Angle down Atgal

Škvalas net ąžuolą ištaškė

Jei pavasarį lietuviai keiksnojo kaip gailintį lietaus, tai vasaros pradžioje vandens iš dangaus jau turime pakankamai. Nuo birželio 7-osios liūtys kraštą prausia negailėdamos nei vėjo, nei perkūnijos su žaibais. Skęsta žmonių daržai, apsemti rūsiai, plaukia gatvės ir kiemai. Sinoptikams nežadant nieko gero, gyventojai su nerimu dairosi į besiniaukstantį dangų...

Stichija naktį. J. Rezlerienės nuotr.
Stichija naktį. J. Rezlerienės nuotr.
Palomenėje krušos metu krito didžiuliai ledo kristalai. L. Čėsnienės nuotr.
Palomenėje krušos metu krito didžiuliai ledo kristalai. L. Čėsnienės nuotr.

Žaibas ištaškė galingą ąžuolą Kaip „Atspindžiams“ sakė Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Viktoras Jocius, galingas vėjas daugelyje rajono vietų aplaužė medžių šakas, kas tokiu oru – normalus reiškinys. O štai Žiežmarių apylinkės seniūnijos Kibučių kaimo kapinaitėse žalos pridaryta nemažai. Čia žaibas trenkė į galingą ąžuolą.

– Medis tiesiog taškyte ištaškytas, reikėtų pamatyti, - kalbėjo V. Jocius. Griūdamas medis bei jo nuolaužos gerokai apgadino ir šalia esančius kapus. – Pagal Vyriausybės patvirtintus kriterijus, žalos nėra padaryta tiek, kad būtų galima skelbti ekstremalią situaciją, tačiau nuostolių yra. Apsemtos Civilinės saugos patalpos Gedimino gatvėje, Kaišiadorių PSPC, jau nekalbant apie privačius gyventojų namus, kur žmonės nespėja iš rūsių semti vandens.

Stebime situaciją, renkame duomenis, - sakė vyresnysis specialistas civilinei saugai Rimas Kiselys. Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Linas Lazauskas minėjo, jog labiausiai nuo praėjusį savaitgalį prasidėjusių liūčių bei škvalo nukentėjo Palomenės ir Kaišiadorių teritorijos – čia daugiausiai apsemtų laukų, pasėlių. Tie ūkininkai, kurie pasėlius apsidraudę, galės pretenduoti į draudimo bendrovių numatytas išmokas. Pasak vedėjo, į skyrių skambinantys gyventojai daugiausiai skundžiasi apsemtais kiemais, šiltnamiais, smarkiai nukentėjusiomis bulvėmis.

– Sprendžiame, kokių priemonių imtis, kad ateityje nuo liūčių žmonės nukentėtų kuo mažiau, - kalbėjo vedėjas. Seniūnai apžiūri kelius Žaslių seniūnė Gintarė Stankevičienė praėjusį pirmadienį sakė, kad kol kas negavusi nei vieno skundo ar pagalbos prašymo. Negirdėjusi apie didesnius nuostolius patikino ir Žiežmarių seniūnė Edita Kerdokienė.

–Be abejo, žmonės supranta, kad esant tokiam stipriam lietui be nuostolių ar nepatogumų neapsieiname. Žiežmariuose labiausiai plaukė Kauno gatvė, čia vanduo kone apsėmė naują Kebabų kioską, gatvę ir kiemus nuo lietaus vandens gelbėjo „Kaišiadorių vandenys“ darbuotojai“, - sakė E. Kerdokienė. Nemaitonyse, pasak seniūnės Vaidos Balčienės, liūtys pridarė eibių kai kuriuose keliuose. – Kelio danga paplauta važiuojant link Vaitkūnų, Butkiškių.

Labiausiai gaila kelio į Mičiūnus, kurį Tėvo tėvo dienos išvakarėse buvome naujai pagreideriavę, - kalbėjo seniūnė. – Kai kur greideriavimo darbus dar tik planavome, tad dabar iš karto taisysime lietaus pridarytas eibes. Palomenės seniūnas Alvydas Kazlauskas, apžiūrėjęs savo valdas, lengviau atsiduso: – Bent jau keliai kol kas visi pravažiuojami, - praėjusį antra dienį sakė jis, spėjęs apžiūrėti Zūbiškes, Rusius, Šilonis, Neprėkštą bei kitus seniūnijos kaimus.

A. Kazlauskas pasidžiaugė, jog šį pavasarį problematiškiausios kelių vietos buvo išpiltos skalda, kuri sutvirtino dangas ir neleido liūčiai jų išplauti. – Tačiau jei taip pils visą savaitę, sunku pasakyti, kaip atlaikysime, - nelinksmai mąstė seniūnas. Palomenės seniūnijoje labiausiai nukentėjo gyventojų kiemai ir daržai, kurie, pasak seniūno, tiesiog plaukte plaukė, stambūs krušos kristalai nuniokojo augalus. Kadangi nei Palomenėje, nei Beloniškėse nėra lietaus kanalizacijos, kaimai po liūties virto Venecija...

Tuo, kad keliai kol kas pravažiuojami, antradienio rytą pasidžiaugė ir Kruonio seniūnas Audrius Slavinskas. – Nėra taip, kad viskas gerai – vietomis užteks pagreideriuoti, vietomis teks paprofiliuoti griovius, nubėgimus, - ką reikės padaryti po liūčių skaičiavo seniūnas. Daugybe vandens telkinių garsėjančioje seniūnijoje dabar ženkliai atsigavę anksčiau net ir pradėję sekti upeliai, kai kurie jų jau nebetelpa savo vagose, semia laukus. – Bulves kruša apkapojo taip, kad vietomis net šaknys matosi, - apie kitus nuostolius kalbėjo A. Slavinskas.

Žmonės gaili dažų ir... medaus Į Kaišiadorių turgavietę su vasaros daržovėmis susirinkę prekiautojai liūdnai prognozavo, jog ateityje, ko gero, nelabai bus ką ir atvežti: labiausiai nukentėjo svogūnai, kuriuos liūtys tiesiog išplovė, kruša sukapojo agurkų, kitų daržovių lapus, išlaužytos ir smarkiai apsemtos bulvės. Bitininkas iš Domeikiemio apgailestavo, jog šiemet gana prastas medaus derlius: lyjant lietui bitelės tūno aviliuose ir baigia suvalgyti, ką pačios saulėtomis dienomis buvo į juos prinešę. Belieka džiaugtis tik tuo, jog kol kas nė viename kaime ar miestelyje neįsisuko uraganas, liko sveiki stogai ir pastatai... Draudimo išmokos – didžiulės Nors praėjusio sekmadienio ir pirmadienio orai neprilygsta kovo mėnesio stichijai „Laura“, pasak „Lietuvos draudimo“ pranešimo spaudai, dėl žalos draudimo išmokų nukentėjo daugiau nei 3200 bendrovės klientų. „Daugiausiai pranešimų gaunama iš centrinės Lietuvos, nukentėjo Kauno miestas ir Kauno rajonas, Kėdainių, Jurbarko ir Kaišiadorių rajonai“, - rašoma AB „Lietuvos draudimas“ pranešime.

Planuojama, jog bus atlyginta apie pusę milijono eurų nuostolių. Dėl praėjusio pirmadienio liūties padarytų nuostolių į „Lietuvos draudimą“ kreipėsi 500 klientų, apie 150 nukentėjo nuo sekmadienio audrų. Ypatingai daug darbų siautėjant vėjo ir vandens stichijai tenka UAB „Kaišiadorių vandenys“. Apie tai skaitykite antradienio „Atspindžiuose“.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite