Angle down Atgal

Šiauliečiai raginami skiepytis nuo pneumokokinės infekcijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento (NVSC Šiaulių departamentas) specialistai atkreipia dėmesį, kad gydymo įstaigose rizikos grupėms priklausantys asmenys turi galimybę nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.

Pneumokokinė infekcija – pavojinga vaikams ir vyresnio amžiaus asmenims

Pneumokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, galinti sukelti įvairias ligas, dažniausiai, vidurinės ausies ir plaučių uždegimą, rečiau – sinusitą, meningitą, širdies raumens uždegimą ir kitas ligas.

Pneumokokine infekcija užsikrečiama lašiniu būdu per orą, esant glaudžiam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju arba sergančiuoju. Apie 5–10 proc. sveikų suaugusiųjų asmenų ir net apie 20–40 proc. vaikų gali nejusti jokių klinikinių simptomų ir būti pneumokokų nešiotojais. Pneumokokinė infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų, tačiau dažniausiai infekcija pasireiškia staigiu karščiavimu, stipriu skausmu krūtinės srityje, kosuliu, dusuliu.

Didžiausia rizika susirgti – mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms (vyresni nei 65 m. amžiaus), įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantiems ligoniams bei asmenims, turintiems susilpnėjusį imunitetą. Ligą taip pat gali išprovokuoti: peršalimas, pervargimas, stresinės situacijos, virusinės kvėpavimo takų infekcijos ir kt. Dažnai ligos sukėlėjas būna plaučių uždegimo priežastimi persirgus gripu.

Rizikos grupėms priklausantys asmenys skiepijami nemokamai

Efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Nuo 2015 m. gruodžio 1 d. Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms priklausantys asmenys pneumokokine vakcina skiepijami nemokamai. Nuo 2018 m. sausio 1 d. suaugusiųjų pneumokokinės infekcijos rizikos grupių sąrašas buvo papildytas naujomis rizikos grupėmis. Atkreipiame dėmesį, kad rizikos grupėms priklauso ir valstybės lėšomis kompensuojama vakcina skiepijami:

● Vaikai (2–18 metų amžiaus) sergantys: bronchų astma; cistine fibroze; bronchektazine liga; cerebriniu paralyžiumi; mioneuralinių jungčių ir raumenų ligomis; cukriniu diabetu; navikais; lėtinėmis inkstų ligomis; lėtinėmis kepenų ligomis; ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti; vaikai su kochleariniais implantais; turintys įgimtas širdies ydas; vaikai, kuriems atliekama hemodializė ar peritoninė dializė; esant imunosupresinėms būklėms.

● Suaugę asmenys sergantys: lėtine inkstų liga; nefroziniu sindromu; navikais; reumatinėmis ligomis; kepenų fibroze ir ciroze; ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti; lėtine obstrukcine plaučių liga; cukriniu diabetu; asmenys, kuriems atliekama dializė ar peritoninė dializė; po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos; po parenchiminių organų transplantacijos; asmenys su kochleariniais implantais; asmenys, kuriems nustatyta hiposplenizmas ar įgimta asplenija; kuriems nustatytas cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas; kuriems nustatyta jatrogeninė imunosupresija; asmenys, kuriems nustatytas imunodeficitas su vyraujančiais antikūnų pakitimais arba kiti imunodeficitai.

Norintys pasiskiepyti – kreipkitės į šeimos gydytoją

2016–2017 m. Šiaulių apskrityje nuo pneumokokinės infekcijos buvo paskiepyti 1 903 rizikos grupėms priklausantys asmenys, iš jų – apie 58 proc. suaugusių asmenų ir 43 proc. vaikų. Didžiąją dalį iš visų paskiepytų suaugusių asmenų sudarė asmenys, sergantys navikais (59 proc.) ir reumatinėmis ligomis (21 proc.), iš visų paskiepytų vaikų – vaikai, sergantys bronchine astma (73 proc.) ir vaikai, turintys įgimtas širdies ydas (14 proc.).

Primename, kad asmenys, norintys pasiskiepyti, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Raginame gyventojus būti aktyviais ir atvykus pas savo šeimos gydytoją vizitui, klausti apie galimybę pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite