„Šilojai“ sodininkų bendrijos nuotr.
Angle down Atgal

Rekonstrukcijai uždarius atliekų surinkimo aikštelę, gyventojai „krauna“ savo šiukšlynėlius

Paradoksalu: kelis metus trukusi pandemija puikiai išmokė rankų plovimo kultūros, tačiau kelis dešimtmečius vykstanti atliekų surinkimo į konteinerius sistema, daugelio taip ir neįpratino laikytis atsakingos atliekų kultūros.

Į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą (ŠRATC) kreipėsi Bubių seniūnijos, Meškių kaimo sodininkų bendrijos „Šilojai“ pirmininkas Mindaugas Mažeika, kuriam nerimą kelia šalia sodų įrengtose konteinerių aikštelėse augantis nelegalus šiukšlynėlis. Jo manymu, įvairias atliekas prie konteinerių nelegaliai palieka pašaliniai asmenys.

„Į naujai sutvarkytą Šilojų gatvės konteinerių aikštelę savo atliekas veža už sodų esančių naujų kvartalų gyventojai. Į Miško gatvės aikštelę veža tie, kas važiuoja iš Bubių pusės“. Vyras baiminasi, kad į važiuojamąją dalį išplitęs šiukšlynėlis yra pavojingas eismui. „Tamsiu paros metu tie sustatyti maišai nėra apšviesti, labai lengva jų nepastebėti. Be to, bendrija yra užsakiusi papildomą žaliųjų atliekų išvežimą. Kodėl mes turime mokėti už kažkieno kito atliekas?“, – klausia vyras.

Atliekų prašalaičiai nerūšiuoja

Vienoje iš dviejų „Šilojų“ sodininkų bendrijos konteinerių aikštelių yra pastatyti ir rūšiavimo konteineriai, tačiau į konteinerius, skirtus tik buitinėms atliekoms, ką nurodo ir ant jų priklijuoti informaciniai lipdukai, žmonės, deja, meta viską: baldus, statybines atliekas, kartono bei plastiko pakuotes. Šalia konteinerių palieka maišus su žaliosiomis atliekomis.

M. Mažeikos teigimu, atliekų gerokai padaugėjo po to, kai rekonstrukcijai buvo uždarytas Bubių atliekų priėmimo punktas.

Uždarius vieną atliekų priėmimo punktą, atliekas priima kitas

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad rekonstrukcijai uždarius vieną ar kitą atliekų surinkimo aikštelę, gyventojų atliekos priimamos į tame rajone veikiančią artimiausią atliekų surinkimo aikštelę. Tačiau nuo šių metų gegužės 13 dienos rekonstrukcijai uždarius dar dvi Šiaulių rajono Kužių ir Gruzdžių atliekų surinkimo aikšteles, šių rajonų gyventojų atliekos laikinai priimamos Šiaulių miesto atliekų surinkimo aikštelėje, esančioje Pailių g. 19.

Šiaulių rajono atliekų vežėjas problemą žino

Kiekviena savivaldybė turi savo atliekų vežėjus: savivaldybės įmonę arba viešojo pirkimo būdu parinktą tiekėją. Bubių kaimo sodus aptarnaujančio „Kuršėnų komunalinio ūkio“, atliekų tvarkymo padalinio vadybininkė Lina Vaitkevičiutė teigė, kad atliekos iš sodininkų bendrijos „Šilojai“ yra vežamos kiekvieną ketvirtadienį. „Vežėjams prie konteinerių paliktas atliekas dažnai tenka rinkti ir rankomis. Atliekų ten visada labai daug, bet pastatyti daugiau konteinerių tiesiog fiziškai nebėra vietos“. Moteris tikina, kad greičiausiai užsipildo tie konteineriai, kurie stovi šalia gausiai pravažiuojamų kelių. „Problema yra ne tik su „Šilojų“ konteineriais. Kiti sodai taip pat susiduria su nelegaliai paliekamomis atliekomis“.

ŠRATC siūlo problemos sprendimo išeitį

Kaip vieną iš efektyviausių nelegaliai paliekamų atliekų sprendimo būdų ŠRATC Paslaugų ir vežėjų kontrolės skyriaus vadybininkė Monika Šarnienė sodų bendrijoms siūlo apsvarstyti ir, esant galimybei, įsirengti vaizdą fiksuojančias kameras. „Šiaulių miesto sodininkų bendrijų patirtis rodo, kad nelegalaus atliekų atsikratymo problema labai greit išsisprendžia, kai prie konteinerių įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros. Tokiu būdu užfiksuota vaizdo medžiaga yra perduodama savivaldybei, kuri už viešosios tvarkos pažeidimą turi teisę skirti baudas“.

Gresiančios baudos

Nuo 2021 m. lapkričio 13 d. Lietuvoje įsigaliojęs Seime priimtas Administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnio pakeitimas nurodo, kad už šiukšlinimą prie konteinerių baudos skiriamos be įspėjimo. Prie konteinerių palikus didelių gabaritų ar kitas atliekas, asmenims bus skiriama bauda nuo 30 Eur iki 140 Eur, o už pakartotinai padarytą nusižengimą grės nuo 140 Eur iki 600 Eur bauda.

O jei konteineriai pilni?

ŠRATC primena, kad pilnas konteineris ar į jo angą netelpančios atliekos, nėra pateisinama priežastis savo atliekas palikti šalia. Kad vieni konteineriai neužsipildytų greičiau už kitus, savo atliekas labai svarbu tinkamai rūšiuoti. Stiklo, popieriaus ir plastiko pakuočių atliekas būtina atskirti nuo mišrių atliekų, o atskyrus, kaip įmanoma sumažinti jų tūrį: išardyti, suplėšyti sulankstyti, suspausti.

Į mišrių komunalinių atliekų konteinerius galima mesti tik atliekas iš vonios/tualeto (įskaitant dantų šepetukus, skutimosi peiliukus ir prausimosi kempines), popierinius rankšluosčius, servetėles, į maišelius supiltus ir sandariai užrištus šaltus pelenus, veidrodžių, krištolo, keramikos duženas ir maisto atliekas (maisto atliekų tvarka keičiasi nuo 2024 metų).

Didelių gabaritų atliekas prie konteinerių galima nešti tik atliekų vežimo dieną. Sukaupus didelių gabaritų atliekų prieš/po numatytą vežimą, Šiaulių mieste galima užsisakyti nemokamą individualią išvežimo paslaugą arba atliekas patiems pristatyti į artimiausią Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

 

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite