Angle down Atgal

SADM iš esmės pritaria siūlymui dėl 13-osios pensijos, tačiau siūlo jį tobulinti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) iš esmės pritaria buvusių Seimo narių Vandos Kravčionok ir Zbignevo Jedinskio siūlymui mokėti 200 eurų dydžio 13-ąją pensiją, tačiau siūlo projektą tobulinti.

SADM parengtoje išvadoje, kurią Vyriausybė turėtų svarstyti kitą savaitę, siūloma reguliavimą nustatyti ne Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatyme, o naujame įstatyme, nes skiriasi tikslai.

„Vienkartinė išmoka buvo skirta sušvelninti neigiamas COVID–19 pasekmes, o kasmetinė 13-oji pensija – mažinti socialinę atskirtį. Taip pat galėtų būti pažeisti teisėti lūkesčiai į vienkartinę išmoką tų asmenų, kurie pensiją ar šalpos išmoką pradėjo gauti 2020 metų rugsėjo ar vėlesnį mėnesį”, – teigia ministerija.

SADM taip pat siūlo nustatyti diferencijavimo pagal gaunamų pajamų dydį mechanizmą ir numatyti, kada ji nebūtų skiriama – apie 90 tūkst. asmenų, pasak ministerijos, kartu su socialinio draudimo pensijomis iš valstybės biudžeto gauna papildomas pensinio pobūdžio išmokas – valstybines pensijas, rentas, be to, asmenys gali dirbti ir turėti su darbu susijusių pajamų.

Pasak ministerijos, 13-osios pensijos dydį reikėtų susieti su rodikliu ar baziniu dydžiu, kuris yra indeksuojamas (pavyzdžiui, minimalių vartojimo poreikių dydžiu, socialinio draudimo bazine pensija) arba nustatyti atskirą jos indeksavimo mechanizmą.

Ministerijos teigimu, būtų tikslinga nustatyti sąlygas ar aplinkybes, kurioms esant 13-oji pensija nebūtų mokama.

„Valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai ir nevertinant jokių makroekonominių rodiklių, mokant tryliktąją pensiją, kiltų pavojus viešųjų finansų tvarumui ir fiskalinei drausmei”, – teigia ministerija.

Taip pat siūloma keisti šios išmokos pavadinimą į socialinio draudimo pensijos ar šalpos išmokos priedą. Ministerijos teigimu, 13-osios pensijos pavadinimas „sukelia lūkestį gauti tokio pat dydžio pensiją, kokia buvo mokama kiekvieną mėnesį.”

„Be to, teisę gauti 13-ąją pensiją įgytų ne tik pensijų, bet ir šalpos kompensacijų, taip pat kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai”, – teigia ministerija.

SADM siūlo įstatymo projektą svarstyti kartu su 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu, nes papildomų lėšų poreikis sudarytų apie 180 mln. eurų.

ELTA primena, kad ankstesnis Seimas po pateikimo pritarė siūlymui dėl 13-osios pensijos.

Tuometiniai valdantieji teigė, kad 13-oji pensija padėtų skatinti vartojimą, tačiau siūlymą kritikavo ekonomistai ir tuometinė opozicija.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite