasiekė šeštoji farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 siunta – 25 tūkst. 740 dozių. A. Dulkio teigimu, esamas vakcinų tiekimas nėra pakankamas siekiant daugumą gyventojų paskiepyti iki vasaros vidurio.

* Atnaujintas prioritetinių grupių, skiepijamų nuo COVID-19 sąrašas: į jį įtraukti valymo, maisto tiekimo ir kitas paslaugas gydymo įstaigose teikiantys kitų įmonių bei įstaigų darbuotojai, vairuotojai, turintys sąlytį su COVID-19 pacientais, taip pat platesnis ratas įvairias socialines paslaugas teikiančių žmonių.

* JAV biotechnologijų įmonė „Moderna“ paskelbė, kad laboratoriniai tyrimai parodė, jog jos vakcina nuo COVID-19 apsaugo nuo koronaviruso atmainų, identifikuotų Jungtinėje Karalystėje ir Pietų Afrikoje.

* Austrijoje įsigaliojo reikalavimas visiems vyresniems nei 14 metų žmonėms viešajame transporte, parduotuvėse, vaistinėse ir ligoninėse  dėvėti FFP2 tipo respiratorius.

* Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas ruošiasi grąžinti draudimą atvykti į šalį daugumai ne JAV piliečių, buvusių Jungtinėje Karalystėje, Brazilijoje, Airijoje ir beveik visoje Europoje. Šie žingsniai bus atlikti ekspertams įspėjant, kad naujos, labiau užkrečiamos koronaviruso atmainos jau plinta Jungtinėse Valstijose.    

* Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras pranešė, kad jam buvo nustatyta COVID-19, jis sako jaučiantis lengvus simptomus.

Smarkus snygis. Pirmadienio pavakarę Lietuvos pietinius rajonus pasieks smarkus snygis, jis tęsis bent iki antradienio vakaro. Dėl stiprių vėjų laukia pūga, o naktimis formuosis plikledis. Sinoptikai įspėja, kad snygis gali pasiekti pavojingą lygį.

Pranešėjos statusas. Aplinkos apsaugos departamento direktorė Olga Vėbrienė pranešė, kad jai suteiktas pranešėjo statusas. Ji dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo elgesio kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, tačiau pranešimo turinio neatskleidžia. Tarp ministro ir O. Vėbrienės viešas konfliktas kilo, kai ši nušalino aplinkosaugininką, per atostogas S. Gentvilui pranešusį apie praėjusių metų pabaigoje Būtingės terminale išsiliejusią naftą.

Aleksejaus Navalno situacija:

Europos Sąjungos valstybių užsienio reikalų ministrai susitiko aptarti atsako į rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno areštą ir protestuotojų sulaikymą. Baltijos šalys ir Lenkija ragina įvesti sankcijas pareigūnams, atsakingiems už smurtą ir areštus. Jos taip pat nesėkmingai bandė įtikinti ES užsienio politikos vadovą Josepą Borrellį atsisakyti kelionės į Maskvą – jis ministrams pranešė, kad vizitas į Rusiją įvyks.

* A. Navalno bendražygiai paragino šį sekmadienį rengti naujas demonstracijas prieš Kremlių.

* Rusijos vadovas Vladimiras Putinas „smegenų plovimu“ pavadino A. Navalno tyrimą apie prezidentui netiesiogiai priklausančius prabangius rūmus Juodosios jūros pakrantėje. „Viską sukomponavo ir nusprendė visa šia medžiaga išplauti smegenis mūsų piliečiams“, – kalbėjo Rusijos vadovas nuotoliniame susitikime su studentais.

* Rusijos užsienio reikalų ministerija išreiškė protestą JAV ambasadai dėl pranešimų socialiniuose tinkluose, skatinančių demonstracijas, ir apkaltino Amerikos technologijų milžines kišantis į Rusijos vidaus reikalus.

Estijos politika. Estijos Reformų partijos pirmininkė Kaja Kallas ir Centro partijos lyderis Juri Ratas pasirašė koalicijos sutartį. 43 metų K. Kallas bus pirmoji moteris Estijos premjero pareigose.

Derybos. Graikija ir Turkija nusileido Europos Sąjungos ir NATO spaudimui ir pradėjo pirmąsias per beveik penkerius metus tiesiogines derybas dėl jų santykius ištikusios krizės, didinančios įtampą Viduržemio jūros rytinėje dalyje. Nesitikima, kad per susitikimą Stambule bus pasiektas didelis proveržis, tačiau šis susitikimas teikia vilčių dėl galimybės pataisyti Turkijos ir Europos Sąjungos santykius.

Kosminiai palydovai. Privati amerikiečių kosmoso bendrovė „SpaceX“ sekmadienį paleido raketą „Falcon 9“, nešusią rekordinį skaičių palydovų – 143, tarp jų ir lietuvių bendrovės „NanoAvionics“ sukurtas prietaisas. Jie buvo sėkmingai iškelti.

Teismas Švedijoje. Švedijoje prasidėjo dviejų kino kūrėjų, pažeidusių nuskendusio kelto „Estonia“ neliečiamumą, teismas. Filmuodama dokumentinį filmą komanda pasiuntė į keltą nuotolinio valdymo povandeninį aparatą, kuris aptiko didžiulę skylę laivo korpuse. Šis atradimas pakurstė abejones dėl oficialaus katastrofos tyrimo išvadų. 

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite