Angle down Atgal

Savaitgalį Biržuose šurmuliavo tradicinė Biržų miesto šventė „Biržai – sostinė mano“

Biržų miesto šventei skirti renginiai prasidėjo ketvirtadienį (liepos 30 d.) festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ grigališkojo choralo kursų dalyvių baigiamuoju koncertu – giedojimu šv. Mišių liturgijoje Biržų šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.

„Portfolio“ meno galerijoje buvo atidaryta Viktoro Paukštelio tapybos „Ornitologo sapnas“ ir Mindaugo Ilčiuko unikalios paukščių plunksnų kolekcijos paroda.

Antrąją šventės dieną, penktadienį, biržiečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į Biržų krašto muziejų „Sėla“, kuriame buvo atidaryta Arūno Kulikausko fotografijų paroda „Jonas ir jo filmų kadrai“. Parodoje eksponuojami Jono Meko portretai ir jo kurtų filmų sustabdyti kadrai. Atidarymo metu A. Kulikauskas dalijosi atsiminimais apie savo pirmųjų metų patirtis emigracijoje, pažintį su Jonu Meku, jų bendrus kūrybinius projektus, pašnekesius.  

Parodos atidaryme dalyvavusi mero patarėja Astra Korsakienė dėkojo kūrėjui už galimybę žvelgiant į jo darbus pamatyti, kokia įvairiapusiška buvo Jono Meko asmenybė bei Biržų krašto muziejui „Sėla“ už biržiečiams pristatomas ir eksponuojamas žinomų ir pripažintų menininkų parodas. 

Po parodos atidarymo biržiečiai ir miesto svečiai skubėjo į Rugilės Audenienės knygos „Vojaĝo“ pristatymą, vykusį Biržų pilies arsenale. Tai pirmoji iš Biržų kilusios žurnalistės, rašytojos knyga. „Viršelyje pavaizduoto nupjauto medžio kamieno rievės yra tarsi knygoje aprašytų žmonių gyvenimai. Ne kiekvienas autorius turi drąsos pasakoti savo giminės kelių kartų istoriją, kad ir romane. Ačiū Jums ir sėkmės kūrybiniame kelyje“, – sveikindama autorę su pirmąja išleista knyga kalbėjo mero pavaduotoja. 

Biržų šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje ir penktadienį skambėjo festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ dalyvių – vokalinio ansamblio „Ignis“ atliekami kūriniai, o Biržų kultūros centras teatro gerbėjus pakvietė į Boriso Dauguviečio mėgėjų teatro spektaklį „Valiusei reikia Alekso“. Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas dėkodamas mėgėjų teatro aktoriams sakė: „Ačiū Jums už įdomiai bei įtaigiai papasakotą istoriją, atskleistus personažus ir padovanotas geras emocijas. Sėkmės, kūrybinio įkvėpimo, nesenkančio entuziazmo Jums, brangūs Boriso Dauguviečio mėgėjų teatro aktoriai“.

Saulei nusileidus į Biržų pilies kiemą rinkosi visi norintys panaktinėti ir pažiūrėti kiną po atviru dangumi. Žiūrovams buvo rodomas kino filmas „Šuns tikslas II“.

Trečioji, pagrindinė Biržų miesto šventės „Biržai – sostinė mano“ diena (šeštadienis) prasidėjo šventine muge J. Janonio aikštėje.

Turizmo informacijos centrai, atvykę iš visos Lietuvos, įsikūrė specialiai miesto šventei įrengtoje Turizmo gatvėje ir visus kvietė „pasinerti į Lietuvą“.

„Portfolio“ meno galerijoje pašnekesiui pakvietė filosofas Liutauras Degėsis, paskaitęs savo šmaikščias esė ir samprotavęs tema „Supranti, kad supratęs – galėjai suprasti kitaip“. Pašnekesiuose dalyvavo ir Biržų rajono savivaldybės meras V. Jareckas bei mero pavaduotoja A. Korsakienė. Tuo tarpu Biržų pilies kieme vyko Jėgos ir ištvermės varžybos, užsukti į pilies kieme įsikūrusią sanatoriją kvietė Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga, tautodailininkai pristatė savo darbus, kuriuos buvo galima įsigyti, o Biržų jaunimas kvietė parašyti idėją Biržams ir pakabinti ją ant specialiai tam „pasodinto“ medžio.

Po pietų Biržų pilies kieme prasidėjo iškilminga Biržų miesto šventės „Biržai – sostinė mano“ atidarymo ceremonija. Jos pradžią paskelbė Lietuvos kariuomenės orkestras. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Biržų rajono savivaldybės vadovai, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Biržų rajono savivaldybės garbės piliečiai, Lietuvos žurnalistų sąjungos atstovai ir kiti garbūs svečiai. Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Biržų rajono savivaldybės meras V. Jareckas. „Džiaugiuosi, kad ir šiemet visus mylinčius Biržų kraštą sukvietė tradicinė Biržų miesto šventė „Biržai – sostinė mano“. Šventiniai renginiai yra puiki proga susitikti, pabendrauti (žinoma, laikantis visų būtinų saugumo priemonių ir rekomendacijų), pasidžiaugti Biržų krašto žmonių kūryba, išmone, darbais. Tikiuosi, kad Biržų miesto šventė ir jos metu vykstantys renginiai į kiekvieno mūsų kasdienybę įneš gaivaus vėjo ir dovanos smagių akimirkų“, – kalbėjo meras. LR Seimo narių vardu kalbėjo Seimo narys Audrys Šimas, o sveikinimo žodį Biržų rajono savivaldybės garbės piliečių vardu tarė Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas.

Atidarymo ceremonijos metu poetui, publicistui, fotomenininkui, 56-ojo „Poezijos pavasario“ Maironio premijos laureatui Aliui Balbieriui už aktyvią kūrybinę veiklą, kultūros puoselėjimą ir populiarinimą bei Biržų krašto garsinimą buvo įteiktas Mero padėkos raštas. Antano Macijausko premiją žurnalistams Lilijai Valatkienei ir Vytautui Jonui Juškai įteikė atidarymo ceremonijoje dalyvavusi Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Audronė Nugaraitė ir Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Taip pat buvo apdovanoti Vinco Kudirkos, Vytauto Gedgaudo, Mato Šalčiaus premijų laureatai. Atminimo dovanas, Biržų miesto medalius laureatams įteikė ir LR Seimo narys Viktoras Rinkevičius.

Pasibaigus oficialiai šventės atidarymo ceremonijai žiūrovus linksmino mėgėjų meno kolektyvų pasirodymai, o vaikus šokti ir dūkti kvietė „Trys draugai“.

Vakarinė šventės programa parsidėjo Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamomis melodijomis, vėliau į sceną žengė grupė „Sare Roma“. Ją pakeitė Monika Liu su grupe, o finaliniu tapęs Sauliaus Prusaičio ir grupės pasirodymas abejingu nepaliko nė vieno. Šventę vainikavo lazerinės projekcijos ir įspūdingi šventiniai fejerverkai.

Sekmadienis, ketvirtoji Biržų miesto šventės diena, prasidėjo šv. Mišiomis Šv. Jono Krikštytojo ir Pamaldomis evangelikų reformatų bažnyčiose už Biržus ir biržiečius. Lygiai vidurdienį visus haiku kūrėjus ir gerbėjus į Biržų pilies II aukšto arkadą sukvietė „Biržų haiku“ konkurso baigiamasis renginys „Baisumas ir grožis“. Renginyje dalyvavusi mero pavaduotoja A. Korsakienė dėkojo konkurso organizatorei Rugilei Audenienei, sveikino susirinkusius kūrėjus bei haiku gerbėjus. Specialus Biržų rajono savivaldybės prizas buvo įteiktas Martynai Gražinytei už intelektualų, jausmingą ir viltingą kūrinį.

Baigiamuoju Biržų miesto šventės „Biržai – sostinė mano“ akordu tapo „Portfolio“ meno galerijoje vykęs profesorės, pianistės, operos solistų trenerės Ramintos Lampsatytės knygos „Marijona stebuklų šalyje“ pristatymas bei jo metu vykęs autorės į Biržus kartu vykti pasikviestų atlikėjų (iš Argentinos ir Izraelio) koncertas.

Biržų rajono savivaldybės informacija

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite