Angle down Atgal

Sausros subrandintas kainas pamatysime rudenį

Dėl sausros mažesnis derlius augina grūdų supirkimo kainas, dėl to rudenį, tikriausiai, brangs miltai ir miltiniai gaminiai, o dėl brangstančių pašarų - ir mėsa.

Kaip Eltai teigė maisto pramonės įmonių grupės „KG Group“ atstovai, šiuo metu vertinama situacija ir ieškoma galimybių galutiniam vartotojui skirtų produktų - miltų, jų mišinių, šviežios paukštienos bei jos gaminių - kainų augimą išlaikyti kiek įmanoma mažesnį. Tačiau vis tiek akivaizdu, kad grūdų supirkimo kainų augimas ir derliaus struktūra diktuoja neišvengiamus pokyčius.

Pasak „KG Group“ atstovų, miltų savikainoje grūdų kaina sudaro net 90 proc., o naujojo derliaus miltai prekybos vietose paprastai pasirodo rugsėjo-spalio mėnesiais.

„Kol kas tiksliai prognozuoti miltų kainų negalime - vasarinių kviečių derliaus nuėmimas nėra baigtas“, - rašoma atsakymuose Eltai.

Grūdų kaina kai kuriuose duonos gaminiuose sudaro 70-90 proc. galutinio gaminio savikainos. Pašarų kaina šviežios mėsos savikainoje - iki 70 proc.

„Kalbant apie pašarus paukščiams ar galvijams būtina akcentuoti, kad jų kaina priklauso ne tik nuo kviečių, bet ir nuo kukurūzų, sojos rupinių kainų, o šių žaliavų kainų tendencijos dėl vienų ar kitų priežasčių taip pat nėra palankios“, - pabrėžia „KG Group“ specialistai.

Pasak jų, pastaraisiais metais grūdų supirkimo kainoms reikšmingą įtaką daro keli veiksniai. Sudėtingos oro sąlygos praėjusių metų vasarą ir rudenį gerokai apsunkino žieminių kviečių sėją, pasėlių dygimą, šaknijimąsi. Praėjusiais metais pasėta rekordiškai mažai žieminių kviečių. Šių metų sausra taip pat sumažino tiek vasarinių, tiek ir žieminių kviečių derlių. Nors grūdų dėl sausų ir karštų orų baltymingumas, glitimo kiekis nėra itin blogas, patys grūdai yra smulkesni, jų prikuliama mažesni kiekiai.

Be viso to, anot „KG Group“ atstovų, kainų augimui didžiausios įtakos turi nepalankios tendencijos grūdus eksportuojančiose šalyse.

Rusijoje derlius mažiausias per pastaruosius trejus metus, Vokietijoje ir Lenkijoje jis bent 15 proc. mažesnis nei pernai, Prancūzijoje - nuostoliai siekia iki 10 proc. Švedijoje ir Danijoje derliaus kritimas toks didelis, kad šios, paprastai grūdus eksportuojančios valstybės, šiemet juos importuos. Pietų Europos šalyse - Rumunijoje, Bulgarijoje ir Ukrainoje - derliaus nuėmimą apsunkino gausios liūtys šią vasarą.

„Visos šios sąlygos darė įtaką kainų augimui biržoje. Lietuva yra grūdus eksportuojanti valstybė, todėl mes grūdus iš ūkininkų superkame artima biržos kainai. Reikia atkreipti dėmesį, kad nepalankios rinkos tendencijos veiks produktų kainas visame regione - ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Latvijoje“, - sakoma „KG Group“ komentare Eltai.

ELTA primena, kad dėl lietingos praėjusių metų vasaros ir šių metų sausros „KG Group“ prognozuoja iki 20 proc. mažesnį derlių, kuriame dominuoja kiek žemesnės nei įprasta kokybės - trečios klasės kviečiai.

Vis dėlto bendrovė „Kauno grūdai“ šiemet planuoja supirkti panašų kaip ir pernai lietuviškų grūdų kiekį - apytiksliai 500 tūkst. tonų, iš jų - iki 40 proc. derliaus nuėmimo laikotarpiu.

Pasak kompanijos atstovų, supirkimo procesą daugelyje Lietuvos regionų spartina javapjūtės metu vyravę sausi orai, todėl grūdai priimami sparčiau nei pernai.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite