Angle down Atgal

R. Svetikaitė: dėl neskaidrių vidaus sandorių gyventojai permoka už viešąsias paslaugas

Seimas nutarė iš naujo svarstyti Prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuotas Viešųjų pirkimų ir lydimųjų teisės aktų įstatymų pataisas.

Už tai balsavo 92 Seimo nariai, už siūlymą laikyti pakeitimus nepriimtais - 5 parlamentarai. Po svarstymo Seimo komitetuose, prie įstatymo pataisų Seimo posėdyje planuojama sugrįžti gegužės 2 d.

Prezidentės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė, plenariniame posėdyje pristatydama šalies vadovės dekretą, sakė, kad Seimo priimtos įstatymų pataisos draudžia sudaryti vidaus sandorius valstybės valdomoms įmonėms, bet palieka šią galimybę savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

„Privilegijuotos padėties savivaldybėms nustatymas, visų pirma, akivaizdžiai pažeidžia konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą, kurio pagal Konstituciją privalo laikytis valstybė, reguliuodama ūkinę veiklą", - pažymėjo pranešėja.

Kaip sakė R. Svetikaitė, Konstitucinis Teismas ne viename savo nutarime dėl konkurencijos keleivių vežimo paslaugų srityje, taip pat atliekų tvarkymo srityje yra pabrėžęs būtinybę savivaldybėms laikytis sąžiningos konkurencijos principo ir viešųjų paslaugų tiekėjus atrinkti konkurso būdu pagal jų gebėjimus teikti nepertraukiamas geros kokybės ir prieinamas paslaugas.

„Tai, kad pati savivaldybė turi savo valdomą įmonę, negali pateisinti konkurso neorganizavimo ir tai yra Konstitucinio Teismo pozicija. Deja, Seimo priimtais įstatymais savivaldybėms nėra nustatomas reikalavimas atrinkti viešųjų paslaugų teikėjus konkurso būdu. Tuo tarpu administracinių teismų praktika konkurencijos bylose yra vienareikšmė. Savivaldybės negali privilegijuoti savo valdomų įmonių ir privalo paslaugų teikėjus atrinkti konkurencingos procedūros būdu. Paskutinė tokia byla buvo vakar, kuria buvo įpareigota Trakų savivaldybė rengti konkursą", - pabrėžė Prezidento vyriausioji patarėja.

R. Svetikaitė atkreipė dėmesį, kad vidaus sandorių skaičius auga ir tai rodo Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys. „Kai kurių perkančiųjų organizacijų praktikoje ši išimtis tapo taisykle. (...) Be konkurencingos procedūros savivaldybių sudaromų vidaus sandorių vertė kasmet vidutiniškai sudaro daugiau kaip pusę visų sudaromų vidaus sandorių vertės. 2015 m. savivaldybės sudarė vidaus sandorių už 205 mln. eurų - t. y. 68 proc. visų tais metais sudarytų vidaus sandorių vertės - 2016 m. savivaldybės sudarė vidaus sandorių už 69 mln. eurų - 50 proc. visų tais metais sudarytų vidaus sandorių vertės. Per penkerius metus iš viso buvo sudaryta vidaus sandorių už daugiau kaip 1 mlrd. eurų, o vien savivaldybės per šį laikotarpį jau sudarė už 420 mln. eurų", - kalbėjo šalies vadovės patarėja. Jos tvirtinimu, dėl neskaidrių vidaus sandorių gyventojai permoka už viešąsias paslaugas.

Prezidentė Seimui siūlo atsisakyti vidaus sandorių išimties nacionalinėje teisėje.

Eltos informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite