Angle down Atgal

Skaitmeninio raštingumo mokymai bibliotekose: sužinoti, išbandyti, suprasti

„Kai pirmą kartą atėjau į skaitmeninio raštingumo mokymus, atrodė, kad ne tik nieko nemoku, bet niekada ir neišmoksiu, – šypsosi Laimutė Taralienė (62 m.), projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymų dalyvė. „Dabar suprantu, kad be reikalo bijojau, viskas išmokstama. Tad kasdien nekantriai laukiu mokymų, - pridūrė Laimutė.

Panašia patirtimi galėtų pasidalinti ne vienas projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymų dalyvis. Daugeliui iš jų mokymai suteikia praktinių žinių, kaip naudotis skaitmeniniu įrenginiu, kaip pirkti, mokėti mokesčius, bendrauti ir bendradarbiauti internetu. Jau daugiau nei 20 tūkstančių Lietuvos gyventojų dalyvavo viešosiose bibliotekose vykstančiuose mokymuose, o iki projekto pabaigos planuojama apmokyti ne mažiau nei 100 tūkstančių suaugusiųjų, vyresnių nei 18 metų.

Viešosiose bibliotekose gyventojai gali mokytis ne tik skaitmeninio raštingumo pradmenų, bet ir gilinti jau turimas žinias ir įgūdžius. Yra net 9 programos, kuriose gali dalyvauti pradinių žinių turintys dalyviai: „Būk aktyvus, unikalus ir verslus“, „Efektyvus laiko planavimas ir bendravimas“, „Atsakingas turinio skelbimas internete ir saugus naršymas“, „Inovatyvus savęs pristatymas“, „Skaitmeninių nuotraukų apdorojimas ir saugus dalijimasis“, „Pristatymų rengimas“, „Valstybės paslaugos internetu kiekvienam“, „Sumaniau apsipirkime ir atsiskaitykime internetu“, „Planuokime laisvalaikį internetu“. Tikimasi, kad kiekvienas suaugusysis, nepriklausomai nuo jo turimos skaitmeninės patirties, atras sau aktualią mokymosi temą. Išsami informacija apie kiekvieną programą skelbiama https://mokymai.vipt.lt/

„Į skaitmeninius mokymus renkasi skirtingo amžiaus, socialinės padėties lankytojai, kurių ir poreikiai yra skirtingi,“ – pasakoja Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė. „Tačiau visi čia atėję įgyja skaitmeninių įgūdžių, kurių anksčiau neturėjo. Kadangi kompetentingos ir profesionalios lektorės mokymus veda net trijose vietose – Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27), Lieporių filiale (Tilžės g.) ir „Saulės“ filiale (K. Korsako g. 10) – šiauliečiams labai patogu pasirinkti mokymų vietą arčiau namų. Tad mokymų dalyviai, įgiję kompiuterinio raštingumo pagrindų, bendrauja su svetur išvykusiais artimaisiais, socialiniuose tinkluose susiranda senų draugų (klasės draugų, kurių nematė 30 metų) domisi darbo biržos pasiūlymais, pateikia gyvenimo aprašymus Užimtumo tarnybos puslapyje. Žinomi keli atvejai, kai dalyviai mokymuose išmokę teikti gyvenimo aprašymus, juos pateikė ir taip sulaukė darbo pasiūlymų. Drąsesni naudojasi e-bankininkyste ir e-prekyba, paįvairina savo laisvalaikį žiūrėdami kino filmus internete ar tiesiog klausydamiesi muzikos. Mokymuose dalyvaujantys žmonės ypač džiaugiasi sužinoję, jog mokymams pasibaigus, jie ir toliau bibliotekoje gali konsultuotis,“ – teigia direktorė.

„Į mokymus ateina visiškai nemokantys naudotis internetu ir namuose neturintys kompiuterio asmenys. Tad mokymų pradžioje būna labai nedrąsūs, vis bijo ką nors sugadinti, tačiau jau pasibaigus mokymų kursui būna atsipalaidavę, supranta, kad kompiuteris nėra tas nesuprantamas daiktas, kurio reikia bijoti,“ – patirtimi dalijasi mokymų lektorės Regina, Eglė ir Ilona. „O štai organizuojant kursus pažengusiems, susirinkusieji susipažįsta su nuotraukų skenavimu, redagavimu, nuotraukų įkėlimu į GoogleDrive. Besimokantieji džiaugiasi akivaizdžia nauda, kad nebereikia įsigyti atmintukų, kurie greitai pasimeta. Nuotraukų apdorojimas ir saugus dalijimasis internete – pati populiariausia pažengusiųjų tema,“ – priduria lektorės.

Kviečiame ir Jus užsiregistruoti į mokymus! Registruokitės telefonu 8 620 20 961, e. paštu mokymai@vipt.lt arba atvykite į Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyrių (Aido g. 27), Lieporių filialą (Tilžės g. 36) ir „Saulės“ filialą (K. Korsako g. 10).

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Skaitmeninio raštingumo mokymus organizuoja asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su partneriais UAB „Baltijos kompiuterių akademija”, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir VŠĮ „Informacinių technologijų institutas”.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite