Angle down Atgal

Sutemus dairykitės po šiaurinį dangų: prasidėjo sidabriškųjų debesų sezonas

Sidabriškieji debesys nėra matomi bet kuriuo metu – jų sezonas tęsiasi kasmet nuo gegužės mėnesio pabaigos iki rugpjūčio mėnesio pradžios.

Sidabriškieji debesys yra ledo dulkių debesys, kurie formuojasi labai dideliame, maždaug 76–85 km. aukštyje, kosmoso pakraštyje, kuomet aukštutinėje atmosferoje vyraujančios temperatūros ir slėgis yra tam tinkami.

Kadangi jie formuojasi tokiame dideliame aukštyje, dėl to sidabriškieji debesys yra apšviečiami Saulės gerokai po jos nusileidimo už horizonto ir tuomet danguje galima išvysti švytinčius mėlynos ir baltos spalvos sūkurius, bangas ir verpetus.

Jų tarptautinis pavadinimas noctilucent tą ir reiškia: „nocti“ – naktis, „lucent“ – švytintis.

© Gintaras Stanelis | Sidabriškieji debesys, 2019 m. liepa | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.
© Gintaras Stanelis | Sidabriškieji debesys, 2019 m. liepa | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.

Visgi, sidabriškieji debesys formuojasi tik tada, kai visos sąlygos tam yra tinkamos. Be to, tokios sąlygos įmanomos tik vasaros mėnesiais ir net tada šis fenomenas įvyksta ne kiekvieną naktį.

Įspūdinga sidabriškųjų debesų išvaizda viliote vilioja daugybę dangaus stebėtojų, kurie žvalgosi šių debesų vasaros naktų metu.

Beje, labai gali būti, kad šiuos debesis jūs jau matėte, patys to net nenumanydami.

Kaip galima išvysti sidabriškuosius debesis?

Sidabriškųjų debesų stebėjimas yra paprastas ir, geriausioji žinia, visiškai nemokamas. Tam nereikia jokių prabangių teleskopų, žiūronų ar kamerų. Pora jūsų akių yra daugiau nei pakankama.

Visgi, žiūronų pora gali pasitarnauti ir padėti jums išvysti stulbinančias sidabriškųjų debesų detales ir struktūras, kurios gali būti nepastebimos žiūrint plika akimi.

Kad išvystumėte šiuos debesis dangus neturi būti visiškai tamsus, nes jei tik sąlygos jų formavimuisi bus tinkamos, šis reiškinys bus matomas ir iš jūsų namų kiemo ar stebint per miegamojo langą, svarbiausia tik atsisukti veidu į šiaurę.

Sidabriškieji debesys įprastai ima rodytis apie vidurnaktį, kuomet vasaros nakties dangus yra tamsiausias, kiek tik yra įmanoma tokiu metų laiku.

Steve Marsh / BBC Sky at Night Magazine
Steve Marsh / BBC Sky at Night Magazine

Vis dėlto, kitaip nei šiaurinės pašvaistės, kurios šiuo metu jau gali būti prognozuojamos kelių dienų paklaida, o tam pasitarnauja Saulės stebėjimo palydovai bei observatorijos, sidabriškųjų debesų pasirodymas negali būti numatomas daugiau nei kelios valandos iki jų, rašo skyatnightmagazine.com.

Taip yra dėl to, kad jų susiformavimą lemiančios sąlygos yra ypatingai specifiškos ir egzistuojančios tik trumpus laiko periodus.

Praeityje, sidabriškų debesų gaudytojams nebūdavo jokios kitos išeities, kaip tik kiekvieną giedrą vasaros naktį viltis, kad šiauriniame danguje ims ir pasirodys šie įspūdingi debesys.

Visgi, labai dažnai sidabriškieji debesys taip ir nepasirodydavo, į neviltį varydami visus entuziastus.

Šiandien sidabriškųjų debesų stebėtojai jau seka palydovines nuotraukas ir duomenis, analizuoja sąlygas aukštutinėje atmosferoje, kurios tą vakarą gali būti tinkamos šių debesų susiformavimui.

Savaime suprantama, tam pasitelkiami ir socialiniai tinklai, kur kiti sidabriškųjų debesų stebėjimo entuziastai skuba pranešti jei tik kažkuriame regione prasideda jų pasirodymas.

Kaip reikėtų pasiruošti sidabriškųjų debesų pasirodymui?

Visų pirma, teks nemiegoti. Nėra jokio reikalo eiti laukan iki pat 23.30 val., nes tuo metu dangus paprasčiausiai nebus pakankamai tamsus, kad jame būtų galima tikėtis išvysti sidabriškuosius debesis, net jei jie ten ir egzistuotų.

Tuomet, jei tik dangus yra pakankamai giedras, šiltai apsirenkite, pasiimkite žiūronus ir kamerą (jei tik turite) ir išeikite į lauką.

Jei iš savo namų kiemo turite pakankamai gerą šiaurinio dangaus vaizdą, tuomet niekur toliau eiti ir nereikia, tačiau kaip ir šiaurinių pašvaisčių stebėjimo atvejais, žemesnis, plokštesnis ir mažiau pridengtas šiaurinis horizontas didina tikimybę išvysti kažką įspūdingo.

O kas tuomet? O tada jau laukite. Sidabriškieji debesys arba pasirodys, arba ne.

© Gintaras Stanelis | Sidabriškieji debesys, 2019 m. liepa | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.
© Gintaras Stanelis | Sidabriškieji debesys, 2019 m. liepa | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.

Kaip atrodo sidabriškieji debesys?

Jeigu sidabriškieji debesys pasirodo, pirmiausia išvysite kažką, kas atrodo lyg pora auksinės ir baltos spalvos debesų juostų, susiformavusių žemai šiauriniame danguje, savo išvaizda primenančių tolimus orlaivių paliktų garų pėdsakus.

Kaip ir meteorų srauto stebėjimo atveju, likite lauke kiek tik įmanoma ilgiau. Nėra retas atvejis, kad debesų pasirodymas išsisklaido it jo net būtų buvę ir tuomet sugrįžta dar ryškesnis bei įspūdingesnis.

Tačiau jei jau jus lydi sėkmė, dangui tamsėjant šie švytintys ruožai darysis vis ryškesni ir aukštesni, o jų spalva darysis labiau mėlynai balta, o nebe auksinė.

Galite išvysti ir keletą plunksninių mėlynos ir baltos spalvų plotų. Jei juos matote, tuomet jūs stebite sidabriškuosius debesis.

Ko tuomet dar belieka laukti? Šios vienišos kelios auksinės ir baltos juostos išsikeros į elektrinės mėlynos spalvos arkas ir verpetus, kurie iš lėto plis į rytus bei vakarus.

Šiam reginiui plečiant savo aukštį bei ryškumą, jis įgaus vis naujas struktūras bei formas. Jūs šiauriniame danguje išvysite sidabriškų debesų kilpas, garbanas ir verpetus.

Vietomis taip pat galima išvysti plokščias, plunksnines sidabriškųjų debesų dalis, pasižyminčias išskirtiniais kryžminiais raštais.

Kartais sidabriškųjų debesų pasirodymas išsivysto į audrą, apimančią pusę dangaus. Jei nutiko taip, kad papuolėte į vieną iš jų, tuomet jums tai tikrai bus ypatinga ir, tuo pačiu, labai ilga naktis, nes šis reginys gali stiprėti ir dangų iki pat rytinio horizonto užlieti iki pirmos brėkštančios aušros.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite